یکشنبه , ۶ بهمن ۱۳۹۸
صفحه اصلی / روانشناسی بازار سرمایه / شما در بورس خارپشت هستید یا روباه؟

شما در بورس خارپشت هستید یا روباه؟

رفتارهای متفاوتی در بازار بورس وجود دارد که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارد. در این مقاله می‌خواهیم در مورد مفهوم خارپشتی در بازار بورس صحبت کنیم، مفهومی که می‌تواند بازار پیچیده‌ی بورس را برای شما به بازاری بسیار ساده و قابل‌درک تبدیل کند. با ما همراه باشید.

 اما قبل از آنکه به شما این موارد را توضیح دهیم که بهتر تشخیص دهید در بازار بورس خارپشت هستید و یا روباه باید ابتدا با خصوصیات و ویژگی‌های رفتاری هر یک از این حیوانات آشنا شوید.

آیزایا برلین در رساله معروف خود به نام «خارپشت و روباه»، مردم جهان را به دو گروه خارپشت‌ها و روباه‌ها تقسیم می‌کند.

 این اسم برگرفته از این گفته یونانی قدیمی است: «روباه خیلی چیزها می‌داند، اما خارپشت فقط یک‌چیز خیلی مهم را می‌داند.» روباه موجودی مکار است، او قادر است راهکارهای پیچیده‌ی فراوانی را ابداع کند و دزدکی به خارپشت حمله کند.

حتما بخوانید: مهم‌ترین خطاهای رایج سرمایه‌گذار مبتدی

جنگ روباه و خارپشت

داستان این دو از این‌ قرار است که همه روزه، روباه اطراف لانه خارپشت پرسه می‌زند و در انتظار فرصتی طلایی برای شکار خارپشت می‌ماند.

به نظر می‌رسد که روباه چابک، موذی، زیبا، تیزپا و نیرنگ‌باز، مطمئناً پیروز خواهد شد. از آن‌سو، خارپشت موجودی بدقواره و کوچک و ضعیف است. او مثل اردک راه می‌رود و روز ساده خود را آغاز می‌کند، کار او جستجوی غذا و مراقبت از لانه‌اش است.

 روباه در سکوتی نیرنگ آمیز در مسیر او منتظر می‌ماند. خارپشت درحالی‌که در فکر کار خود است، با بی‌خیالی درست در مسیر روباه قرار می‌گیرد. روباه با خود می‌اندیشد: «آهان، بالاخره گیرت آوردم» و از مخفیگاه خود بیرون می‌جهد و به‌سرعت برق روی زمین خیز برمی‌دارد و به سمت خارپشت می‌رود.

خارپشت کوچولو خطر را حس می‌کند، نگاهی به روباه می‌اندازد و با خود می‌اندیشد: «باز دوباره پیدایش شد، آیا بالاخره درس می‌گیرد؟» سپس به دور خود می‌پیچد و کاملاً به شکل یک توپ کوچک درمی‌آید.

خارپشت به شکل یک کره‌ی پوشیده از خارهای تیز درمی‌آید، خارهایی که به تمام جهت نشانه رفته‌اند. روباه به سمت طعمه خود می‌خزد، سپر دفاعی خارپشت را می‌بیند و دست از نبرد برمی‌دارد.

روباه درحالی‌که به سمت جنگل می‌رود، با خود به ابداع راه جدیدی برای مبارزه می‌پردازد. هرروز، نوعی از این مبارزه بین روباه و خارپشت صورت می‌گیرد و به‌رغم این‌که روباه نیرنگ‌های بهتری را به کار می‌گیرد، همیشه این خارپشت است که پیروز می‌شود.

بروس­لی اسطوره ورزش‌های رزمی هم خیلی خوب دریکی از مشهورترین جملاتش تفاوت خارپشت و روباه را بیان می‌کند.

بروس می‌گوید: “من از کسی نمی‌ترسم که ده هزار ضربه را یک‌بار تمرین کرده است، بلکه از کسی می‌ترسم که یک ضربه را ده هزار مرتبه تمرین کرده باشد.” پس بروس­لی هم از افرادی که دیدگاه خارپشتی دارند می‌ترسد ولی می‌داند که روباه‌ها توان مقابله با او را ندارند.

فروید و ضمیر ناخودآگاه، داروین و انتخاب طبیعی، مارکس و اختلاف طبقاتی، اینشتین و نظریه نسبیت، آدام اسمیت و صنف کارگر؛ همه‌ی آن‌ها خارپشت بودند. «کسانی که بزرگ‌ترین ردپاها را به‌جای گذاشته‌اند.» هزاران نفر به آن‌ها گفتند: «عجب ایده‌ی خوبی، اما شما خیلی ژرف‌بین هستید!

حتما بخوانید: گوش هایم دشمن من شده بودند / پاراگراف بورسی

اما تمام این صحبت‌ها در خصوص خارپشت‌ها و روباه‌ها چه ارتباطی با فرآیند معامله‌گری در بورس دارد؟ باید گفت ارتباط زیادی دارد.

واضح‌تر بگوییم، خارپشت‌ها احمق نیستند. درست برعکس، آن‌ها می‌دانند که اصل تحلیل گری و فهم بازار پیچیده‌ی بورس در سادگی آن است.

بازهم تکرار می‌کنم خارپشت‌ها در بورس احمق نیستند، آن‌ها دید نافذی دارند که به‌واسطه‌ی آن می‌توانند درون پیچیده‌ی بورس را ببینند و به استراتژی‌ها و تحلیل‌های زیربنایی پی ببرند و از آن‌ها فقط استفاده کنند.

خارپشت اصل بورس و تحلیل‌های اساسی در بورس را تشخیص می‌دهند و بقیه اتفاقات شامل اخبار، شایعات و تبلیغات را نادیده می‌گیرد.

از این حکایت کوچک بین خارپشت و روباه می‌­توان نتیجه گرفت که، معامله­ گران در بورس هم به دو گروه اصلی تقسیم می‌شوند: روباه‌ها و خارپشت‌ها.

معامله گر روباه چه خصوصیاتی دارد؟

روباه در بورس، بسیاری از روش‌ها و تحلیل ­ها را به‌طور هم‌زمان دنبال و استفاده می‌کند.

بورس را با تمام پیچیدگی که دارد قبول می‌­کند. او به‌گونه‌ای پراکنده و متفرق، بسیاری از روش‌های معاملاتی را در پیش می‌گیرد و هرگز تفکر خود را روی یک سیستم و استراتژی کلی متمرکز نمی‌کند.

به همین دلیل هرروز به دنبال روش‌ها و تحلیل‌های جدید و عجیب‌وغریب می‌گردد و پس از اولین شکست دوباره مسیر خود را عوض کرده به دنبال روش‌های دیگر می‌رود و همیشه سردرگم و گیج به مسیر خود ادامه می­‌دهد تا جایی که سرمایه زیادی را از دست می‌­دهد.

معامله گر خارپشت چه ویژگی هایی دارد؟

این در حالی است که خارپشت بازار پیچیده بورس را تا حد یک استراتژی سازمان‌یافته ساده می‌کند، یک سیستم یا استراتژی ابتدایی که همه‌چیز را یکپارچه و منسجم کرده و هدایت می‌کند.

 بازار بورس هرقدر که پیچیده باشد، یک خارپشت تمام چالش‌ها و تنگناها را، درواقع تقریباً به‌گونه‌ای ساده‌انگاران، خلاصه کرده و به یک استراتژی معاملاتی ساده تبدیل می‌کند.

ازنظر یک خارپشت، هر چیزی که تااندازه‌ای به استراتژی خارپشتی او در بورس مربوط نباشد، یک موضوع بی‌ربط است و به دنبال آن نمی­‌رود، به همین سادگی!

حتما بخوانید: برترین نکات سرمایه گذاری از زبان یک سرمایه گذار موفق

نتیجه ­گیری:

کسانی که در بورس تبدیل به معامله‌گر حرفه‌ای می‌شوند، تا حدی زیادی مثل خارپشت‌ها هستند. آن‌ها با استفاده از سرشت خارپشتی خود در بورس، و ایجاد تمرکز بر روی هدف و استفاده از روش شفاف و ساده‌سازی شده خود، به یک استراتژی یا سیستم معاملاتی ساده رسیده و از طریق آن سرمایه خود را به سمت سود سوق دادند.

اما یک معامله‌گر شکست‌خورده و زیان‌آور، بیشتر شبیه روباه‌ها است. آنان هرروز به دنبال روش جدید برای سود کردن در بازار هستند و هرروز در بازار شکست می‌خورند و بازهم به دنبال روش جدید می‌گردند. روباه‌ها در بورس هرگز ویژگی شفاف و ساده‌سازی یک خارپشت را به دست نیاورده و در عوض در هنگام معاملات خود در بورس بسیار پراکنده، متفرق و بی‌ثبات عمل می‌کند.

شما در بازار بورس چه رفتاری دارید؟ خارپشتی یا روباه؟

کالج تی بورس با تجربه 6 سال آموزش بورس ، دوره "معامله گر حرفه‌ای" که شامل تحلیل بنیادی، تحلیل تکنیکال، رفتارشناسی بازار سهام، مدیریت سرمایه در بورس و روانشناسی معامله گر است را به صورت حضوری در دوره آموزش بورس در مشهد , شیراز , اصفهان , کرمان , تهران , اصفهان , نیشابور , آموزش بورس در ساری و همچنین  دوره آموزش بورس آنلاین برای سایر شهرها برگزار می‌کند. هر کسی برای معامله آنلاین در بازار بورس، نیاز به دریافت کد بورسی غیر حضوری دارد.پیشنهاد می‌شود حتما آموزش دریافت کد بورسی غیر حضوری را مطالعه کنید.

نویسنده | ایمان صاحبدادی

ایمان صاحبدادی
فوق لیسانس طراحی شهری از دانشگاه شیراز، مدیر و موسس کالج تی بورس، بنیانگذار نرم افزار دایره طلایی سهام، ۱۲ سال معامله‌گری در بازارهای مالی و بیش از ۵ سال آموزش حرفه ای سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار ایران

این مطالب را نیز ببینید!

روانشناسی معامله گری

اهمیت روانشناسی در معاملات بازار بورس

ادعا می‌شود که در زندگی فردی هوش (IQ) به‌تنهایی لازمه موفقیت محسوب نمی‌شود و هوش …

20 دیدگاه‌ها

 1. Avatar
  وهاب کوثر

  من قبلا تماما با روش روباه معامله میکردم ولی بعد از آشنایی و آموزش در کالج تی بورس روش خارپشتی رو در هشتاد درصد معامله گریم در پیش گرفتم , اون بیست درصد هم همون بخش نوسان گیری معامله گریمه که سود کمی ازش عایدم میشه معمولا … در مجموع روش خارپشتی رو به شدت میپسندم و اجرا میکنم ..

  • ایمان صاحبدادی

   ممنون آقای کوثر عزیز
   روز اولی هم که شمارو دیدم به این نکته رسیدم که چقد بعضی اشتباهات مارو قوی تر می کنن، شما خیلی بهتر از دوستانی که قبلا در بورس فعال نبودن مفاهیم رو درک و اجرا می کردین.
   امیدوارم همیشه بهتر از قبلتون باشید

 2. Avatar

  من خارپشت
  چیزی که یاد گرفتم فقط انجام میدم و دنبال روش های جدید هم نمیرم

 3. Avatar

  سلام . ممنون بابت مقاله خارپشت و روبا. با این اوضاع بورس و پیچیدگیها و نیرنگها و اخبار دروغ و … فقط خارپشت بودن بسیار عالیست و میتواند سود خوبی نصیبمان نماید

 4. Avatar

  با سلام
  من از اواخر سال ۹۴ وارد بازار شدم . بدون هیچ پیش زمینه و علمی و فقط با تکیه بر سیگنال دیگران اقدام به خرید و فروش کردم . سرمایه زیادی رو هم وارد بازار کردم . هر روز از این شاخه به اون شاخه . مدیریت سرمایم صفر بود . استراتژی خاصی نداشتم و نمی‌دونستم سهمی که خریدم چرا رشد میکنه و یا داره میریزه و یا چرا باید بخرمش و . ی مقداری تکنیکال بلد بودم فکر میکردم کفایت می‌کنه . خباصه هر چه خطا توی معامله گری بود من انجام دادم . اسم خودمو گذاشتم آینه عبرت بورس . ولی الان به این نتیجه رسیدم که باید فقط خارپشت بود . تا اول اینکه بتونی سرمایتو حفظ کنی و دوم اینکه اگه بشه از بازار سود کسب کنی . باید مثل یک ماشین بی احساس دکمه های خرید و فروش رو در زمان و نقطه مناسب فشار بدی . باید از ضرر کردن نترسی و دلخوش به سودهای قبلیت نباشی . اگه از ضرر بترسی ضررت بیشتر میشه و اگه چشمت دنبال سود قبلت باشه سود الانتم کاور میشه . با روند اصلا نباید جنگید و با دعای ما روند عوض نمیشه .
  زنده باد هرچی خارپشته

  • ایمان صاحبدادی

   بسیار ممنون از نظر زیبای شما
   همه ما مشکلاتی همچون مشکلات شما رو گذروندیم. موفقیت زمانی خودشو به ما نشون میده که از تجربیاتمون درست استفاده کنیم.
   امیدوارم همیشه موفق تر از قبل باشید

 5. Avatar
  یونس ثابتی

  داشتن یک استراتژی خوب بهتر از امتحان کردن استراتژی های مختلف هست زیرا زمان اجازه امتحان کردن همه استراتژی هارو بما نمیده و خیلی زود فرصت ها از دست میرن

 6. Avatar
  صالح تفضلی

  باسلام خدمت اساتیدمحترم کالج تیبورس.مقاله بسیارجالبی انتخاب کرده اید.من به شخصه فکرمیکنم به روش روباه عمل میکنم.بایک نگاه واقع بینانه به سایرجوانب زندگی متوجه میشیم که این روش بصورت عادت درتمامی زندگی ماوجوددارد.وآثاربعضا زیانبارآنرا لمس کردهایم.پراکنده بودن دررسیدن به هدف وعدم تمرکز برروی ستاره قطبی اهدافمان مسیرمان راطولانیترو آسیب زیادی به زمان طلایی مامیزند.مثال جالب بروسلی واقعیتی عینی درساده انگاشتن اهداف وتمرکروتمرین زیاداست.ازآگاهی دادن شماسپاسگذاریم.

  • ایمان صاحبدادی

   سلام و ممنون از شما آقای تفضلی عزیز
   امیدوارم بتونیم همه ما از اشتباهات گذشته درس بگیریم و دیگه هم تکرار نکنیم.
   این موضوع سخت ولی عملی هست

 7. Avatar
  مرضیه محمدی

  سلام
  مقاله جالبی بود من به شخصه فک میکنم خارپشتی عمل میکنم البته نه فقط در بورس
  ولی خب گاهی این دغدغه رو دارم که تمرکز زیاد روی یک موضوع منو از بقیه چیزها و روشها جا نندازه
  راستش فکر میکنم تفکر روباهی در بورس هم از همین جا ناشی میشه که افراد فکر میکنند دیگران راه های بیشتری بلدند و اونها ممکنه عقب بمونند.
  که البته اکثر اوقات هم به این نتیجه میرسیم که اگه راه خودمون رو بدون توجه و مقایسه با دیگران و صرفا بر اساس آموخته های معتبر ادامه بدیم موفق تر عمل میکنیم
  ممنون

  • ایمان صاحبدادی

   سلام و ممنون خانوم محمدی عزیز
   خود من سعی کردم در بورس همیشه تفکر خارپشتی رو هم واسه خودم و هم واسه همه دانش آموختگان کالج تی بورس دنبال کنم.
   ممنون از پاسختون

 8. Avatar
  مهدی زابلی

  شاید مهمترین خصلت روباه ها حصرت و طمع است. من به این اعتقاد رسیدم که بازار سرمایه رابطه مستقیم و خاصی با خصلت های اخلاقی داره. طمع یکی از بدترین اونهاست. خارپشتها هیچ وقت طمع داشته های دیگران را نمیخورن.

 9. Avatar

  با سلام با توجه به تجربه اندکم در معامله گری، بنظر من مدیریت ذهن اصل اساسی در معامله گری هست. اینکه چطور بتونیم برای ذهن مان چارچوب بسازیم و در قالب اون رفتار کنیم، تا از هیجانات مهلک بازار خلاص شویم، این میسر نمی گردد مگر با استراتژی خارپشتی چون تمرکز ، تبحر و مهارت رو در یک استراتژی بالا می بره وچیزی بغیر از موفقیت حادث نمی شود. تشکر از مقاله اززشمندتون

 10. Avatar

  بسیار مقاله عالی بود
  ممنون

 11. Avatar

  سلام
  به نظر من روش خارپشت فقط مخصوص بورس نیست .
  من حتی در زندگی روزمره هم در افراد مختلف میتونم موفقیت این روش رو ببینم .مثلا یکی از نزدیکان من کارش کشاورزیه از روش روباه استفاده میکنه انواع محصولات رو در سالهای مختلف امتحان کرده ولی اصلا موفق نبوده!!!مثلا اگه امسال گوجه فرنگی خوب بود اون حرصش میگیره سال دیگه میکاره قیمتش خراب میشه !سال بعد یه کشت دیگه والی اخر
  اما خیلی از همکاراش فقط به یه روش ویه کشت مشخص کار میکنن وخیلی موفق هستن!
  من معتقدم این روش در کل سیستم اقتصادی هر فرد باید باشه نه فقط بورس!!!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *