جمعه , ۲۲ آذر ۱۳۹۸
صفحه اصلی / تحلیل تکنیکال / آموزش کاربردی واگرایی مخفی (Hidden Divergence)

آموزش کاربردی واگرایی مخفی (Hidden Divergence)

 واگرایی مخفی (Hidden Divergence):

همانطور کهمی دانیم هرگاه قیمت کف یا سقف جدیدی بسازد، اما اندیکاتور در ساختن کف یا سقف جدید ناتوان بماند شاهد شکل گیری واگرایی معمولی هستیم. حال اگر عکس این قضیه اتفاق بیفتد؛
یعنی این بار اندیکاتور سقف یا کف جدیدی تشکیل دهد، اما قیمت موفق به تشکیل سقف یا کف جدید نشود واگرایی مخفی رخ خواهد داد. شکل زیر نحوه وقوع واگرایی مخفی منفی را نشان می دهد.
همانطور که دیده می شود در اینجا اندیکاتور سقف جدیدی بالاتر از سقف قبلی تشکیل داده است در حالی که قیمت موفق به تشکیل سقف جدیدی بالاتر از سقف قبلی نشده است. وقوع واگرایی مخفی منفی هشداری برای ریزش قیمت است.
اما در واگرایی مخفی مثبت همانطور که در شکل زیر دیده می شود اندیکاتور کف جدیدی پایین تر از کف قبلی تشکیل داده در حالی که قیمت موفق به شکستن کف قبلی نشده است. وقوع واگرایی مخفی مثبت می تواند به عنوان هشداری برای صعود قیمت به شمار برود.
نکته: همانند واگرایی معمولی، استفاده از اندیکاتورهای MACD و RSI در واگرایی مخفی نیز کاربرد بیشتری نسبت به سایر اندیکاتورها دارد.
واگرایی مخفی
واگرایی مخفی (Hidden Divergence)

نویسنده | ایمان صاحبدادی

ایمان صاحبدادی
فوق لیسانس طراحی شهری از دانشگاه شیراز، مدیر و موسس کالج تی بورس، بنیانگذار نرم افزار دایره طلایی سهام، ۱۲ سال معامله‌گری در بازارهای مالی و بیش از ۵ سال آموزش حرفه ای سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار ایران

این مطالب را نیز ببینید!

اندیکاتور مکدی macd

آموزش اندیکاتور MACD در تحلیل تکنیکال

با توجه به گسترش روز افزون تحلیل تکنیکال در معامله گران بازارهای مالی از جمله …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *