سه شنبه , ۸ بهمن ۱۳۹۸
صفحه اصلی / بورس را استارت بزن / آموزش گام به گام سرمایه گذاری در بازار بورس به زبان ساده

آموزش گام به گام سرمایه گذاری در بازار بورس به زبان ساده

بازار بورس همواره یکی از بازارهای سودآور در ایران بوده است و طبق آمار موجود، در بلندمدت، سودآورترین بازار برای سرمایه‌گذاری در ایران، بورس است.
اما چرا اکثر مردم نسبت به بازار بورس ترس دارند و درواقع آن را نوعی سفته‌بازی تلقی می‌کنند و اکثر معامله گران به دنبال سودهای اتفاقی و لحظه‌ای در بورس هستند؟

با این دید که بازار بورس، سودآورترین بازار مالی در ایران طی دو دهه گذشته بوده است، چرا هنوز عده‌ای در بورس زیان می‌کنند؟
اگر اصول بازار سرمایه را بشناسیم و با آگاهی و دانش در این بازار سرمایه‌گذاری کنیم، در بلندمدت می‌تواند یکی از بهترین راه‌های سرمایه‌گذاری در ایران باشد.
در این مقاله به دنبال این هستیم که چگونه می‌توان در بازار بورس به‌دور از هیجانات، سرمایه‌گذاری مطمئنی داشته باشیم.

حتما بخوانید: شرکت یونیک فاینانس سرمایه گذاری با قابلیت فرصت یا تهدید

در ایران بازارهای مختلفی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد. بازار طلا و ارز به علت اینکه مردم بیشتر با آن سروکار دارند بهتر جلوه می‌دهد. اما با یک جستجوی کوتاه خواهید فهمید که در بلندمدت این بورس است که بیشترین بازدهی و درآمد را نصیب سرمایه‌گذاران خواهد کرد.
در نمودار زیر میزان بازدهی بازارهای مختلف طی دو دهه گذشته آورده شده است:

آموزش بورس قدم به قدم

همان‌طور که مشاهده می‌کنید بازار بورس با اختلاف بسیار زیادی نسبت به سایر بازارهای دیگر، سود و درآمد نصیب سهامداران کرده است.

حتما بخوانید: آموزش گام به گام خرید و فروش سهام در سامانه فارابی

اما چه اتفاقی می‌افتد که اکثر معامله گران با زیان از بورس خارج می‌شوند و یا به فکر سرمایه‌گذاری در بازارهای بدون ریسک دیگری هستند؟

درواقع برای سرمایه‌گذاری و داشتن درآمد موفق نیاز به چه معیارهایی می‌باشد؟

۱- یادگیری و آموزش بورس

عدم آگاهی و نداشتن شناخت کافی از بازار بورس، اصلی‌ترین دلیل زیان سهامداران در ایران است که باعث می‌شود افرادی با در اختیار گذاشتن سیگنال خرید و راحتی کار سهامداران، به دنبال منافع خود باشند.
اگر می‌خواهید بورس را به‌عنوان منبع درآمد مطمئنی برای خود در نظر بگیرید، ابتدا نیاز به آموزش مفاهیم بورسی از قبیل تحلیل بنیادی، تحلیل تکنیکال، روانشناسی بازار و سهام و مدیریت سرمایه دارید و این را بدانید که فراگیری این ۴ عنصر همراه باهم ضروری است و صرفاً فراگیری یکی و فراموش کردن دیگری بی‌فایده است.

مؤسسات آموزش بورس زیادی هستند که فقط تحلیل تکنیکال را ملاک خرید و فروش سهام در بازار بورس قرار می‌دهند که این بسیار اشتباه است.

برای شروع به معاملات بورسی و خرید و فروش سهام نیاز به کد بورسی یا همان کد معاملاتی دارید. انجام معاملات بورس، به صورت آنلاین و غیرحضوری نیز قابل انجام است. پیشنهاد می‌کنم حتما آموزش تصویری و فیلم آموزش دریافت کد بورسی غیر حضوری از کارگزاری را مشاهده کنید.

آموزش رایگان بورس

قطعاً شما برای سرمایه گذاری مطمئن در بازار بورس، نیاز به کسب مهارت تحلیل بنیادی، تحلیل تکنیکال، روانشناسی بازار و مدیریت سرمایه را دارید.

حتما بخوانید: آموزش دریافت کد معاملاتی آنلاین | کد بورسی

۲- کنترل هیجانات هنگام خرید و فروش سهام بورس

نکته دوم بعد از یادگیری و آموزش مفاهیم اولیه بازار بورس، کنترل هیجانات و درواقع کنترل خود است!

به جرعت می‌توان گفت کنترل هیجانات و کنترل خود، حتی از یادگیری بورس هم مهم‌تر است!

دلیل آن‌هم این است که اگر فردی نتواند هنگام معامله کردن هیجانات خود را کنترل کند، اسیر هیجانات بازار می‌شود و تمام آموزش هایی که فراگرفته است را نادیده انگاشته، اسیر هیجانات خود شده و یقیناً به معامله اشتباهی دست خواهد زد. چنین فردی ممکن است در کوتاه‌مدت و به‌طور اتفاقی سود کند ولی در بلندمدت قطعاً زیان خواهد کرد.

حتما بخوانید: بنجامین گراهام ؛ پدر سرمایه گذار ارزشی

تیموسی استالر در مقدمه کتاب معامله‌گر منضبط آورده است که هشتاد درصد عوامل موفقیت در بازار بورس کنترل خود است و تنها بیست درصد از عوامل موفقیت در بورس به تحلیل‌های شخص (چه بنیادی و چه تکنیکال) برمی‌گردد.

۳- استراتژی معاملاتی و خرید و فروش سهام 

آموزش بورس و سهام

نکته بعدی داشتن استراتژی معاملاتی است.

استراتژی معاملاتی هر فردی بنا بر شخصیت و نگرش هر فردی متفاوت است. یک استراتژی معاملاتی خوب، صرفاً استراتژی‌ای نیست که پیچیده و سخت باشد و در آن از تعداد زیادی اندیکاتور و نمودارهای تکنیکال استفاده‌شده باشد. بلکه استراتژی مناسب است که ساده و درعین‌حال کاربردی باشد.

حتما بخوانید: ۲۱ پاراگراف برتر کتاب معامله‌گر منضبط از مارک داگلاس

ذکر این نکته حائز اهمیت است که در استراتژی معاملاتی خود حتماً حد ضرر و سیو سود را لحاظ کنید.
با این اهرم شما هیچ‌گاه زیان‌های شدید نخواهید کرد و هیچ‌گاه سودهای خود را از دست نخواهید داد.

۴-عدم سرمایه‌گذاری در تمام فصول

شاخص بورس بنابر اتفاقاتی ممکن است صعودی یا نزولی باشد. یک معامله‌گر حرفه‌ای از این به‌عنوان یک فرصت استفاده می‌کند. هنگامی‌که شاخص صعودی است، با تمام سرمایه خود و درخواست اعتبار از کارگزار بورس بیشترین سود را از بازار کسب می‌کند. در هنگامی‌که شاخص نزولی می‌شود پورتفوی یک سرمایه‌گذار حرفه‌ای معمولاً خالی است و به‌هیچ‌عنوان تمام سرمایه خود را وارد بازار بورس نمی‌کند و تنها از فرصت‌های کوتاه‌مدت پیش‌آمده استفاده می‌کنند. سرمایه‌گذار در این مواقع می‌تواند از اوراق با درآمد ثابت بهره ببرد تا زمانی که بازار مجدداً صعودی شود.

آموزش بورس و خرید و فروش سهام

کارگزار بورس کیست؟ چگونه بهترین کارگزاری بورس را انتخاب کنیم؟

پس اگر می‌خواهید در این بازار بمانید و همیشه سود کنید این نکته را بدانید که ممکن است مدت‌ها نیاز باشد هیچ سهمی را نخرید و فقط نظاره‌گر بازار باشید.
یک معامله‌گر حرفه‌ای هیجانات خود را در بازار نزولی کنترل می‌کند و صبر می‌کند تا بازار کاملاً صعودی شود و با ریسک کمتری وارد بازار می‌شود. البته این نکته را هم باید گفت که در بازار نزولی هم گاهی فرصت‌های خرید به دست می‌آید که معامله‌گر باید توجه داشته باشد به‌هیچ‌عنوان تمامی سرمایه خود را در بازار نزولی وارد بازار بورس نکند.
اگر تصمیم دارید وارد بازار بورس شوید و سرمایه‌گذاری کنید نکات ذکرشده را حتماً لحاظ کنید و اگر در بازار بورس معامله می‌کنید و همچنان زیان می‌دهید و یا به‌صورت اتفاقی سود می‌کنید، نیازمند بازنگری در روش‌های خوددارید تا به‌صورت یک معامله‌گر حرفه‌ای رفتار کنید.
این نکته را فراموش نکنید که یک معامله‌گر حرفه‌ای برای هر زمان و هر اتفاقی در بورس برنامه دارد و طبق استراتژی خود پیش می‌رود. بنابراین از هیچ اتفاقی دچار استرس نمی‌شود و هیجانات خود را کنترل می‌کند.

حتما بخوانید: ۱۰ سخن حیرت انگیز از جیم ران اسطوره رشد شخصی

ابزارهای مورد نیاز معامله گران برای تحلیل بازار بورس

در اینجا قصد داریم که تمامی سایت ها و ابزارهای مورد نیاز معامله گران بورسی را قرار دهیم.

افزونه کاربردی آمار تولید و فروش فین آی – FinEye

این افزونه که بر روی مرورگر کروم قابل استفاده است، افزونه‌ای بسیار کاربردی جهت مقایسه میزان تولید و فروش ماهیانه شرکت ها و همچنین مقایسه نرخ‌های فروش شرکت های بورسی می‌باشد که برای پیش‌بینی تعدیل شرکتهای بورسی بسیار کاربردی می‌باشد. 

دانلود و آموزش نصب افزونه آمار تولید و فروش FinEye

آموزش افزونه fineye

سازمان بورس و اوراق بهادار

سایت رسمی سازمان بورس اوراق بهادار که درواقع تمامی ناشران و سایت‌های بورسی زیرمجموعه این سازمان هستند. اگر زمانی نیاز به شکایت از یک ناشر یا یک کارگزار داشته باشید باید به این سایت مراجعه کنید. همچنین در این سایت می‌توانید رتبه‌بندی کارگزاران را مشاهده کنید.

حتما بخوانید: ۱۰ نکته که هر سهام داری باید بداند

در بخش اطلاعات و آمارها اطلاعات مالی اکثر شرکت ها موجود هست. در کل این سایت پایگاه جامعی از اطلاعات شرکت های بورسی و سازمان بورس و اوراق بهادار تهران است.

آموزش بورس و فرابورس

شرکت فرا بورس ایران

فرابورس ایران یکی از ارکان بازار سرمایه کشور به شمار می‌رود که تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار به فعالیت مشغول است.

فرابورس ایران به‌منظور توسعه بازارها و ابزارهای مالی و پوشش خلاءهای ناشی از نداشتن دسترسی بخش عمده‌ای از صاحبان صنایع به بازار سرمایه تشکیل‌شده است. در این سایت شما می‌توانید اطلاعات شرکت های فرابورس ایران را به صورت کامل مشاهده کنید.

حتما بخوانید: ۲۰ پاراگراف برتر کتاب چگونه در بورس ۲ میلیون دلار بدست آوردم؟

بورس اوراق بهادار تهران

سایت کاملی جهت اطلاع از وضعیت شرکت های بورسی و آمار لحظه‌ای و آنلاین قیمت ها و ریز معاملات و همچنین اطلاعات از صندوق های سرمایه گذاری و بازار آتی را در این سایت می‌توانید مشاهده کنید.

شرکت مدیریت فناوری بورس تهران

این سایت یکی از پرکاربردترین سایت‌های مورداستفاده توسط سهامداران هست که اطلاعات لحظه‌ای قیمت‌ها و همچنین اطلاعات شاخص و اطلاعات ریز کلیه شرکت های بورسی را دارد. اطلاعاتی از جمله سابقه سهم، سهامداران، حقیقی و حقوقی، تصمیمات مجمع، معرفی شرکت، هیات مدیره شرکت و… را دارد که بسیار کاربردی هست و درواقع هر معامله‌گری بی‌شک به این سایت نیاز پیدا خواهد کرد.

فیلم آموزشی سایت مدیریت فناوری بورس تهران (TSETMC.com)

کدال – پایگاه اطلاعات جامع شرکت های پذیرفته شده در بورس

کدال – پایگاه اطلاعات جامع شرکت های پذیرفته شده در بورس

این سامانه درواقع یک سامانه الکترونیکی است که با اقتباس از سامانه‌های اطلاع‌رسانی بورس‌های دیگر جهان راه‌اندازی شده است. تمامی گزارش‌های ارائه‌شده توسط شرکت ها ازجمله گزارش فصلی و ماهانه و تصمیمات مجمع و … در این سامانه اطلاع‌رسانی می‌شود.

حتما بخوانید: در کدام صندوق سرمایه‌گذاری کنیم؟

تالار مجازی بورس ایران

تالار مجازی بورس ایران توسط شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس وابسته به سازمان بورس و اوراق بهادار راه اندازی شده است. هدف از تشکیل این تالار مجازی، آموزش و آشنایی علاقه‌مندان به سرمایه گذاری در بورس ایران است. برای فعالیت در این تالار، کاربران نه نیاز به پول دارند و نه ضرر خواهند کرد. هدف اصلی این سامانه، آموزش عملی سرمایه‌گذاری در بورس است. قیمت‌ها، شاخص‌ها و سایر اطلاعات در تالار مجازی، واقعی و منطبق بر شرایـط واقعی بازار است، به‌طوری‌که گویی کاربر واقعاً در حال سرمایه‌گذاری در بورس است.

سامانه جامع اطلاعات مشتریان سجام 

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سهامی عام) وفق قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب آذرماه ۱۳۸۴، جهت انجام امور پس از معاملات بازارهای بورس یا خارج از بورس تشکیل‌شده است. وظایف پس از معاملات بازارهای مالی شامل، سپرده‌گذاری و ثبت، نگهداری و انتقال اوراق بهادار، و پایاپای و تسویه معاملات انجام‌شده در بازارهای مالی است.

حتما بخوانید: بنیادی ترین اصل سرمایه گذاری در بورس سهام

در این راستا به‌منظور ارائه خدمات زیرساختی یکپارچه و فراگیر به فعالان بازار سرمایه به‌ویژه سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی و ایجاد درگاه واحد خدمات‌دهی به‌تمامی ارکان بازار، نهادهای مالی، ناشران و مخصوصاً سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی، راه‌اندازی سامانه جامع اطلاعات مشتریان(سجام) اعلام می‌نماید.

این سامانه در اجرای قانون مبارزه با پول شویی(مصوب۱۳۸۶) و قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم(مصوب۱۳۹۴) راه‌اندازی شده است. مطابق ضوابط حاکم، اخذ هرگونه خدمات پایه برای تمامی مشتریان حقیقی و حقوقی منوط به شناسایی و ثبت اطلاعات اشخاص مذکور است. با راه‌اندازی این سامانه هر شخص، تنها با یک‌بار شناسایی و ثبت اطلاعات امکان برخورداری از کلیه خدمات بازار سرمایه را خواهد داشت.

بورس انرژی ایران

شرکت بورس انرژی ایران باهدف ساماندهی، پذیرش، نظارت و تسهیل انجام معاملات حامل‏های انرژی و اوراق بهادار مبتنی بر حامل‏های انرژی، فراهم آوردن دسترسی غیر تبعیض‌آمیز و منصفانه اعضاء به بسترهای معاملاتی، همکاری و هماهنگی با نهادهای مالی، شرکت‌ها، سازمان‌ها و نهادهای متولی بازارهای انرژی شروع به فعالیت کرد.

حتما بخوانید: شاخص بازار بورس را بیشتر بشناسیم

بورس انرژی ایران، به‌عنوان یک بورس کالایی، تشکلی خود انتظام است که امکان انجام معاملات حامل‏ های انرژی (شامل نفت، گاز، برق و سایر حامل‎های انرژی) و اوراق بهادار مبتنی بر کالاهای مذکور در آن وجود دارد. در بورس انرژی ایران نیز مشابه سایر بورس ‏ها، تعداد زیادی خریدار و فروشنده حضورداشته که با انجام دادوستد در فضایی رقابتی، دستیابی به قیمت‎های تعادلی حامل‌‏های انرژی را میسّر می‏‌سازند.
در بورس انرژی ایران معاملات در بازار فیزیکی بسته به تعداد عرضه‏‌کنندگان در یک نماد معاملاتی و شرایط عرضه به سه روش حراج حضوری، معاملات تمام الکترونیکی و عرضه یکجا انجام می‌‏پذیرد. معاملات در بازار مشتقه نیز به‌صورت تمام الکترونیکی انجام می‏‌پذیرد.

بورس کالای ایران

بورس کالای ایران

به دلیل نیاز به ایجاد بازاری شفاف، برای تسهیل معاملات و بدست آوردن نرخ قیمت کالاهای اساسی و مواد اولیه واسطه‌ای بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا، بورس کالای ایران راه اندازی شد. همچنین ایجاد ابزارهای مدیریت ریسک قیمت و تأمین مالی بازار کالایی و تضمین تعهدات طرفین معامله به‌منظور دستیابی به اثرات مثبت این مهم در توسعه اقتصادی، دولت و مجلس شورای اسلامی را بر آن داشت تا بستر قانونی لازم جهت تأسیس و راه‌اندازی بورس‌‌های کالایی را در ایران فراهم سازند.

در پی این امر، سازمان کارگزاران بورس فلزات تهران در شهریورماه سال ۸۲ به‌عنوان اولین بورس کالای کشور فعالیت خود را آغاز کرد. پس‌ازآن نیز سازمان کارگزاران بورس کالای کشاورزی در شهریورماه سال ۸۳ شروع به فعالیت نمود.

حتما بخوانید: ویلیام اونیل، مبدع استراتژی کانسلیم

با بازنگری و تصویب قانون بازار اوراق‌بهادار جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۸۴ و تصمیم شورای عالی بورس، سرانجام بورس‌های فلزات و کشاورزی در یکدیگر ادغام و بورس واحدی با عنوان بورس کالای ایران تشکیل شد و از ابتدای مهرماه سال ۱۳۸۶ فعالیت خود را آغاز کرد. طبق قانون بازار اوراق بهادار کلیه معاملات در بورس کالای ایران تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار انجام می‌شود.

نتیجه‌گیری:

طی چند سال گذشته و در بلندمدت بازار بورس نسبت به سایر بازارهای مالی موجود در ایران ازجمله بازار ارز، بازار طلا، بازار مسکن و سود بانکی، بیشترین بازدهی را داشته است. اما اگر بدون اطلاع و آگاهی از این بازار وارد بورس شوید، ممکن است با زیان های شدید مواجه شوید. ممکن است افرادی با پرداخت مبلغی و دریافت سیگنال خرید سهام از سایت‌ها و کانال‌ها اقدام به خرید سهام کنند و حتی در کوتاه‌مدت سود کنند اما باید بدانید که این روش، شمارا درنهایت به سودآوری مطمئن و همیشگی نخواهد رساند.
شما ابتدا نیاز دارید مفاهیم بورس را به‌صورت اصولی آموزش ببینید و خودتان بتوانید بازار را تحلیل و درک کنید. شرکت در دوره آموزش بورس راهکار مناسبی است. بعدازآن مهم‌ترین اصل کنترل هیجانات در هنگام خرید سهام است. هیجانات در معاملات همانند سم است و اگر نتوانید آن را کنترل کنید به‌زودی با زیان های زیادی مواجه خواهید شد. اصل بعدی داشتن استراتژی معاملاتی قوی است که در آن از اصول ساده و کاربردی استفاده‌شده باشد. و در آخر پایبند بودن کامل به این استراتژی.
درنهایت ذکر این نکته اهمیت دارد که گاهی اوقات در بازار بورس معامله نکردن و نظاره‌گر بودن بازار، سود است! و درواقع به‌جای خرید سهام در بازار نزولی باید به خرید اوراق با درآمد ثابت و یا از این قبیل پرداخت تا زمانی که بازار صعودی شود.
با رعایت این نکات بازار بورس می‌تواند به‌عنوان یک سرمایه گذاری مطمئن برای سرمایه‌گذاران به‌حساب بیاید.

کالج تی بورس با تجربه 6 سال آموزش بورس ، دوره "معامله گر حرفه‌ای" که شامل تحلیل بنیادی، تحلیل تکنیکال، رفتارشناسی بازار سهام، مدیریت سرمایه در بورس و روانشناسی معامله گر است را به صورت حضوری در دوره آموزش بورس در مشهد , شیراز , اصفهان , کرمان , تهران , اصفهان , نیشابور , آموزش بورس در ساری و همچنین  دوره آموزش بورس آنلاین برای سایر شهرها برگزار می‌کند. هر کسی برای معامله آنلاین در بازار بورس، نیاز به دریافت کد بورسی غیر حضوری دارد.پیشنهاد می‌شود حتما آموزش دریافت کد بورسی غیر حضوری را مطالعه کنید.

نویسنده | سید محمد هادی میر شفیعی

سید محمد هادی میر شفیعی
کارشناس ارشد مدیریت دولتی گرایش سیستم‌های اطلاعاتی مدیریت دارای 11 سال سابقه معامله‌گری حرفه‌ای در بازار بورس، مدرس خصوصی دوره های آموزشی معامله گری حرفه‌ای، همچنین مدیر پشتیبانی نرم افزار دایره طلایی سهام

این مطالب را نیز ببینید!

بازار سرمایه و بازار بورس

بازار سرمایه چیست؟ | آشنایی با انواع بازار سرمایه در ایران

بازار سرمایه، بازاری است که سرمایه های خرد و کلان مردم را به‌صورت وام در …

یک دیدگاه

  1. Avatar
    محدثه ایروانی

    سلام. بین تمامی مطاب موجود در این زمنیه، مطلب جالب توجه و خواندنی بود.مرسی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *