جمعه , ۲۲ آذر ۱۳۹۸
صفحه اصلی / روانشناسی بازار سرمایه / معامله گری در بازار بورس همانند یک سفر است

معامله گری در بازار بورس همانند یک سفر است

برای بعضی مسافرت در حرکت از نقطه شروع، عجله کردن برای رسیدن به مقصد تعریف می‌شود. عجله و انتظار برای رسیدن به مقصد باعث می شود تا مسیر سفر برای ما طولانی و کسل کننده شود. این احساس ناخوشایند، خستگی سفر را نیز به دنبال دارد تا جایی که شاید ما را از رسیدن به مقصد منصرف کند، درحالی که از این نکته نباید غافل شویم که سفر صرفا رسیدن به مقصد نیست بلکه جذابیت‌ها و زیبایی‌های مسیر هم هست، که دیدن و لذت بردن از آنها نیز جزئی از سفر محسوب می‌شود.

خرید و فروش سهام بورس

این اصل بسیار مهم، قابل تعمیم دادن در زندگی، انجام کارها و همچنین معامله گری می‌باشد. در این مقاله که توسط تیم تولید محتوای کالج تی بورس تهیه گردیده، به توضیح و تشبیه معامله گری به سفر کردن می‌پردازیم.

حتما بخوانید: در کدام صندوق سرمایه‌گذاری کنیم؟

گاهی برای ما این اتفاق رخ می‌دهد که از نتایج معاملات خود سرخورده و عصبی شده‌ایم. ممکن است در بازار بورس مقداری سود کسب کرده باشیم و در معامله بعدی خود تمام آن سود را از دست بدهیم. احساسی را که در این زمان پیدا می‌کنیم هیچ کس درک نخواهد کرد. مگر کسی که این اتفاق ناخوشایند قبلا برای او افتاده باشد.
مطمئنا روشی برای از بین بردن عواطف و احساسات منفی که اغلب ذهن شما را در تصمیم گیری برای خرید و فروش سهام تیره و تار می‌کند، وجود دارد. برای یافتن کلید آن، شما نیاز به ایجاد یک تغییر ذهنی دارید. کاری که قرار است انجام دهید این است که باید به جای تمرکز روی پول و کسب سود در خرید و فروش سهام بورس متمرکز شوید.

دام روانی تمرکز روی کسب سود از خرید و فروش سهام و نتیجه آن

شاید زمانی که قصد یادگیری و آماده سازی خود برای ورود به بازار بورس را داشتید، هیچ وقت به این راز بزرگ بر نخوردید که ” اگر در بازار بورس فقط سودآوری برای شما مهم باشد مسلما نمی‌توانید سود مستمر از معامله هایتان بدست آورید”
اگر شما علاقه صادقانه به معامله گری بازار بورس نداشته باشید، در دام ذهنی، تمرکز روی پول و کسب سود گرفتار می‌شوید که این طرز تفکر برای دوام در بازار بورس و اوراق بهادار مناسب نیست.

حتما بخوانید: شما در بورس خارپشت هستید یا روباه؟

وقتی بیش از اندازه روی سود آوری در بازار بورس تمرکز کنید، به طور ناخودآگاه به معامله کردن بیشتر تحریک می‌شوید. خرید و فروش بیش از حد یکی از علت های اصلی از دست دادن سرمایه است. معامله های بیشتر یعنی کارمزد و مالیات بیشتر در ازای مقدار سود کمتر، به ناگاه به خود آمده و می‌بینید که تمام سرمایه خود را از دست داده اید.
توماس بولکوفسکی نویسنده کتاب دایره المعارف الگوهای نموداری می‌گوید: با افزایش تعداد معامله هایم، نتایجم بدترمی‌شد به احتمال زیاد ممکن است به این دلیل باشد که سودهایم را با اندازه مختصر از بازار برمی‌داشتم و اجازه رشد سود را نمی‌دادم.

اگر شما نتوانید به حس نیاز انجام معامله و طمع خود در بازار بورس و سهام غلبه پیدا کنید، در نهایت منجر به معامله کردن افراطی در بازار می‌شود تا زمانی که تمام پول خود را از دست بدهید تمرکز بیش از اندازه ی یک معامله گر روی کسب سود و پول، باعث می‌شود معامله گر به انجام معاملات نادرست دست بزند.
ریسک زیاد در یک معامله خرید و فروش سهام عملا باعث می‌شود احساسات بر عقل چیره شود که نتیجه آن تصمیم‌های غیر معقول خواهد بود و متاسفانه در اینصورت خیلی زودتر از آن چیزی که فکرش را می‌کنید با بازار بورس خداحافظی خواهید کرد.

حتما بخوانید: برترین نکات سرمایه گذاری از زبان یک سرمایه گذار موفق

اگر به جای تمرکز روی کسب سود روی معاملات درست تمرکز کنید، فرصت فکری و انرژی بیشتری خواهید داشت که این عامل، شما را به یک معامله گر پیشتاز تبدیل می‌کند.
نکته‌ی اساسی این است که برای کسب سود در بازار بورس، ابتدای امر باید به یک تحلیلگر و سپس به یک معامله گر موفق تبدیل شد.

معامله گری در بازار بورس

معامله گری در بازار بورس هیچ تفاوتی با مهار‌ت‌های حرفه ای دیگر ندارد.

به عنوان مثال برای تبدیل شدن به یک جراح موفق، بدیهی است که شما تمرکز بر روی پولی که یک جراح به عنوان دستمزد دریافت می‌کند نخواهید کرد. همه با این موافقند که یک جراح باید سال‌ها بر روی فرایند و نحوه عمل کردن، تحصیل کند و آموزش ببیند، سپس درنتیجه‌ی شور و اشتیاق و علاقه که عامل انگیزشی و محرک آن‌ها در حین کارآموزی بوده است،

سرانجام به یک جراح موفق، قابل احترام و موفق تبدیل می‌شود. پروسه‌ی تبدیل شدن به یک معامله گر موفق نیز به همین شکل است و تفاوتی ندارد. برای موفقیت در بازار بورس لازم است که با شرکت در کلاس های آموزش بورس، نحوه خرید و فروش سهام در بازار بورس را یاد بگیرید. بدانید که تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی چیست.

حتما بخوانید: در معاملات بورسی خود از پوکربازها یاد بگیرید!

شما فقط بخاطر اینکه “می‌خواهید” یک معامله گر موفق نخواهید شد. بلکه شما یک معامله گر موفق می‌شوید چون با شور و اشتیاق به معامله گری علاقه‌مند هستید .شما می‌خواهید بذر تلاش جهت ایجاد و توسعه‌ی مهارت‌های معامله گری را در خود بکارید.

به عنوان یک معامله گر حرفه ای تمام هدفی که فکر شما را به خود جذب می‌کند و شما به آن توجه می‌کنید این است که تا آنجایی که می‌شود به یک معامله گر موفق تبدیل شوید. اگر شما مخلصانه به این امر پایبند باشید و پول و سود را نادیده بگیرید، پول و سود در طول زمان بیشتر و بیشتر جذب حساب شما می‌شوند.
در حقیقت انجام دادن بسیاری از کارها برای بدست آوردن پول و سود خوب در بازار بورس، مطلوب و دلپذیر است. ولی نکته اساسی این است که نگرشی که شما برای بدست آوردن آن باید پول داشته باشید این است که هیچ اهمیتی به آن پول ندهید.

حتما بخوانید: چگونه سرمایه خود را در ۳ سطل مدیریت کنیم؟

نتیجه گیری:

آن چیزی که در معامله گری معیار است، تعداد معاملات درست شماست. تمرکز معامله گر باید بر درستی معامله باشد. معامله درست در دراز مدت حتما سود های سرشار را نصیب معامله گر خواهد نمود.
پس هدف و تمرکز خود را به شناخت معامله صحیح و انجام آن معطوف کرده و نگذارید اخبار و وسوسه‌ها شما را منحرف کنند.

کالج تی بورس با تجربه 6 سال آموزش بورس ، دوره "معامله گر حرفه‌ای" که شامل تحلیل بنیادی، تحلیل تکنیکال، رفتارشناسی بازار سهام، مدیریت سرمایه در بورس و روانشناسی معامله گر است را به صورت حضوری در دوره آموزش بورس در مشهد , شیراز , اصفهان , کرمان , تهران , اصفهان , نیشابور , آموزش بورس در ساری و همچنین  دوره آموزش بورس آنلاین برای سایر شهرها برگزار می‌کند. هر کسی برای معامله آنلاین در بازار بورس، نیاز به دریافت کد بورسی غیر حضوری دارد.پیشنهاد می‌شود حتما آموزش دریافت کد بورسی غیر حضوری را مطالعه کنید.

نویسنده | علیرضا آماده سورکی

علیرضا آماده سورکی
تحلیلگر و فعال بازار بورس اوراق بهادار، مدرس تحلیل تکنیکال کالج تی بورس هستم. فارغ التحصیل رشته مهندسی برق و دارای سابقه دوساله فعالیت در بازار بورس می‌باشم.

این مطالب را نیز ببینید!

مالی رفتاری - روانشناسی معامله گر

مالی رفتاری چیست؟

مالی رفتاری که عموماً از آن به عنوان کاربرد روانشناسی در دانش مالی تعبیر می‌شود، …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *