دوشنبه , ۵ اسفند ۱۳۹۸
صفحه اصلی / تحلیل تکنیکال / اندیکاتور سار چیست و چگونه عمل می‌کند؟

اندیکاتور سار چیست و چگونه عمل می‌کند؟

برای یک سرمایه‌ گذاری موفق در بازارهای سرمایه، ما نیاز به ابزار و وسایلی داریم که مهر تائید بر تشخیص ما بزند و نقطه ورود و خروج درست را به ما بدهد.

یکی از این ابزارها اندیکاتور سار است که طریقه استفاده از اندیکاتور سار را در این مقاله که توسط تیم تولید محتوا کالج آموزشی تی بورس تهیه گردیده است، به شما آموزش خواهیم داد. پس با ما همراه باشید.

اندیکاتور چیست؟

اندیکاتور  (indicator) یا شاخص‌ها مجموعه توابع ریاضی هستند که هرکدام با فرمول‌های خاص سعی در تحلیل بازار و پیش‌بینی درست آینده دارند. هر نمودار از کندل هایی تشکیل‌شده است و هر کندل ۴ خروجی به ما می‌دهد.

قیمت باز شدن، قیمت بسته شدن، بالاترین قیمت و پایین‌ترین قیمت که این خروجی‌ها همان اعداد فرمول‌های اندیکاتورها هستند.

یک اندیکاتور با تحلیل و بررسی کندل های گذشته هر سهمی، سعی در تشخیص روند و پیش‌بینی درست آینده دارد و همچنین تائیدها و هشدارهایی به ما می‌دهد. از اندیکاتورها در کنار اسیلاتور ها و دیگر ابزار استفاده می‌شود.

حتما بخوانید: برترین اندیکاتورهای حجم

۳ بخش اصلی اندیکاتور سار

اندیکاتور سار (sar indicator) توسط فردی به نام وایلدر ولز (wilder welles) به وجود آمده است. شکل کلی اندیکاتور سار به‌ صورت نقطه‌چین‌های است که این نقطه‌چین‌ها گاهآ در بالای نمودار قیمت یا پایین نمودار قیمت، قرار دارند.

اندیکاتور سار چیست

بخش اول: کاربرد اندیکاتور سار

کار اصلی اندیکاتور سار تشخیص روند است، همچنین اندیکاتور سار برای سیستم‌های خرید در کف مورد استفاده قرار می‌گیرد و سیگنال‌های ورود آن در کف‌ها ایجاد می‌شود.

اندیکاتور سار یک روند نزولی را تشخیص می‌دهد و به‌ محض شکستن روند نزولی و تغییر روند سیگنال ورود را صادر می‌کند. البته این اندیکاتور در کنار دیگر اندیکاتورها و اسیلاتور ها استفاده می‌شود.

اندیکاتور

رفتار نقطه‌چین‌ها در اندیکاتور سار

نقطه‌چین‌هایی که در اندیکاتور سار وجود دارد هم رفتار مقاومتی دارند هم حمایتی و می‌توان گفت این نقطه‌چین‌ها خط های حمایت و مقاومت هستند. زمانی که آن نقطه‌چین‌ها در بالای نمودار قیمت قرار می‌گیرند نقش مقاومت دارند و نخواهند گذاشت نمودار بیشتر از این به رشد خود ادامه دهد.

حتما بخوانید: اساسی ترین ویژگی‌های الگوی سر و شانه

در شکل زیر نمودار فولاد کاملاً مشاهده می‌شود که نقطه‌چین‌ها در بالای نمودارحالت مقاومت دارند و نمی‌گذارد نمودار تغییر روند دهد و همچنان سهم دارد به روند نزولی خود ادامه می‌دهد.

آموزش اندیکاتور سار

در شکل زیر سهم فملی را مشاهده می‌کنیم. همان‌طور که می‌بینید نقطه‌چین‌ها در نقاط مشخص‌شده حالت حمایتی دارند و نمی‌گذارند سهم تغییر جهت داده و ریزش کنند.

اندیکاتور سار در بورس

حتما بخوانید: ۱۰ راز برتر جان مورفی در تحلیل تکنیکال

بخش دوم: شناسایی روند در اندیکاتور سار (sar indicator)

تشخیص روند در اندیکاتور سار کار سختی نیست و به ‌راحتی می‌توان روند اندیکاتورها را تشخیص داد.

زمانی که نقطه‌چین‌های اندیکاتور در پایین نمودار قیمت قرار بگیرند و حالت حمایتی داشته باشند روند کاملاً صعودی است. به‌ مانند شکل زیر سهم کفرا و این روند تا زمانی ادامه دارد که نقطه‌چین‌ها در پایین نمودار قرار داشته باشند.

اندیکاتور سار در تحلیل تکنیکال

زمانی که نقطه‌چین‌ها در بالای نمودار قرار داشته باشند و حالت مقاومتی داشته باشند روند کاملاً نزولی است، به‌ مانند شکل زیر سهم سمگا و این روند تا زمانی ادامه دارد که نقطه‌چین‌های اندیکاتور  در بالای نمودار قرار داشته باشد.

تحلیل تکنیکال

در روندها شکست وجود دارد به ‌این‌ ترتیب که یک سهم در یک‌ روند نزولی قرار دارد و خط چین ها بالای نمودار هستند، به محض شکستن خط چین ها به سمت بالا توسط نمودار، روند شکسته شده و خط‌ چین‌ها از حالت مقاومتی به حمایتی تبدیل‌ شده و تغییر روند را خواهیم داشت و می‌توان گفت روند صعودی شده است.

همچنین وقتی یک سهم در روند صعودی قرار دارد و خط چین ها پایین نمودار هستند،  به‌ محض شکسته شدن خط چین ها به سمت پایین توسط نمودار روند تبدیل به یک‌ روند نزولی شده و خط‌ چین‌ها حالت مقاومت خواهند داشت.

حتما بخوانید: سازگاری و انعطاف پذیری تحلیل تکنیکال با بازارهای مالی

در شکل زیر سهم کمنگنز را مشاهده می‌کنید که چندین بار روندها شکسته شده و چندین روند نزولی و صعودی کوتاه‌ مدت را شاهد هستیم.

تحلیل تکنیکال

بخش سوم: سیگنال‌های اندیکاتور سار

همان‌طور که در ابتدا گفتیم اندیکاتورها تائیدها و هشدارهایی به ما می‌دهد که ما به ‌واسطه این تائیدها می‌توانیم نقاط ورود را پیدا کنیم همچنین هشدارها به ما نقاط خروج از سهم را به ما نشان می‌دهند در ادامه با نقاط ورود و خروج اندیکاتور سار آشنا می‌شویم.

نقاط ورود اندیکاتور سار

وقتی یک روند نزولی را داشته باشیم به‌ محض شکسته شدن خط ‌چین‌ها توسط نمودار و تغییر روند سیگنال ورود برای ما صادر می‌شود.

در سهم ذوب مشاهده می‌کنید که یک‌ روند نزولی را شاهد هستیم. که روند در انتهای خود وارد منطقه اشباع فروش می‌شود. منطقه اشباع فروش به این معنی است که فروشندگان سهم خسته شده‌اند و خارج می‌شوند و خریداران وارد می‌شوند.

آموزش تکنیکال در بورس

حتما بخوانید: تحلیل تکنیکال

در منطقه که مشخص‌شده است روند نزولی شکسته می‌شود و نمودار، خط‌ چین‌ها را به سمت بالا می‌شکند و سیگنال ورود صادر می‌شود و همان‌طور که در عکس مشاهده می‌کنید،  سهم ذوب سود خوبی را به سهامداران خود داده است

نقاط خروج اندیکاتور سار

وقتی یک ‌روند صعودی داشته باشیم به‌ محض شکسته شدن خط‌ چین‌ها به سمت پایین توسط نمودار، سیگنال خروج برای ما صادر می‌شود.

همان‌طور که در عکس مشاهده می‌کنید سهم شتران یک ‌روند صعودی بسیار خوبی را طی کرده است که به منطقه اشباع خرید می‌رسد. منظور از اشباع خرید یعنی خستگی و خروج خریداران و وارد شدن فروشندگان است که به معنی ریزش سهم است.

اندیکاتور سار در بورس

ولی سیگنال خروج ما زمانی صادر می‌شود که نمودار، خط‌ چین هارا به سمت پایین قطع کند که این اتفاق افتاده و سیگنال خروج سهم شتران در منطقه مشخص‌شده صادرشده است.

بیشتر بخوانید: بعد از شناخت معنی و مفهوم اندیکاتور لازم است بدانیم چه تفاوت‌های میان اندیکاتور و اسیلاتور وجود دارد. شمارا به خواندن مقاله “ تفاوت اندیکاتور و اسیلاتور” دعوت می‌کنیم.

نتیجه‌گیری

اندیکاتورها و اسیلاتور های زیادی هستند وِ در تحلیل فنی استفاده می‌شوند برخی از این ابزارها عبارت‌اند از: rsi، macd، moving average و bollinger bands هستند که در تشخیص روند سیگنال ورود و خروج کاربرد دارند.

اگر شما هم تجربه کار با این ابزارها را دارید، می‌توانید تجربیات خود را با ما در بخش نظرات همین صفحه در میان بگذارید.

کالج تی بورس با تجربه 6 سال آموزش بورس ، دوره "معامله گر حرفه‌ای" که شامل تحلیل بنیادی، تحلیل تکنیکال، رفتارشناسی بازار سهام، مدیریت سرمایه در بورس و روانشناسی معامله گر است را به صورت حضوری در دوره آموزش بورس در مشهد , شیراز , اصفهان , کرمان , تهران , اصفهان , نیشابور , آموزش بورس در ساری و همچنین  دوره آموزش بورس آنلاین برای سایر شهرها برگزار می‌کند. هر کسی برای معامله آنلاین در بازار بورس، نیاز به دریافت کد بورسی غیر حضوری دارد.پیشنهاد می‌شود حتما آموزش دریافت کد بورسی غیر حضوری را مطالعه کنید.

نویسنده | محمد علی نوبخت

محمد علی نوبخت
مدرس و تحلیلگر بورس اوراق بهادار در کالج تی بورس هستم. دانش آموخته کارشناسی عمران دانشگاه اسرار مشهد و دانشجوی ارشد رشته اقتصاد دانشگاه پیام نور، دارای 2 سال سابقه فعالیت حرفه‌ای در زمینه بورس و بازار سرمایه هستم و همچنین به آموزش در زمینه رفتارشناسی بازار، مدیریت سرمایه وتحلیل تکنیکال مشغول هستم.

این مطالب را نیز ببینید!

کندل استیک و الگوهای بازگشتی در تحلیل تکنیکال

علم کندل استیک و الگوهای بازگشتی در تحلیل تکنیکال

کلید موفقیت یک معامله گر دانش است. باید بدانیم هیچ سیستم معامله گری وجود ندارد …

9 دیدگاه‌ها

 1. Avatar
  عبدالهی

  با سلام
  می خواستم بدونم با توجه به مطالب ذکر شده درباره اندیکاتور sar آیا می توان از این اندیکاتور به تنهایی جهت معامله استفاده کرد و تنها با توجه به سیگنال های آن خرید و فروش انجام داد یا اینکه باید از دیگر فاکتورها هم استفاده کرد

  • محمد علی نوبخت
   محمد علی نوبخت

   سلام خسته نباشید اندیکاتور سار به تنهایی نمی‌تواند سیگنال قوی بدهد و باید در کنار اسیلاتور های دیگری استفاده شود ولی می‌توان از این اندیکاتور به عنوان تشخیص روند استفاده کرد.

 2. Avatar

  با عرض سلام و ممنون از مطالب همانطور که بیان کردید بهتر است در تحلیل تکنیکال از ابزارها در کنار یکدیگر استفاده کرد ولی اینکه چه ابزاری و چه اسیلاتور یا اندیکاتوری در کنار یکدیگر قرار بگبرند نیازمند پیدا کردن مهارت در این زمینه است …اگر در این زمینه هم مطالب بیشتری بگذارید ممنون میشوم

 3. Avatar

  با تشکر از مطالب مفیدتون
  در صورت امکان بفرمایید فاصله نقاط اندیکاتور سار از کندلها به چه معناست و بیانگر چه چیزیست؟؟

  در بسیاری از مواقع میبینیم که نقاط به کنلها بسیار نزدیک و یا خیلی دور میشوند!
  موفق باشید

 4. Avatar

  سلام دوستان اندیکاتور سار به هیچ دردی نمیخوره تمرکز نکنید روی این اندیکاتور .بنده مدت ۵ سال هست که تو فارکس کار میکنم فقط و فقط در مرحله اول تجربه بهتون کمک میکنه پس اگه تازه وارد هستید صبور باشید نکته بعد هم این که تنها اندیکاتور کمک کننده به شما مووینگ اوریج ها هستن ولاغیر بنده به کمک همین مووینگ اوریج معاملات بدون اشتباه دارم ولی تنها راهنمایی من به شما فقط همینه نمیتونم بیشتر توضیح بدم چون زحمت کشیدم براش شما هم تلاش کنید و تنظیمات مووینگ تون رو طوری قرار بدید که قیمت آینده رو راحت پیش بینی کنید مطمین باشید موفق میشید

  • محمد علی نوبخت
   محمد علی نوبخت

   سلام دوست عزیز
   به تعداد معامله گران سیستم و استراتژی خرید وجود داره و هر معامله گر میتونه سیستم خاصی استفاده کنه
   جدای از این ها بازارهای مالی کاملا متفاوته
   مثلا بازار ایران با بازار جفت ارزی که شما کار می‌کنید فوق العاده متفاوته
   در حالت کلی این مقاله جنبه اطلاعاتی داره و نشون دهنده این نیست که ما این سیستم رو استفاده می کنیم یا تایید می کنیم.
   در دوره ی آموزش بورس کالج تی بورس که در ایران تدریس می‌کنیم در تحلیل تکنیکال به هیچ عنوان از هیچ اندیکاتور و اسیلاتوری تدریس نمیشه و بنده هم در سیستم خرید از این اسیلاتورها و اندیکاتورها استفاده نمی‌کنم.

   • Avatar

    سلام.شما نوشتید که در تحلیل تکنیکال از اندیکاتور و اسیلاتور استفاده نمیکنید.پس چه مواردی رو تدریس میکنید؟

    • محمد علی نوبخت
     محمد علی نوبخت

     سلام و عرض ادب
     سیستم تحلیل تکنیکال ما سیستمی تحت عنوان سطوح بالایی یا چارچوب بالایی است و تنها سیستمی است که در دوره ها تدریس می‌شود. جهت اطلاعات بیشتر درباره سرفصل های دوره آموزش بورس با ما در تماس باشید.

 5. Avatar

  بنام خدا
  با سلام یه استادی که معروف هم هست حرف خوبی میزد که هر فردی بدون نوجه به حتی این آموزشی که من تدریسش میکنم بهتره با سیستمی کار کنه که واقعا اون رو فهمیده و باهاش راحته و ازش نتیجه مثبت و مطمئن گرفته اما در خصوص سار باید بگم ابزار خوبی هستش و تقزیبا مطمئن عمل میکنه من بارها زیر نظرش گرفتم و متوجه شدم که این نقاط سار گرچه گاهی اوقات دیرتر از مثلا مک دی یا آر اس آی یا دیگر ابزار سیگنال ورود صادر میکنند اما گویا شگردش اینه که صبر میکنه تا وقتی کامل اطمینان حاصل شد که سهم از از نظر ورود یا خروج مناسب هستش آنوقت نقاطش را برای ورود یا خروج روشن میکنه ساده تر بگم عجله نکردنش خیلی خوبه بارها شده من طبق ابزار دیگری وارد شدم اما بعد دیدم اگر صبر میکردم تا نقطه سار هم زیر کندل قرار میگرفت ضرر نمیکردم یه ابزار دیگه هم میتونه مفید باشه که اونم فاراکتال هستش که جزء ابزار بیل ویلیماز میباشه موفق و پر سود باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *