شنبه , ۵ بهمن ۱۳۹۸
صفحه اصلی / بورس را استارت بزن / کارگزار بورس کیست؟ چگونه بهترین کارگزاری بورس را انتخاب کنیم؟

کارگزار بورس کیست؟ چگونه بهترین کارگزاری بورس را انتخاب کنیم؟

انتخاب مناسب ترین کارگزاری، مانند انتخاب بهترین درب برای ورود به تالار شیشه ای بورس می باشد. شما با یک انتخاب آگاهانه و مناسب، از دردسرهای احتمالی آینده در مسیر معامله گری خود جلوگیری می کنید. پس به دور از انصاف نخواهد بود اگر کمی بیشتر درباره ی کارگزاری ها تحقیق کرده و اطلاعات به دست آورید و ما اینجا هستیم تا این اطلاعات را برای شما فراهم آوریم.

برای انجام معاملات آنلاین و خرید و فروش سهام به صورت غیر حضوری، نیاز به دریافت کد بورسی غیر حضوری از کارگزاری دارید. پیشنهاد می‌کنم حتما این آموزش که به صورت آموزش تصویری، فیلم آموزشی و PDF آماده شده است، را مشاهده کنید.

کارگزاری بورس

کارگزاری چیست ؟

کارگزاری در واقع یک بنگاه معاملاتیست که فعالیت اصلی آن، خرید و فروش سهام، حق تقدم سهام و همچنین انواع اوراق مشارکت پذیرفته شده در بورس است. یعنی کارگزاری به نمایندگی از خریداران و فروشندگان حقیقی و حقوقی، عملیات خرید و فروش سهام ذکر شده را انجام داده و در ازای این عملیات، کارمزد دریافت می‌کند. البته در کنار این موضوع، کارگزاری ها فعالیت های دیگری نیز انجام می دهند که از آن جمله می توان به عملیات مشاوره در سرمایه گذاری سهام، سبدگردانی، صندوق های سرمایه گذاری و همچنین فعالیت در زمینه های آموزشی نیز اشاره کرد. کارگزار به نوعی نماینده‌ی حقوقی سرمایه گذاران در معاملات بوده و افراد بدون کارگزاری قادر به انجام معامله نیستند.

حتما بخوانید: شرکت یونیک فاینانس سرمایه گذاری با قابلیت فرصت یا تهدید

از الزامات تاسیس شرکت کارگزاری و اشتغال در آن، پذیرفته شدن در آزمون های مخصوص کارگزاریست. در حال حاضر بیش از ۱۰۰ کارگزاری بورس در کشور ما فعالیت می کنند.

زمانی که قصد ورود به بازار بورس و شروع سرمایه گذاری را داشته باشید، یکی از ابتدایی ترین مراحل، انتخاب کارگزاریست. کارگزاری، نقطه‌ی ورود شما به بازارهای سرمایه است. شما با انتخاب کارگزاری می توانید خرید و فروش سهام را شروع کرده و لذت کسب سود در بورس را تجربه کنید. البته این امر فقط مخصوص به بورس اوراق بهادار نیست، بلکه بورس کالا، بورس ارز، بورس انرژی و سایر بخش‌های بورسی نیز پس از انتخاب کارگزاری مناسبی که خدمات مربوط به آنها را ارائه دهد، کاملا در اختیار شما خواهند بود.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که امروزه با گسترش اینترنت و تغییر فضای کارگزاری ها، دیگر صرفا نیازی به حضور فیزیکی در محل کارگزاری نیست، بلکه می توان با انتخاب کارگزاری ای که بستر مناسب معاملات آنلاین را ایجاد کرده، از راه دور معاملات را انجام داد .

در یک تقسیم بندی کلی دو نوع کارگزاری وجود دارد.

 1. کارگزاری هایی با خدمات کامل
 2. کارگزاری های تخفیفی

حتما بخوانید: آموزش گام به گام خرید و فروش سهام در سامانه فارابی

کارگزاری هایی با خدمات کامل

عموما کارگزاری هایی که خدمات کامل ارایه می دهند گرانتر هستند، یکی از اصلی ترین خدمات چنین کارگزاری هایی ارایه مشاوره درباره ی خرید و فروش سهام برای کسب بیشترین سود ممکن است. یعنی خرید و فروش شما مستقیما زیر نظر کارگزاری و حتی توسط آنها انجام خواهد شد.

کارگزاری های تخفیفی

کارگزاری تخفیفی فقط  بستر و فضای انجام معاملات را برای شما فراهم کرده و در ازای آن کارمزد می گیرد.

پس اگر شما یک معامله گر حرفه ای و با تجربه هستید و تحلیل های مربوط به خرید و فروش سهم را به خوبی انجام می دهید، این نوع کارگزاری برای شما مناسب خواهد بود.

وظایف کارگزار بورس

همانطور که قبل تر ذکر شد، اصلی ترین وظیفه ی یک کارگزاری، ارایه خدمات مربوط به خرید و فروش سهام و معامله گریست. البته وظایفی همچون ایجاد بهترین بستر معاملاتی آنلاین، انواع پشتیبانی ها شامل امور سخت افزاری و نرم افزاری، ارایه گزارشات و توضیحات به موقع در رابطه با وضعیت بازار و هسته ی مرکزی بورس (مثلا در صورت به وجود آمدن مشکل از طرف سازمان بورس یا کارگزاری) نیز مربوط به کارگزاری ها است .

کارگزاری ها به دلیل رصد بازار به صورت تمام وقت، اطلاعات ارزشمندی به دست خواهند آورد که می تواند پایه و اساس تحلیل های شان قرار گیرد. بر اساس همین اطلاعات نیز می توانند خدماتی همچون مشاوره برای خرید و فروش سهام به مشتریان را انجام دهند که البته نیازمند دریافت هزینه های جداگانه خواهد بود. پس تحلیل و رصد کامل بازار نیز به نوعی از وظایف کارگزاری هاست.

بروکر و کارگزاری بورس 

به طور کلی، کارگزاری ها در صورت کسب مجوزهای مربوطه می توانند خدمات زیر را ارایه دهند :

۱- معاملات در بورس اوراق بهادار و فرابورس: 

ارائه خدمات خرید و فروش سهام، حق تقدم سهام و اوراق مشارکت شرکت­‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار و فرابورس به مشتریان

۲- معاملات آتی سهام در بورس اوراق بهادار

انجام معاملات آتی سهام پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار برای مشتریان

حتما بخوانید: قرارداد آتی سبد سهام چیست و چگونه معامله می‌شود؟

۳- مشاور پذیرش در بورس اوراق بهادار و فرابورس

ارائه مشاوره به شرکت متقاضی پذیرش در بورس اوراق بهادار و فرابورس در خصوص فرآیند پذیرش و ارائه مدارک و مستندات مربوطه به عنوان نماینده متقاضی به بورس و هیات پذیرش

۴- مشاور عرضه در بورس اوراق بهادار و فرابورس

 ارائه مشاوره در خصوص انتشار و عرضه اوراق بهادار به شرکت­های پذیرفته شده در بورس

۵- معاملات محصولات فلزی، نفت، پتروشیمی، کشاورزی و سیمان در بورس کالای ایران

 ارائه خدمات خرید و فروش کلیه محصولات فلزی، نفت، پتروشیمی، کشاورزی و سیمان پذیرفته شده در بورس کالای ایران به مشتریان

۶- معاملات آتی در بورس کالای ایران

انجام معاملات آتی بر روی اوراق بهادار مبتنی بر کالای پذیرفته شده در بورس کالای ایران

۷- مشاور پذیرش در بورس کالای ایران

 ارائه مشاوره به متقاضی در خصوص فرآیند پذیرش و عرضه کالا در بورس کالای ایران

۸- معاملات آنلاین یا بر خط

 ارائه خدمات انجام خرید و فروش سهام، حق تقدم سهام و اوراق بدهی پذیرفته شده در بورس و فرابورس به صورت برخط (Online) و مستقیم توسط مشتریان از طریق اینترن 

۹- سبدگردانی

 خرید و فروش اوراق بهادار (اعم از اوراق بهادار پذبرفته شده در بورس و فرابورس) برای مشتریان به منظور کسب انتفاع آنان

۱۰- مشاور سرمایه گذاری

 ارائه مشاوره به مشتریان در خصوص خرید و فروش اوراق بهادار (اعم از اوراق بهادار پذیرفته شده در بورس و فرابورس)

۱۱- پردازش اطلاعات مالی

 ارائه اطلاعات مربوط به ورقه بهادار، معامله، سفارشات خرید و فروش و ناشر ورقه بهادار به مشتریان

۱۲- تعهد پذیره نویسی

 انجام تعهد خرید اوراق بهاداری که ظرف مهلت “پذیره‌نویسی” به ‌فروش نرسیده است.

حتما بخوانید: آموزش دریافت کد معاملاتی آنلاین | کد بورسی

اما فراموش نکنید که وظیفه ی اصلی، همان ایجاد بستر مناسب معاملاتیست. یعنی سیستمی که دارای سرورهای قدرتمند بوده و بتواند بدون تاخیر و ایراد فنی، معاملات مشتریان را به موقع و صحیح انجام دهد. پس در انتخاب کارگزاری، حتما به این نکته توجه ویژه داشته باشید تا ضرر نکنید!

انتخاب بهترین کارگزاری بورس

برای انتخاب بهترین کارگزاری به نکات زیر توجه کنید  

امروزه شرکت های کارگزاری فراوانی در ایران وجود دارد، همانطور که بالاتر گفتیم در حال حاضر چیزی بیش از صد شرکت در این زمینه در ایران فعالیت می‌کنند. پس انتخاب کمی سخت است؛ با ما همراه باشید تا نکات مهم در راستای انتخاب بهترین کارگزاری را فرا گیرید.

همیشه به خدماتی که کارگزاری ها ارایه می دهند دقت کنید. بدانید انتظار چه خدماتی را دارید و سپس بین گزینه های باقی مانده تصمیم بگیرید. طبیعتا امروزه، دوره ی اینترنت و فضای مجازیست. شما نیاز دارید که در خانه، سفر، محل کار و یا هر جای دیگر به سیستم معاملاتی دسترسی داشته و در صورت تمایل اقدام به ترید کنید. پس باز هم تاکید می کنم به بستر آنلاین کارگزاری توجه ویژه داشته باشید. مورد بعدی در دسترس بودن کارگزاری و نمایندگی و شعب آن است. برای وقتی که به هر دلیلی نیاز به مراجعه ی حضوری به دفتر کارگزاری را داشته باشید. پس موقعیت مکانی و جغرافیایی نیز مهم است.

اگر قصد دارید در بخش های مختلف بورس فعالیت کنید، کارگزاری ای را انتخاب کنید که در تمام زمینه ها خدمات می دهد. به این دلیل که مثلا برای معاملات بورس کالا، معاملات آتی سهام، معاملات آتی طلا و زعفران و … محبور نباشید به کارگزاری دیگری مراجعه کرده و حساب جدیدی افتتاح کنید.

حتما بخوانید: صندوق طلا چیست و چگونه می‌توان در صندوق طلا سرمایه گذاری کرد؟

بعضی از کارگزاری ها برای جذب مشتری بیشتر خدمات دیگری نیز ارایه می دهند؛ از جمله اعطای اعتبار، تخفیف بر روی کارمزد معاملات، ایجاد باشگاه مشتریان، داشتن صندوق سرمایه گذاری و … پس این موارد را نیز می توانید در انتخاب خود لحاظ کنید. همچنین سعی کنید به وسیله ی بازدید از سایت و یا حضور در شعب کارگزاری، کیفیت خدمات و پشتیبانی آنها را نیز بررسی کنید تا بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید.

چنانچه دوستان و آشنایان شما تجارب مختلفی از کارگزاری ها دارند، از آنها نیز کمک بگیرید. در نهایت با توجه به تمام اطلاعات به دست آمده و موارد ذکر شده تصمیم بگیرید. به این شکل شما به یک انتخاب هوشمندانه و منطقی خواهید رسید.

کارگزاری بورس

انتخاب کارگزار برای بورس بین الملل

اگر مقیاس را کلی تر کنیم و فراتر از ایران را در نظر بگیریم، باید نکات بیشتری را به لیست انتخاب کارگزاری خود اضافه کنید.

مثلا چنانچه قصد ورود به بازار بورس ارزهای خارجی را دارید باید بدانید که آن کارگزاری در کدام کشورها ارایه خدمات دارد و یا سابقه ی آن در مورد فعالیت در ایران چگونه است. خصوصا کشور ما که در معرض تحریم های مختلف است، خطر بیشتری را در این زمینه حس می کند. چه ثروت ها و سرمایه های بسیاری بوده که به دلیل تحریم به یک باره مسدود شده و از دسترس سرمایه گذار خارج شده اند! به نهادهای معروف و اسم و رسم دار که به کارگزاری مجوز داده اند دقت کنید. نرم افزار معاملاتی ای که از طرف کارگزاری ارایه می شود را بررسی کنید. به شرایط  لوریج (اهرم معاملاتی)، اسپرد (کارمزد معاملات)، حداقل سرمایه اولیه و مواردی از این قبیل که توسط کارگزاری ارایه می شود توجه کنید.

روش های انتقال پول، سرعت و کیفیت سایت کارگزاری و زیرساخت های معاملاتی، راه های ارتباطی با کارگزاری و در نهایت پشتیبانی کامل از زبان فارسی از دیگر نکاتی است که در انتخاب کارگزاری برای بازار بورس ارزهای خارجی باید مد نظر داشته باشید.

حتما بخوانید: در کدام صندوق سرمایه‌گذاری کنیم؟

در پایان به خاطر داشته باشید که بورس بین الملل و بورس ارزهای خارجی، بسیار پر ریسک تر و سخت تر از بورس ایران خواهد بود . همان طور که ملاحظه می کنید این سختی حتی در انتخاب کارگزاری هم نمایان می شود! پس آگاه و هوشیار باشید چرا که فعالیت در چنین بازارهایی نیاز به آموزش، مهارت و تجربه ی فراوان دارد.

نتیجه‌گیری

انتخاب کارگزاری، از اولین و ابتدایی ترین انتخاب ها در مسیر ورود به بازار سرمایه است. با این حال، این موضوع اهمیت بالایی نیز دارد و افراد باید بدانند که بر چه اساس دست به انتخاب زده و کارگزاری مناسب خود را برمی گزینند. در این مقاله درباره ی تعریف کلی کارگزاری و اهمیت آن، انواع کارگزاری، وظایف و خدمات کارگزاری به طور کامل صحبت شد. همچنین کلیدی ترین نکات برای انتخاب بهترین کارگزاری نیز خدمت شما عزیزان معرفی گردید. بنابراین امیدواریم با توجه به نکات ذکر شده، از این پس کارگزاری خود را هوشمندانه تر و با بیشترین آگاهی ممکن انتخاب نمایید.

از نظر شما مهم‌ترین ویژگی که یک کارگزاری باید داشته باشد چیست؟

“https://ttse.ir/mp3/kargozar.mp3“

کالج تی بورس با تجربه 6 سال آموزش بورس ، دوره "معامله گر حرفه‌ای" که شامل تحلیل بنیادی، تحلیل تکنیکال، رفتارشناسی بازار سهام، مدیریت سرمایه در بورس و روانشناسی معامله گر است را به صورت حضوری در دوره آموزش بورس در مشهد , شیراز , اصفهان , کرمان , تهران , اصفهان , نیشابور , آموزش بورس در ساری و همچنین  دوره آموزش بورس آنلاین برای سایر شهرها برگزار می‌کند. هر کسی برای معامله آنلاین در بازار بورس، نیاز به دریافت کد بورسی غیر حضوری دارد.پیشنهاد می‌شود حتما آموزش دریافت کد بورسی غیر حضوری را مطالعه کنید.

نویسنده | پوریا غدیرزاده

پوریا غدیرزاده
تحلیل گر و معامله گر بورس اوراق بهادار (کالج تی بورس) دانش‌اموخته کارشناسی ارشد حسابداری دانشگاه آزاد اسلامی مشهد هستم. دارای دو سال سابقه حضور حرفه‌ای در زمینه بازار بورس و سرمایه و همچنین فعالیت در زمینه مشاوره سهام می‌باشم.

این مطالب را نیز ببینید!

بازار سرمایه و بازار بورس

بازار سرمایه چیست؟ | آشنایی با انواع بازار سرمایه در ایران

بازار سرمایه، بازاری است که سرمایه های خرد و کلان مردم را به‌صورت وام در …

3 دیدگاه‌ها

 1. Avatar
  جواد رستمی

  با سلام
  به نظرم تمامی موارد ذکر شده را کارگزاری مفید دارا میباشد.
  با تشکر

 2. Avatar
  محمد فیضی

  اطلاعات کافی در باره بورس ندارم ولی خیلی علاقه به سرمایه‌گذاری در بورس را دارم به دنبال یه راهنما با دانش بالا میگردم تا بتونیم با هم کار بکنیم

  • مژگان سهرابی | مدیر سایت
   مژگان سهرابی | مدیر سایت

   سلام و عرض ادب
   جناب ما دوره آموزش بورس از صفر تا صد با عنوان معامله گر حرفه ای داریم که اگر مایل هستید می‌تونید در این دوره شرکت کنید و یا سرمایه خود را به سبدگردان های ما بسپارید تا با پول شما در بازار کار کنند. می‌توانید نام خود را به شماره ۰۹۱۵۲۰۲۲۹۰۵ ارسال کنید تا جهت ارائه اطلاعات تکمیلی با شما تماس بگیریم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *