شنبه , ۵ بهمن ۱۳۹۸
صفحه اصلی / روانشناسی بازار سرمایه / ۲ رفتار هیجانی که شما را از بورس دلسرد خواهد کرد

۲ رفتار هیجانی که شما را از بورس دلسرد خواهد کرد

برای خیلی از افراد خرید و فروش سهام به‌قدری دلهره‌آور و ترسناک است که کمترین چیزی به پایش می‌رسد. درحالی‌که اگر به قول وارن بافت “از آنچه انجام می‌دهید، آگاهی داشته باشید” نباید چنان حسی به شما دست بدهد. به همین دلیل باید از افرادی که قبل از شما این مسیر را طی کرده‌اند کمک بگیرید، چه در دوره‌های مختلف آموزش بورس و چه مطالعه زندگی‌نامه و نحوه خرید و فروش معامله گران برتر دنیا، هر دوی این روش‌ها به شما در روشن شدن مسیرتان کمک خواهد کرد.

شروع کار شما در بورس بسیار مهم است. شما از زمانی که به‌صورت غیرحرفه‌ای شروع به کار می‌کنید تا وقتی‌که تبدیل به یک معامله‌گر حرفه‌ای شوید، مسیر ناشناخته‌ای در پیش دارید. شما نباید درگیر هیجانات بازار و اشتباهاتی شوید که پروسه معامله‌گری شمارا طولانی و یا حتی شمارا از بورس ناامید کند.

حتما بخوانید: شما در بورس خارپشت هستید یا روباه؟

در این مقاله سعی خواهم کرد مهم‌ترین رفتارهای هیجانی که می‌تواند شمارا در پروسه حرفه‌ای شدن در بورس، از این بازار دلسرد کند را به شما بگویم تا با پرهیز از آن راحت‌تر تبدیل به یک معامله‌گر حرفه‌ای شوید.

آموزش بورس و حرفه‌ای شدن به‌عنوان یک مسیر ناشناخته

آموزش بورس

وقتی شما فعالیت در بازار بورس را شروع کنید این مسیر تا حرفه‌ای شدن برای شما کالا ناشناخته خواهد بود. طی کردن یک مسیر ناشناخته و درک آن زمان بسیار زیادی را از شما خواهد گرفت.

اما مراقب باشید که شما در این مسیر با افراد زیادی بر خواهید خورد که به شما پیشنهاد آموزش سرمایه گذاری در بورس و یا کمک در شناسایی سهام خواهد داد. بهترین راه برای تشخیص یک معامله‌گر حرفه‌ای خرید و فروش های او در حداقل یک سال اخیرش است.

رزومه کاری هر معامله‌گر در بورس پرتفوی و تاریخچه معاملات اوست. پس برای پیدا کردن یک معلم و راهنمای خوب حتماً از آن فرد رزومه کاری یا همان تاریخچه معاملاتش را بخواهید.

حتما بخوانید: گوش هایم دشمن من شده بودند / پاراگراف بورسی

وقتی معلم خود را پیدا کردید شروع به آموزش بورس خواهید کرد و تحلیل‌هایی همچون تحلیل بنیادی، تحلیل تکنیکال و رفتارشناسی بازار و سهام آموزش خواهید دید. این سه علم، استراتژی معاملاتی شمارا که وظیفه آن تشخیص و یافتن قیمت مناسب ورود به سهام مناسب است، خواهد ساخت.

بعد از آن مدیریت سرمایه و علم طرح نویسی را باید آموزش ببینید تا بتوانید نقطه خروج خود از سهام را پیدا کنید. نقطه خروجی که هنگام ضرر به شما کمترین آسیب را بزند و در هنگام سود به شما بیشترین سود را بدهد.

در گام بعدی شما شروع به خرید و فروش سهام با پول واقعی خواهید کرد و اصل معامله‌گری شما آغاز خواهد شد. در بورس آنچه اجرا می‌کنید بسیار مهم‌تر است ازآنچه شما می‌دانید. به همین دلیل درنهایت اجرای معاملات شما که همان معامله‌گری است، سود و ضرر شمارا مشخص خواهد کرد.

در پروسه‌ی آموزش بورس که خدمتتان عرض کردم، یعنی از زمانی که به‌عنوان یک غیرحرفه‌ای وارد بازار خرید و فروش سهام می‌شوید تا زمانی که کاملاً تبدیل به یک معامله‌گر حرفه‌ای شوید، دو عامل وجود دارد که شما را از فعالیت در بازار بورس دلسرد خواهد کرد. با رعایت این ۲ نکته در سرمایه گذاری و خرید و فروش سهام سود خوبی نسیب‌تان خواهد شد.

این ۲ نکته عبارت‌اند از:

 1. در شروع کارتان در بورس، سرمایه زیادی وارد نکنید

آموزش سرمایه گذاری در بورس

یکی از مهم‌ترین دلایلی که افراد را در شروع کار از بورس دلسرد می‌کند، ضرر زیاد در شروع فعالیت در این بازار است. شما باید بدانید که بعد از گذراندن دوره آموزش بورس خود نباید سرمایه زیادی وارد کنید چون هنوز بخش عمده‌ای از آموزش های شما باقی‌مانده است.

آموزش هایی که بازار بورس به شما خواهد داد. چیزی در حدود ۴۰ اشتباه رایج در بیان افرادی که تازه در بورس شروع به فعالیت می‌کنند وجود دارد. اشتباهاتی همچون از دست دادن سود، ضرر بیش‌ از اندازه، خرید سهام نامناسب، هیجانات، ترس، طمع، امید و …

حتما بخوانید: ۱۱ خطای رایج یک سرمایه‌گذار مبتدی

عده‌ای همه این اشتباهات را انجام می‌دهند و عده‌ای کمتر، ولی در بهترین حالت بازهم قرار است شما اشتباهاتی را انجام دهید، از آن درس بگیرید و تکرارش نکنید.

اما اگر مبلغ ریالی ضرر این اشتباهات بیش‌ازحد توان کنترل ذهن شما باشد موجب انجام اشتباهات بیشتر شده و درنهایت شمارا از بورس دلسرد خواهد کرد.

خرید و فروش سهام در بورس

حال از خودتان بپرسید که ذهن شما چه میزان ضرر را می‌پذیرد بدون آنکه به خود آسیب بزند و دچار اشتباهات بیشتر شود. به‌عنوان مثال شاید بگویید ۵۰ هزار تومان میزان ضرری هست که اگر شما مرتکب آن شوید، ذهنتان را می‌توانید کنترل کرده و از آن اشتباه درس لازم را می‌گیرید و دیگر تکرارش نمی‌کنید.

پس میزان تحمل ضرر شما در شروع کار، موضوع اصلی شما برای مقدار سرمایه لازم برای ورود به بازار بورس است. ذهنی که توان کنترل ۱۰۰ هزار تومان ضرر را ندارد باید در شروع فعالیت خود در بورس به‌اندازه ۵۰ هزار تومان ریسک کند.

پس این فرد اگر در معامله خود اشتباه کند و ۵۰ هزار تومان ضرر کند، آن ضرر برایش کشنده نخواهد بود. از اشتباه خود درس می‌گیرد و به بهبود معاملاتش خواهد انجامید.

حتما بخوانید: ساده بودن جرم است!

حال برای اینکه بدانید با چقدر سرمایه هر سهم را خرید کنید، بهترین میزانی که ما در دوره‌های آموزش بورس کالج تی­ بورس از آن استفاده می‌کنیم، ۱۰ برابر مقدار ریالی ضرر قابل‌پذیرش شماست.

به‌عنوان مثل شخصی که توان تحمل ۵۰ هزار تومان در هر اشتباه خود را دارد، باید هر سهم را ۵۰۰ هزار تومان بخرد که اگر در معامله خود اشتباه کرد آسیب آن اشتباه بیشتر از حد توان کنترلش نباشد.

بعد از آنکه آمار اشتباهاتتان کاهش یافت و دریافتید که در بورس نباید با هیجان رفتار کرد و هیجان خود را تحت کنترل گرفتید، زمان آن می‌رسد که سرمایه خود را در بورس افزایش دهید.

 1. تنوع سهام خود را بیش از ۵ سهم نکنید

آموزش سرمایه گذاری در بورس

دومین عمالی که به‌احتمال خیلی زیاد شمارا از بورس دلسرد خواهد کرد، سود نکردن در بازار است. اگر شما بعد از آموزش بورس به بازار وارد شوید و پس از مدت‌زمانی به سود نرسید قطعاً از بورس دلسرد خواهید شد.

حتما بخوانید:‌راز به ثروت رسیدن وارن بافت چیست؟

مهم‌ترین دلیلی که باعث می‌شود شما به سود مناسب در بازار بورس نرسید، تنوع بیش‌ از اندازه سبد سهام تان است. همه ما اصطلاح تمامی تخم‌مرغ‌های خود را داخل یک سبد نگذاریم را شنیده‌ایم، اما اگر بیش‌ازاندازه هم سبد داشته باشید نمی‌توانید موفق شوید.

شما نباید در لحظه بیش از ۵ سهم داشته باشید، یعنی شما باید تمام سرمایه خود را در ۵ سهم قرار داده و نگذارید تعداد سهامتان بیشتر از آن شود. مثلاً می‌تواند ۵ سهم فولاد مبارکه اصفهان، داروسازی عبیدی، گروه صنایع کاغذ پارس، ذوب‌آهن اصفهان و پالایشگاه نفت تبریز را در سبد خود داشته باشد.

وقتی تعداد سهام تان بیش از ۵ سهم شود دیگر نمی‌توانید کنترل لازم بر سهامتان را داشته باشید و در نهایت هر روز تعدادی از سهام تان بالا می‌روند و تعدادی از سهام تان افت می‌کند. بدین شکل هیچ‌وقت سود مناسبی را کسب نخواهید کرد.

سعی کنید تعداد سهام خود را در شروع کار از ۳ سهم هم کمتر نکنید زیرا ریسک سبد سرمایه گذاری تان بالا خواهد رفت و امکان ضرر بیشتر خواهد بود. پس در شروع کار در بازار بورس از ریسک زیاد پرهیز کنید.

نتیجه‌گیری از دو رفتار هیجانی دلسردکننده شما در بورس:

موفقیت در بازار بورس

وقتی دوره آموزش بورس خود را به‌صورت حرفه‌ای و زیر نظر یک استاد معامله‌گر گذراندید، باید تا حرفه‌ای شدن و تبدیل‌شدن به یک معامله‌گر حرفه‌ای، از دو رفتار هیجانی که باعث می‌شود شما از بازار بورس دلسرد شوید، دوری‌کنید.

رفتار هیجانی اول در شروع کار ورود سرمایه زیاد در بازار بورس است. گفتیم که میزان سرمایه‌ای که در بورس وارد می‌کنید به میزان تحمل ضرر شما بستگی دارد. شما باید در شروع کار سرمایه‌ای را وارد کنید که در صورت اشتباه، هزینه زیادی نپردازید و بدون اینکه فشار به ذهنتان وارد شود از آن اشتباه درس گرفته و دیگر تکرار نکنید.

حتما بخوانید: شاخص بازار بورس را بیشتر بشناسیم

رفتار هیجانی دوم نیز همان‌طور که در مورد آن صحبت کردیم تعداد سهام شما برای تنوع سازی به سبد سرمایه گذاری تان در بازار بورس است. اگر بیش‌ از اندازه سبد خود را متنوع کنید نه سود مناسبی را خواهید دید و نه بر سهام خود تمرکز و کنترل خواهید داشت.

موفقیت در بازار بورس جایی میان ریسک کم و ریسک زیاد است. یعنی شما با ریسک منطقی می‌توانید در بورس به سودآوری بسیار مناسبی برسید نه با ریسک زیاد و یا ریسک کم. پس کنترل هیجانات و پرهیز از رفتارهای غیرمنطقی شمارا در این مسیر کمک خواهد کرد.

شما هم نظرات خودتان را به ما بگویید که هیجانات کنترل نشده شما در ابتدای کارتان در بورس چه اشتباهاتی را در برداشته است. آیا از اشتباهات خود درس می‌گیرید یا نه بارها و بارها تکررشان می‌کنید؟ اشتباهات برای ما معامله گران فوق‌العاده مفید هستند به شرطی که از آن‌ها درس لازم را بگیریم و دیگر تکرارش نکنیم.

کالج تی بورس با تجربه 6 سال آموزش بورس ، دوره "معامله گر حرفه‌ای" که شامل تحلیل بنیادی، تحلیل تکنیکال، رفتارشناسی بازار سهام، مدیریت سرمایه در بورس و روانشناسی معامله گر است را به صورت حضوری در دوره آموزش بورس در مشهد , شیراز , اصفهان , کرمان , تهران , اصفهان , نیشابور , آموزش بورس در ساری و همچنین  دوره آموزش بورس آنلاین برای سایر شهرها برگزار می‌کند. هر کسی برای معامله آنلاین در بازار بورس، نیاز به دریافت کد بورسی غیر حضوری دارد.پیشنهاد می‌شود حتما آموزش دریافت کد بورسی غیر حضوری را مطالعه کنید.

نویسنده | ایمان صاحبدادی

ایمان صاحبدادی
فوق لیسانس طراحی شهری از دانشگاه شیراز، مدیر و موسس کالج تی بورس، بنیانگذار نرم افزار دایره طلایی سهام، ۱۲ سال معامله‌گری در بازارهای مالی و بیش از ۵ سال آموزش حرفه ای سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار ایران

این مطالب را نیز ببینید!

روانشناسی معامله گری

اهمیت روانشناسی در معاملات بازار بورس

ادعا می‌شود که در زندگی فردی هوش (IQ) به‌تنهایی لازمه موفقیت محسوب نمی‌شود و هوش …

12 دیدگاه‌ها

 1. Avatar

  بسیار عالی بود مقاله

  تنها موردی که من میتونم بگم همون نظر شماست که همه چیز رو شاملش میشه.
  “در بازار بورس آنچه را که انجام می دهید بسیار مهم تر است از آنچه که می دانید”.

  باید به قانونهایی که برای خودمون داریم پایبند باشیم…
  اشتباه من دقیقا همین بود به قانونی که نوشتم پایبند نبودم و تحت تاثیر هیجان معامله انجام دادم.

  موفق باشین.

  • ایمان صاحبدادی

   سلام
   بسیار ممنون از نظرتون
   در بازار بورس تنها زمانی دچار هیجانات می شوید که خلاف چیزی که فکر می کردید اتفاق بیفتد. پس برای همه اتفاقات آماده باشید تا هیچ وقت در بورس سوپرایز نشید

 2. Avatar
  shabani hassan

  سلام خدمت مهندس صاحبدادی عزیز
  من این دوره را در کالج تی بورس طی کردم وتغییر اساسی در نحوه معاملات و سوداوری من بوجود آمد . قبل از این دوره ۸ ماه در بورس فعال بودم اما تقریبا همه معاملاتم با ضرر همراه بود بجز عرضه اولیه ها . اما از ابتدای امسال با کسب دانش و تجربه لازم که همه آن را مدیون کالج تی بورس ؛ مهندس صاحبدادی و همکارانشان هستم بنا به توصیه ایشان با مبلغ خیلی کم ۲۵ میلیون ریال شروع کردم و بعد از مسلط شدن به خودم و درس گرفتن از اشتباهات قبلی ضمن افزایش سرمایه توانستم سود خیلی خوب حدودا ۶۰ درصد تا الان کسب کنم .

  • ایمان صاحبدادی

   سلام
   سود ۶۰ درصدی در امسال و تا اینجای کار فوق العادست و مطمئن هستم شما سودهای بسیار بهتری هم خواهید برد.
   اشتباهات فوق العاده به رشد ما کمک می کنند به شرطی که فقط یک بار انجامش بدیم

 3. Avatar
  ناهید شافق

  صمن سلام و تشکر از زحمات شما در کل مجموعه تی بورس
  نکات برجسته ای رو عنوان فرمودید وکاملا درست است
  انچه که من رادلسرد می کرد ضرر کردن بود واینکه اصلا نمی دانستم
  چه سهمی بخرم کی بفروشم واصلا بورس برایم وحشتناک بود وکلا سور ضررش را در شانس می دانستم اما اکنون با اموزش های شما کاملا می دانم باید چه کاری رو انجام بدم تا سود کنم ولذا در مرحله انجام دادن دانسته هایم هستم که به کمک مجموعه شما نه تنها از کل سرمایه ام صررنکردم بلکه سود هم کردم

  • ایمان صاحبدادی

   سلام
   ممنون از نظرتون خانم شافق عزیز
   امیدوارم همیشه بتونید در بورس سود لازم رو ببرید و همیشه رفتارتون در بازار تحت کنترل خودتون باشه و با پرهیز از هیجان معاملات خوبی رو پیش ببرید.

 4. Avatar

  با سلام جناب صاحبدادی
  ضمن تشکر از آموزشهای بسیار خوب شما و تیم حرفه ای تی بورس
  من معاملاتم را درست و طبق طرح پیش بردم و تمرکزم روی انجام معامله درست بود وهست ولی در یک بازه زمانی تمام خریدهایی که انجام دادم با ضرر خارج شدم و نوعی دلسردی دچار شدم.
  مانند موج قبلی شکربن و عدم رغبت در ورود در موج جدید
  ورود در ذوب، کنور، مبین و خراسان که همگی رو با ضرر خارج شدم و الان ک مقاله رو می خونم شاید ورود با حجم اصلی سرمایه در ذوب بود که خروجش خیلی برام سخت بود

 5. Avatar

  یا سلام جناب صاحبدادی
  ضمن تشکر از آموزشهای خوب جنابعالی و تیم حرفه ای تی بورس
  من دچار نوعی دلسردی در معاملاتم شدم چراکه هر خریدی که انجام دادم با ضرر خارج شدم. مثل موج قبلی شکربن که در موج جدید رغبیت ورود نداشتم. یا خروج با ضرر در کنور، مبین، ذوب و خراسانو
  تمرکز خودم رو روی انجام معامله درست گذاشتم ولی دلسردی دچار شدم و یک علت آن که در مقاله خوندم می تونه ورود با سرمایه اصلی در ذوب بود که خروجش برام سخت بود و سخت تر اینکه از فرداش رشد کرد
  با تشکر

  • ایمان صاحبدادی

   سلام دکتر یغما عزیز و ممنون از نظر و لطفی که به ما دارید
   قطعا در مسیر حرفه ای شدن یکی از دلایلی که دلسردتون میکنه ضرر کردن هست و به همین دلیل از همه دوستان خواسته شد که در شروع کار حتما با سرمایه کم شروع کنن تا اشتباهاتشون تبدیل به ضرر بدی نشه.

   امیدوارم بتونید از این مرحله با موفقیت خارج بشید

 6. Avatar
  مهدی زابلی

  سلام
  من دانش آموخته کالج هستم. مهمترین درس من از کالج این بود که از اشتباهاتتون درس بگیرید. هر اشتباهی یک فرصته. چرا که بازار سرمایه ناشناخته است حتی برای حرفه ای ها

 7. Avatar

  سلام. جناب صاحبدادی عزیز
  من تازه وارد بورس هستم. نکته دومی که اشاره کردید واقعا درسته. الان تنوع سبد سهام من زیاده و باعث شده که نتونم روی خرید و فروش آن تمرکز کنم. سعی میکنم از این به بعد رعایت کنم.
  بابت مطالب ارزندتون کمال تشکر را دارم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *