جمعه , ۲۲ آذر ۱۳۹۸
صفحه اصلی / روانشناسی بازار سرمایه / ریشه ترس و اشتیاق در معامله گری

ریشه ترس و اشتیاق در معامله گری

هورمون‌های ”سروتونین” و ”آدرنالین و نورآدرنالین” در بدن انسان‌ها به طور غریزی تولید می‌شود. در واقع عامل اصلی به وجود آمدن ترس و اشتیاق در معامله گری بازار بورس همین هورمون‌ها هستند. در این مقاله که توسط تیم تولید محتوای کالج تی بورس تهیه گردیده به توضیح ریشه ترس و اشتیاق در معامله گری بازار بورس می‌پردازیم. با ما همراه باشید.
همچنین این دو هورمون می‌توانند باعث ایجاد اعتیاد در معامله گری بورس یا همان ترید کردن نیز شوند. به غیر از اصلاح فکر و ذهن و تقویت آن، راهکارهای دیگری نیز برای مقابله با این مشکل وجود دارد. از جمله‌ی این راهکارها می‌توان به ورزش و خوردن غذاهای گرم یا تقویت هورمون‌های جنسی (البته زیر نظر پزشک و با تجویز آن) اشاره کرد.

معامله گری بازار بورس

حتما بخوانید: ۱۰ سخن حیرت انگیز از جیم ران اسطوره رشد شخصی

به دلیل وجود هورمون سروتونین، تریدرهایی که از نظر جغرافیایی، تایم بازار خوبشان مصادف با اوایل صبح می‌شود معمولا موفقیت بیشتری در معاملات بورسی و خرید فروش سهام خود کسب می‌کنند. مثلا ساکنان غرب اروپا را در نظر بگیرید، این افراد باید هنگام صبح، زودتر از خواب بلند شده و خود را برای معامله در بازار لندن آماده کنند.

از آنجایی که این هورمون در هنگام صبح بیشترین مقدار را در بدن دارد و در طول روز به تدریج کم می‌شود، پس ساعات ابتدایی صبح برای چنین معاملاتی بسیار بهتر است. زیرا این هورمون که صبح‌ها به میزان بیشتری در بدن موجود است باعث بهبود عملکرد تریدر شده و به تصمیم‌گیری مناسب‌تر او کمک خواهد کرد.

حال برای بالا بردن میزان سروتونین و افزایش اثر ماندگاری آن چه می‌توان کرد؟ در پاسخ باید گفت هورمون‌های جنسی و فعالیت جنسی در این زمینه بسیار کمک کننده خواهند بود و به افزایش زمان اثر ماندگاری سروتونین کمک شایانی می‌کنند. پس برای نتیجه‌ی بهتر درمعاملات خود، این موضوع را به خاطر داشته باشید. از طرف دیگر باید به این نکته توجه کنید که میزان ماندگاری این هورمون در بدن انسان به دلیل ترشح آن نیز ربط دارد. یعنی بر اساس علت ترشح، ماندگاری هورمون در بدن کمتر یا بیشتر خواهد بود.

ترس از معامله گری در بازار بورس

هورمون سروتونین چگونه می‌تواند باعث ایجاد اعتیاد در معامله گری سهام شود؟

انسان‌ها نیز مانند تمام موجودات دیگر دارای غرایزی می‌باشند. اما منظور از غریزه دقیقا چیست و چگونه شکل می‌گیرد؟ یکی از عوامل ایجاد غریزه، همان ترشح هورمون سروتونین است. به این حالت که انجام بعضی کارها و فعالیت‌ها باعث ترشح آن می‌شود و در نهایت احساسی خوشایند و شور و شعف را برای فرد به ارمغان خواهد آورد. حال وقتی این حس با مواردی دیگر نظیر احساس امنیت، سیری، سلامت، رفاه و … همراه شود تاثیر آن نیز به شدت افزایش خواهد یافت. چنین شرایطی باعث می‌شود تا هر موجودی میل به این را پیدا کند که باز هم چنین حسی را تجربه کند. پس میل تکرار برای رسیدن به چنین احساس خوشایندی به تدریج باعث به وجود آمدن اعتیاد به انجام آن عمل خاص در فرد خواهد شد.

حتما بخوانید: در معاملات بورسی خود از پوکربازها یاد بگیرید!

برای مثال یک پروانه را در نظر بگیرد. پروانه درک و شعور این را ندارد که در محلی قرار بگیرد که رنگ آن شبیه به رنگ بال‌هایش باشد(منظور از محل همان گل‌ها و برگ‌ها و طبیعت و … است). اما از آن جایی که پروانه با قرار گرفتن در چنین محل هایی به صورت ناخودآگاه احساس خوشایندی می‌کند، این کار را تکرار خواهد کرد. در مقابل ما انسان ها به عنوان موجوداتی که دارای تفکر و تعقل هستیم، به این عمل پروانه غریزه‌ی استتار می‌گوییم.

حالا که با مفهوم غریزه در این بحث آشنا شدیم، بازمی‌گردیم به هورمون سروتونین. این هورمون در بدن انسان‌ها ترشح می‌شود که باعث شادی خواهد شد. همانطور که قبلا ذکر کردیم دلیل ترشح این هورمون می‌تواند ماندگاری اثر آن در بدن را دستخوش تغییرات کند. برای مثال، خرید یک ویلای ساحلی در جزایر قناری درجه‌ی متفاوتی از ماندگاری چنین حسی را در قیاس با خرید یک جعبه شیرینی مورد علاقه در بدن فرد ایجاد خواهد کرد.

حتما بخوانید: شما در بورس خارپشت هستید یا روباه؟

در معاملات بازارهای مالی و بورس، با هر دفعه کسب سود، این هورمون به میزان خاصی ترشح می‌شود که منجر به همان حس خوشایند ذکر شده برای فرد خواهد شد. تا جایی که فرد به صورت ناخودآگاه همیشه به دنبال رسیدن به چنین احساسی است. ممکن است به وضعیتی برسد که برخلاف ضررهای زیادی که در بازار بورس متحمل می‌شود، معاملات خود را برای رسیدن به سود هرچند اندک و به طبع آن احساس رضایت ناشی از کسب این سود اندک ادامه بدهد. در حالی که همه‌ی ما می‌دانیم چنین وضعیتی صحیح نیست و فرد باید سیستم معاملاتی خود را بررسی کرده و اشکال کار را پیدا کند تا جلوی ضررهای متوالی خود را بگیرد. اما معمولا در این هنگام، چنین افرادی برای توجیه رفتار خود همان جمله‌ی معروف را خواهند گفت که: بازار بورس و سهام بالا و پایین دارد و ضرر جزئی از معاملات است! قطعا چنین رفتاری که به نتیجه و برآیند معاملات توجهی ندارد و صرفآ به دنبال خرید و فروش و معامله گری فارغ از زیان های بسیار آن است مصداق بارز اعتیاد به تریدینگ (خرید و فروش سهام بورس) محسوب می‌شود. این رفتار باعث از دست رفتن سرمایه افراد خواهد شد و چنین وضعیتی بسیار خطرناک است. البته که گاهی ممکن است در معاملات اشتباه به وجود بیاید و ضرری نیز به بار آورد، اما نباید این اشتباهات تکرار شود و ضرر کردن برای ما عادی شود.

خرید و فروش سهام

راه حل مقابله با چنین مشکلی چیست؟

می‌توان گفت دو راهکار اساسی برای اصلاح این وضعیت پیش روی ماست، اول مسئولیت‌پذیری و دوم مدیریت ریسک که در ادامه آن‌ها را بیان خواهیم کرد. با مسئولیت‌پذیری و مدیریت ریسک می‌توان اعتیاد به معامله گری را در خرید فروش سهام بازار بورس از بین برد. هر کدام از این راهکارها به نوعی با اعتیاد به چارت مقابله می‌کنند.

حتما بخوانید: ۲۱ پاراگراف برتر کتاب معامله‌گر منضبط از مارس داگلاس

مسئولیت پذیری در خرید و  فروش سهام:

هنگامی که تریدر سهام بورس نتایج معامله های خود را قبول کند و با خود عهد کند که چنانچه از در خرید و فروش سهام به سودی رسید و لذتش را برد. یا چنانچه از معامله‌ی بورسی خود زیان دید، مسئولیت این امر تمام و کمال با خود اوست. در نتیجه‌ی رفتار و تصمیم خود به چنین نتایجی رسیده است، کم کم چارچوبی مفید در ذهنش ایجاد خواهد شد. این چارچوب ذهنی به او کمک خواهد کرد که چنانچه طی معاملاتش به سود رسید، در حدی منطقی و معقول از این موفقیت لذت ببرد. در واقع خود را کنترل کرده و با ترشح بیشتر سروتونین موجب این نشود که آدرنالین نیز ترشح و در کوتاه مدت و به صورت نامحسوس تصمیمات معاملاتی بازار بورس و سهام را تحت تاثیر هیجان و احساسات قرار دهد.

حتما بخوانید:  ۳ گام اساسی در بازار بورس

چنین رفتاری یک نتیجه‌ی مثبت دیگر نیز به همراه دارد. و آن اینست که وقتی تریدر در خرید و فروش سهام خود، مسئولیت معاملات خود را به طور کامل قبول کند، کم کم به دنبال تقویت خود رفته و چرایی شکست هایش را جستجو می‌کند تا نقاط ضعف خود را برطرف کند. به عبارتی تجارب خود را پذیرفته و به آن‌ها احترام گذاشته و به دنبال استفاده از این تجارب می‌رود، کاری که خیلی از معامله گران بازار بورس و سهام به آن توجه مناسبی ندارند. می‌گویند علم، پایه و اساس موفقیت در بازار و تجربه همچون ستون اصلی آن است، پس این دو در کنار یکدیگر کامل شده و بهترین نتایج را به ارمغان خواهند آورد. در واقع عدم استفاده و درس گرفتن از تجارب گذشته می‌تواند به نوعی تمام داشته های علمی فرد را در معاملات سهام بورس بی اثر کرده و همچنین باعث تکرار چندین باره‌ی اشتباهات گذشته‌ی فرد شود.

تحمل ضرر در سرمایه گذاری بورس

مدیریت ریسک در معاملات بازار بورس:

هنگامی که یک معامله گر بازار بورس آشنایی مناسبی با انواع ریسک و مدل‌های آن داشته باشد و آن‌ها را مورد استفاده قرار دهد، خود به خود سودهای عجیب و غریب و غیرمنطقی از معاملات و خرید و فروش سهامش حذف خواهد شد. در نتیجه ی این امر شرایط نامناسبی که در قسمت قبلی ذکر شد برایش اتفاق نخواهد افتاد. در واقع لذتی که از سود کسب شده‌ی خود خواهد برد، لذتی منطقی و متعادل است چرا که سودش نیز منطقی و مناسب بوده است. این موضوع جلوی ورود هیجان و احساسات شدید به معاملات فرد را خواهد گرفت. از طرف دیگر از آنجا که مدیریت ریسک چارچوب خاصی را از نظر تعداد و حجم معاملات برای ما ایجاد می‌کند، کم کم و در دراز مدت به ما کمک می‌کند که بر هیجان و احساسات خود در خرید و فروش های خود غلبه کرده و کنترل بیشتری روی خود پیدا کنیم تا هیچگاه دچار اعتیاد در معامله گری نشویم.

حتما بخوانید: ۱۰ نکته که هر سهام داری باید بداند

نتیجه گیری:

گاها خرید و فروش سهام بورس و معامله گری فارغ از زیان های بسیار آن است. مصداق بارز اعتیاد به تریدینگ (خرید و فروش سهام بورس) محسوب می‌شود. این رفتار باعث از دست رفتن سرمایه افراد خواهد شد و چنین وضعیتی بسیار خطرناک است. البته که گاهی ممکن است در معاملات اشتباه به وجود بیاید و ضرری نیز به بار آورد، اما نباید این اشتباهات تکرار شود و ضرر کردن برای ما عادی شود. برای مقابله با این مشکل معامله گر بازار بورس باید مدیریت ریسک را در معاملات خود رعایت کند. علاوه بر این باید مسئولیت پذیر باشد و مسئولیت خرید و فروش سهام را خود به عهده بگیرد. لازمه‌ی این مسئولیت پذیزی این است که معامله گر با شرکت در کلاس های آموزش سرمایه گذاری در بورس، صفر تا صد بورس و نحوه خرید و فروش و تحلیل سهام را آموزش ببینید. 

 

کالج تی بورس با تجربه 6 سال آموزش بورس ، دوره "معامله گر حرفه‌ای" که شامل تحلیل بنیادی، تحلیل تکنیکال، رفتارشناسی بازار سهام، مدیریت سرمایه در بورس و روانشناسی معامله گر است را به صورت حضوری در دوره آموزش بورس در مشهد , شیراز , اصفهان , کرمان , تهران , اصفهان , نیشابور , آموزش بورس در ساری و همچنین  دوره آموزش بورس آنلاین برای سایر شهرها برگزار می‌کند. هر کسی برای معامله آنلاین در بازار بورس، نیاز به دریافت کد بورسی غیر حضوری دارد.پیشنهاد می‌شود حتما آموزش دریافت کد بورسی غیر حضوری را مطالعه کنید.

نویسنده | پوریا غدیرزاده

پوریا غدیرزاده
تحلیل گر و معامله گر بورس اوراق بهادار (کالج تی بورس) دانش‌اموخته کارشناسی ارشد حسابداری دانشگاه آزاد اسلامی مشهد هستم. دارای دو سال سابقه حضور حرفه‌ای در زمینه بازار بورس و سرمایه و همچنین فعالیت در زمینه مشاوره سهام می‌باشم.

این مطالب را نیز ببینید!

مالی رفتاری - روانشناسی معامله گر

مالی رفتاری چیست؟

مالی رفتاری که عموماً از آن به عنوان کاربرد روانشناسی در دانش مالی تعبیر می‌شود، …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *