صفحه اصلی / تحلیل تکنیکال / تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال مطالعه ی رفتارهای بازار با استفاده از نمودارها و با هدف پیش بینی آینده ی روند قیمت ها میباشد. اصولاً رفتارهای بازار سه اصل را در بردارد. قیمت ها ، حجم معاملات و بهره های باز

خواهید دید که رفتار قیمت همواره در تحلیل ها نقش اصلی را دارد و رفتار حجم معاملات و نیز بهره ی باز تکمیل کننده ی این اصل می باشند. رفتار قیمت و رفتار بازار در خیلی موارد معنای مشابهی دارند و به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند.

سه مبحث ابتدایی به عنوان پایه های مباحث فلسفی و منطقی تحلیل تکنیکال به شرح ذیل می باشند:

  1. همه چیز در قیمت لحاظ شده است.
  2. قیمت ها براساس روندها حرکت می کنند.
  3. تاریخ تکرار می شود.

همه چیز در قیمت لحاظ شده است

پایه و اساس تحلیل تکنیکال پذیرش این جمله است که : همه در قیمت لحاظ شده است. تا زمانی که به درک درستی از این جمله نرسیده باشیم شاید پیشروی در یادگیری فن تکنیکال کار بیهوده ای باشد.

یک تحلیل گر تکنیکال در ابتدا به این باور رسیده است که هر چیزی که بتواند در قیمت تاثیرگذار باشد اعم از فاکتورهای سیاسی ، فاندامنتالی ، جغرافیایی و یا سایر فاکتورها در قیمت یک سهم لحاظ شده است. پس از درک و پذیرش جمله ی فوق به عنوان مقدمه ی تحلیل تکنیکال به این نتیجه می رسیم که تحلیل قیمت ها تمام آن چیزی است که ما به آن نیاز داریم.

همه تحلیل گران تکنیکال بر این باورند که تغییرات قیمت تابعی از عرضه و تقاضاست. چنانچه تقاضا بیش از عرضه باشد آنگاه قیمت صعود خواهد کرد و اگر عرضه بر تقاضا پیشی گیرد قیمت کاهش خواهد یافت.

قریب به اتفاق تحلیل گران تکنیکال بر این باورند که نیرویی که جهت عرضه و تقاضا را تغییر می دهد برآیند تغییرات فاندامنتال و مربوط به اقتصاد بازار می باشد و همین نیرو بر قیمت ها تاثیر می گذارد. نمودارها به تنهایی علت بالا و پایین آمدن قیمت نیستند. آنها نشان دهنده ی میزان تاثیر یا عدم تاثیر عوامل پایه ای بازار هستند.

این یک قانون است که تحلیل گر تکنیکی به هیچ وجه دخالتی در عوامل تاثیرگذار بر قیمت نمی کند. بیشتر اوقات در آغاز یک روند و یا در نقطه تغییر جهت قیمت از افزایش به کاهش و یا برعکس هیچ کس به طور قطع دلیل این تغییر جهت را نمی داند. ولی تحلیل گر تکنیکال به سادگی و با استفاده از الگوها می تواند این تغییر را به موقع شناسایی کند و پایداری آن را بسنجد.

قیمت ها براساس روندها حرکت می کنند

نظریه ی ثابت شده ای نیز وجود دارد که می گوید قیمت ها براساس روندها حرکت می کنند و یا به عبارت دیگر قیمت ها دوست دارند که روند فعلی خود را حفظ کنند، به جای آنکه تغییر جهت بدهند. این قانون به نوعی بیان دیگری از قانون اول نیوتن درباره ی حرکت است. شاید بتوان آن را این گونه نیز مطرح کرد که قیمت ها به روند فعلی خود ادامه می دهند تا زمانی که عوامل بازدارنده ی حرکت ، آنها را متوقف کند. این قانون یکی از ادعاهای محکم تحلیل گران می باشد. آنها معتقدند که روندها تا زمانی که عوامل خارجی بر آنها تاثیر نگذاشته جهت خود را حفظ می کنند.

تاریخ تکرار می شود

از زمانی که الگوها به خوبی درگذشته عمل کرده اند فرض شده که در آینده نیز به همان خوبی جوابگو خواهند بود. پایه و اساس آنها اصول روانشناسی است که این امر باعث می شود که آنها را به عنوان اصول ثابت بپذیریم و بتوانیم به آنها اعتماد کنیم.

نویسنده: صادق صفری (عضو ارشد پروتیم تی بورس)

نویسنده | ایمان صاحبدادی

ایمان صاحبدادی
10 سال قبل فعالیتم را در بورس آغاز کردم و حدود 5 سال است که کالج تی بورس را تاسیس کرده ام. به طور خیلی خلاصه دیدگاه من در مورد بازار بورس این است که "در بازار بورس آنچه را که انجام می دهید بسیار مهم تر است از آنچه که می دانید".

این مطالب را نیز ببینید!

الگوی فنجان و دسته

الگوی فنجان و دسته در تحلیل تکنیکال

این الگو در نمودارهای شمعی و میله ای به صورت یک فنجان و دسته به نظر میرسد (هرچند در نمودار خطی نیز می توانید آن را تشخیص دهید). در صورتی که فنجان در مدت زمان کمتری شکل بگیرد، قسمت اصلی این الگو شبیه حرف U خواهد بود. سپس یک روند نزولی آغاز می شود و دسته فنجان را شکل می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *