یکشنبه , ۶ بهمن ۱۳۹۸
صفحه اصلی / تحلیل تکنیکال / تحلیل تکنیکال با نمودارهای تعدیل شده یا تعدیل نشده

تحلیل تکنیکال با نمودارهای تعدیل شده یا تعدیل نشده

در این مقاله قصد داریم ابتدا با نمودارهای تعدیل شده و تعدیل نشده آشنا شویم. سپس با بررسی ویژگی این نمودارها به این سوال پاسخ می‌دهیم که برای تحلیل تکنیکال باید از نمودارهای تعدیل شده استفاده کنیم یا تعدیل نشده؟ و در پایان با اتفاقاتی که باعث تغییرات قیمت سهم و به‌وجود آمدن نمودارتعدیل نشده می‌شود آشنا شویم. و در هر حالت نحوه محاسبه و بدست آوردن قیمت سهم را بیان می‌کنیم.

نمودارهای تعدیل شده یا تعدیل نشده در تحلیل تکنیکال

تفاوت نمودار تعدیل شده و تعدیل نشده چیست؟

گاهی اوقات فعالیت‌های شرکت باعث افزایش یا کاهش ناگهانی قیمت سهم در بازار می‌شود. اگر تاثیر فعالیت شرکت در قیمت سهم را جابجا نکنیم نمودار بدست آمده تعدیل نشده است. اما اگر نمودار قیمت سهم را به نسبت گذشته جابجا کنیم نمودار حاصل تعدیل شده می‌باشد.

حتما بخوانید: امواج الیوت و قوانین موج شماری در تحلیل تکنیکال

تفاوت بین نمودارهای تعدیل شده و تعدیل نشده در گپ یا شکاف قیمتی است. در نمودارهای تعدیل شده گپ‌های ایجاد شده با گذشت زمان به صورت دستی و با توجه به فرمول‌هایی که در ادامه خواهیم گفت پوشش داده می‌شود یعنی با گذر زمان ابتدا و انتهای گپ به یکدیگر متصل می‌شوند. اما در نمودارهای تعدیل نشده این گپ وجود دارد و واقعیت اتفاقات رخ‌ داده در نمودار قیمت را نشان می دهد.

در تحلیل تکنیکال از نمودار تعدیل شده استفاده کنیم یا تعدیل نشده؟

در نمودار تعدیل نشده شکاف و گپ‌های قیمتی که به ‌وجود آمده است به‌ دلیل فعالیت خود شرکت است و عرضه و تقاضا تاثیری در تغییرات قیمت سهم نداشته است. برای تحلیلگران رشد یا ریزش قیمت سهم زمانی اهمیت دارد که حاصل عرضه و تقاضا باشد. یعنی مقاومتی که با عرضه و تقاضا تشکیل شده باشد معتبر است. اما مقاومتی که با دستکاری شرکت در نمودار قیمت آن تشکیل شود اعتبار لازم را ندارد. چون ضعیف‌ترین شرکت ها هم در بازار بورس می‌توانند با فعالیت‌هایی که در ادامه خواهیم گفت قیمت سهم خود را در بازار دچار تغییراتی کنند.

بنابراین اگر بخواهیم در تحلیل تکنیکال مقاومت و حمایت نمودار قیمت سهم را مشخص کنیم، باید از نمودار تعدیل شده‌ استفاده کنیم. چرا که تمام رشدها و ریزش‌های قیمت سهم حاصل از عرضه و تقاضا و جنگ بین خریداران و فروشندگان تشکیل شده است.

حتما بخوانید: اعداد اعجاب انگیز فیبوناچی در تحلیل تکنیکال

چه اتفاقاتی باعث تغییر غیر عادی قیمت سهم می‌شود؟

در ادامه با حالت های رایجی که باعث تغییرات روند قیمت نمودار می‌شود باهم بررسی می‌کنیم و در هر حالت نحوه محاسبه قیمت از روی نمودار تعدیل نشده را بررسی می‌کنیم.

اتفاقاتی که منجر به ایجاد گپ قیمتی می‌شود به صورت زیر است:

تقسیم سود نقدی DPS

شرکت ها در پایان سال مالی خود برای تصویب صورت‌های مالی یک مجمع عمومی عادی سالیانه برگزار می‌کنند که یکی از تصمیمات این مجمع تقسیم سود نقدی بین سهامداران است. چون این سود نقدی که بین سهامداران تقسیم می‌شود از دارایی شرکت کسر می‌شود قیمت سهم در بازار به اندازه این سود نقدی کاهش پیدا می‌کند و با یک گپ قیمتی معاملات سهم ادامه پیدا می‌کند.

به طور مثال اگر قیمت سهم قبل از مجمع عادی سالیانه ۱۰۰۰ تومان باشد و شرکت به ازای هر سهم ۱۰۰ تومان سود نقدی DPS تصویب کند، سهم بعد از مجمع در زمان بازگشایی با قیمت ۹۰۰ تومان باز می‌شود.

فرق نمودار تعدیل شده و تعدیل نشده

نمودار قیمت تعدیل نشده زاگرس بعد از تقسیم سود نقدی

تحلیل تکنیکال و نمودار تعدیل شده و تعدیل نشده
نمودار قیمت تعدیل شده زاگرس بعد از تقسیم سود نقدی

حتما بخوانید: Adx یک اسیلاتور تشخیص قدرت روند در تحلیل تکنیکال

افزایش سرمایه

یکی دیگر از دلایلی که باعث ایجاد یک گپ قیمتی در نمودار قیمت سهم می‌شود افزایش سرمایه است. افزایش سرمایه از سه محل ممکن است اتفاق بیفتد:

 • از محل سود انباشته

 • از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها

 • از محل مطالبات و آورده نقدی

 • افزایش سرمایه از محل سود انباشته یا تجدید ارزیابی دارایی‌ها

همانطور که در مقاله ” ۵ دلیل متداول بسته شدن سهام در بورس ” گفته شد نماد سهم ۲ روز کاری قبل از برگزاری مجمع متوقف می‌شود و حداکثر ۵ روز کاری پس از برگزاری مجمع درصورت تایید شدن تصمیمات مجمع، بازگشایی سهم انجام می‌شود. پس از بازگشایی، قیمت سهم با توجه به میزان درصد افزایش سرمایه کاهش پیدا می‌کند. اگر افزایش سرمایه از محل سود انباشته و یا تجدید ارزیابی دارایی‌ها باشد به سهامداران سهام جایزه تعلق می‌گیرد. همچنین قیمت سهم بعد از مجمع از فرمول زیر محاسبه می‌شود:

نمودار تعدیل شده و تعدیل نشده

حتما بخوانید: ۱۰ راز برتر جان مورفی در تحلیل تکنیکال

انواع شکاف در تحلیل تکنیکال

نمودار قیمت تعدیل نشده دعبید پس از افزایش سرمایه ۱۵۰ درصدی از محل سود انباشته

قیمت تعدیل شده سهام

نمودار قیمت تعدیل شده دعبید پس از افزایش سرمایه ۱۵۰ درصدی از محل سود انباشته

افزایش سرمایه از محل مطالبات و آورده نقدی

حال اگر افزایش سرمایه شرکتی از محل مطالبات و آورده نقدی باشد نحوه محاسبه قیمت سهم پس از مجمع متفاوت است.

در این حالت برای محاسبه قیمت سهم پس از مجمع از فرمول زیر استفاده می‌کنیم:

نمودار تعدیل شده و تعدیل نشده

حتما بخوانید: تفاوت اندیکاتور و اسیلاتور در تحلیل تکنیکال چیست؟

در این حالت از افزایش سرمایه به سهامداران سهام حق تقدم نیز تعلق می‌گیرد که قیمت آن ۱۰۰۰ ریال کمتر از قیمت سهم اصلی است. برای آشنایی بیشتر با افزایش سرمایه شرکت ها و تحلیل استراتژی‌های آن می‌توانید مقاله ” افزایش سرمایه چیست؟ ” را مطالعه کنید.

روش های تحلیل تکنیکال سهام بورس

نمودار قیمت تعدیل نشده کگل پس از افزایش سرمایه ۳۳.۳ درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی

نمودار تعدیل شده و تعدیل نشده
نمودار قیمت تعدیل شده کگل پس از افزایش سرمایه ۳۳.۳ درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی

افزایش سرمایه ترکیبی

حال اگر شرکتی افزایش سرمایه دهد که درصدی از آن از محل مطالبات و آورده نقدی باشد و درصدی از محل سود انباشته یا تجدید ارزیابی دارایی‌ها باشد نحوه محاسبه قیمت آن پس از مجمع از فرمول زیر محاسبه می‌شود:

نمودارهای تعدیل شده و تعدیل نشده در تحلیل تکنیکال

در تحلیل تکنیکال اگر از نمودارهای تعدیل نشده استفاده کردید باید مقاومت های گذشته سهم را باتوجه به فرمول‌هایی که گفته شد محاسبه کنید تا مقاومت معتبر سهم پس از افزایش سرمایه بدست آید.

حتما بخوانید: اساسی‌ترین ویژگی‌های الگوی سر و شانه در تحلیل تکنیکال

نتیجه گیری

در این مقاله با تفاوت نمودارهای تعدیل شده و تعدیل نشده آشنا شدیم و دلیل اینکه چرا باید در تحلیل تکنیکال از نمودارهای تعدیل شده استفاده کنیم، بیان کردیم. و همچنین به طور مفصل دلایل رایجی را که باعث ایجاد تفاوت در نمودار قیمت تعدیل شده و تعدیل نشده می‌شود، باهم بررسی کردیم.
تیم آموزشی کالج تی ‌بورس همواره تلاش می‌کند سظح علم و آگاهی شما را در زمینه آشنایی با سرمایه گذاری در بازارهای مالی بالا ببرد. وجود مقالات کاربردی در زمینه آموزش بورس برای فعالان این بازار بسیار مفید خواهد بود.
امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع شود. اگر پرسشی دارید حتما در پایین مقاله سوال خود را مطرح کنید تا تیم آموزشی کالج تی بورس در کمترین زمان ممکن به سوالات شما دوستان پاسخ دهند.

نویسنده | احمد چیتی

احمد چیتی
دانش آموخته مهندسی متالورژی از دانشگاه سیستان و بلوچستان هستم. سابقه 4 سال فعالیت و آموزش تجارت الکترونیک دارم. تحلیلگر و مشاور سهام بازار بورس با سابقه یک سال فعالیت حرفه‌ای در زمینه بورس و بازار سرمایه هستم و عضو پروتیم کالج تی‌ بورس می باشم.

این مطالب را نیز ببینید!

کندل استیک و الگوهای بازگشتی در تحلیل تکنیکال

علم کندل استیک و الگوهای بازگشتی در تحلیل تکنیکال

کلید موفقیت یک معامله گر دانش است. باید بدانیم هیچ سیستم معامله گری وجود ندارد …

یک دیدگاه

 1. Avatar

  درود بر شما عزیزان زحمتکش،
  مطالب بسیار کاربردی و مفیدی در اختیار هموطنان عزیزمان قرار میدهید.
  خیلی ممنون وسپاس فراوان بابت این زحماتی که میکشید🙏🙏🙏

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *