یکشنبه , ۲۷ مرداد ۱۳۹۸
صفحه اصلی / بورس را استارت بزن / آموزش گام به گام خرید و فروش سهام در سامانه فارابی

آموزش گام به گام خرید و فروش سهام در سامانه فارابی

گام اول : ورود کد کاربری farabixo.ir

اولین گام قبل از وارد شدن به این سایت گرفتن کد معاملاتی است، چنانچه کد معاملاتی (کد بورسی) دریافت نکرده اید برای دریافت آن اینجا کلیک کنید. حتما آموزش دریافت کد معاملاتی آنلاین را در مقاله “ آموزش دریافت کد معاملاتی آنلاین | کد بورسی ” مطالعه کنید. پس از دریافت کد معاملاتی وارد سامانه خرید و فروش سهام فارابی شوید.

 در قسمت کاربری، نام کاربری و رمز عبوری که از طریق کارگزاری برای شما ارسال شده است را وارد نمایید.

آموزش خرید و فروش سهام بورس

در قسمت رمز عبور از صفحه کلید امن استفاده میکنیم در صورت استفاده نکردن از کیبورد امن میتوانید تیک گزینه ی بالا را بزنید و از صفحه ی کیبورد خود استفاده کنید، کد امنیتی را وارد میکنید و دکمه ی ورود را بزنید تا وارد پلتفرم اصلی معاملاتی خود شوید.

گام دوم : آیتم های فارابیکسو

آیتم های موجود در پلتفرم معاملاتی ما شامل: اوراق بهادار، بازار، گزارش ها، درخواست ها و Bixo TV است. سایر موارد را در ادامه توضیح خواهید داد.

آموزش معامله سهام در بورس

آیتم ۱: اوراق بهادار

برای معامله کردن در بورس و فرابورس و سهم هایی که در بازار پایه قرار دارن میتوانید در قسمت اوراق بهادار دیدبانی ایجاد کنید.

آموزش بورس و خرید و فروش سهام

در دیدبان تعداد سهم‌هایی که میخواهید مورد بررسی قرار بدهید و از فیلترینگ فاندامنتال و رفتار شناسی شما عبور کرده‌اند را وارد میکنید.

در قسمت سرچ نام سهم را وارد میکنید تا اطلاعات کامل سهم برایتان نمایش داده شود.

شکربن را تایپ میکنید و نام شرکت به صورت کامل دیده می شود. روی نماد شکربن کلیک کرده و میتوانید اطلاعات نماد را مشاهده کنید. در این قسمت قیمت پایانی، قیمت معامله و ارزش معاملات رو در حین اینکه بازار باز باشد مشاهده میکنید.

سایر اطلاعات دیگر نماد هم در پایین پنجره نمایش داده میشود.

در سمت چپ اطلاعات قیمت مجاز روزانه و بازده هفتگی را نشون میدهد که چه مقدار سهم رشد یا ریزش داشته است و در پایان اردرهای قیمت خرید و فروش رو مشاهده می‌کنید.

با تایپ کلمه ی شکربن میتوانید آن را به دیدبان خود اضافه کنید که شامل نمادهای دیگری که میخواهید مورد بررسی قرار دهید نیز می شود.

آموزش خرید و فروش آنلاین سهام بورس

دیدبان برای راحتی شما برای پیدا کردن سهم‌های مورد بررسی‌تان است.

شما میتوانید دیدبان خود یا هر سهمی را که در دیدبان دارید از طریق حذف کردن و یا ویرایش کردن مورد بررسی قرار دهید.

شما میتوانید هر نماد رو به صورت چارت تکنیکال مشاهده کنید. و میتواند مباحثی که روی سیستم تکنیکال انجام میدهید رو انجام بدهید. خط و خطوط کشیدن، ایجاد اندیکاتور جدید، نحوه ی نمایش نمودار و سایر مباحثی که در تکنیکال آموزش دیده‌اید.

آموزش تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی

بیشتر از مبحث خرید و فروش‌ها سهم‌ها را بررسی کنید و گاهاً از طریق تکنیکال بررسی را انجام دهید و نحوه ی شکل گیری کندل و سایر مباحث تکنیکال رو انجام دهید.

در کنار هر سهمی که به دیدبان اضافه کردید علامت خرید و فروش دارد که میتوانید به راحتی و با یک کلیک وارد پنجره ی خرید و فروش و معامله بشوید.

در پنجره ی باز شده میتوانید تعداد معامله یا قیمت مورد نظر خود را وارد کنید و با انتخاب هر اردری که وجود دارد و یا اردر مورد نظر خود را ثبت کنید.

روی اردر مورد نظر کلیک کنید تا قیمت رو برای شما به نمایش در بیاورد و خرید خود را انجام دهید.

در قسمت حجم نمایشی شما میتوانید یک سوم حجمی را که برای خرید انتخاب کرده‌اید حجم نمایشی بزنید که در واقع هیجانات را وارد اردرهای خریدو فروش نکنید.

محل اعتبار هم می‌تواند کارگزاری باشد یا همان بانکی که در لیست اولیه خود آن را به عنوان لینک به کارگزاری معرفی کرده اید.

اعتبار را هم می توانید:

  1. بصورت روز
  2. به صورت معتبر تا لغو یعنی تا زمان لغو کردن اردر توسط خود شخص
  3. معتبر تا یک تاریخ خاص
  4. اجرای فوری و حذف که سریعاً اردر را میگذارد و حذف میکند

بهتر است به صورت پیش فرض همان روزانه باشد.

 

نوع دیگر خرید کردن هم وجود دارد که میتوانید براساس شارژی که در پلتفرم خود دارید خرید خود را انجام دهید و در قسمت سرمایه، مبلغ مورد نظرتون رو اضافه میکنید که خود سیستم تعداد سهم را براتون نمایش میدهد.

در زمان خرید نیم درصد به کارگزار کارمزد پرداخت میکنید.

۱% هم زمان فروش کارگزار از قیمت معامله‌ی شما کارمزد دریافت میکند؛

که در کل ۵/۱ درصد کارمزد گرفته می شود.

پس از تکمیل کردن فیلد های کلی پنجره با ثبت کردن سفارش به سازمان بورس یا همان هسته‌ی مرکزی ارسال می شود.

در سبد خرید که سمت راست پنجره قرار دارد، اردر شما ثبت میشود.

در هنگام به تفاهم رسیدن اردرها و به قیمتی که شما برای خرید گذاشتید اگر اردری برای فروش باشد که به قیمت شما برسد و شما نفر اول اردر ۱ باشید معامله شما انجام می‌شود و در قسمت پرتفوی برای شما نمایش داده میشود.

در قسمت سفارش ها میتوانید می توانید اردرهای ثبت شده را ببینید و در صورت نیاز دکمه ای برای ویرایش دارد که میتوانید تغییرات لازم را انجام بدهید و در صورت نیاز آن‌را حذف کنید.

در صورت انجام شدن معامله (خرید یا فروش) اردر از قسمت سفارشات حذف میشود و به قسمت پرتفوی شما انتقال پیدا می کند.

در مبحث فروش هم مانند خرید عمل کنید، تعداد و قیمت مورد نظر را با در نظر گرفتن کارمزد کارگزاری وارد میکنید و سفارش فروش خود را ثبت میکنید و پس از انجام معامله ی فروش، این اردر از قسمت پرتفوی حذف شده و به قسمت معاملات شما انتقال پیدا میکند.

بعد از دیدبان گزینه ای به نام هات لیست وجود دارد که میتوانید یک سری فیلتر به این پلتفرم معرفی کنید و براساس کندل، روانشناسی بازار و رصد بازار هر سهم را بررسی کنید. هر کدام از گزینه ها دارای موارد جزئی تر هستند.

آموزش سرمایه گذاری در بورس

آیتم ۲ : بازار

در قسمت بازار با کلیک کردن کل بازار به صورت چارت شماتیک برای شما نمایش داده میشود. در نقشه ی بازار ارزش بازار نمایش داده می‌شود که شامل حجم و تعداد هر سهام می‌شود.

آموزش سرمایه گذاری در بازار بورس سهام

در سربرگ درخواست ها گزینه ی دومی وجود دارد به نام درخواست پرداخت وجه که برای زمانی‌ست که شما میخواهید سرمایه‌ی موجود در پرتفوی خود را به حساب بانکی خود منتقل کنید. این را در نظر داشته باشید که بازگشت وجه به حساب شما دو روز کاری پس از انجام معامله و درخواست به حساب شما واریز می شود.

اعلامیه های درخواست و پرداخت در قسمت اعلامیه واریز وجه ثبت می شود.

بورس اوراق بهادار سهام

درخواست اعتبار در کارگزاری فارابی به صورت پیش فرض برای مبلغ ۳۰ میلیون تومان ۳۰% است، یعنی اگر شما با مبلغ ۳۰ میلیون تومان سهم خریداری کنید کارگزاری برای شما ۳۰% اعتبار در نظر میگیرد تا خرید خود را انجام بدهید، اگر در خرید و فروش‌ها میانگین ماهانه و سالیانه‌ی پلتفرم معاملاتی شما بالا باشد، این درصد اعتبار افزایش می یابد.

این اعتبارها مابین ۱۸% تا ۲۲% برای شما سود در نظر میگیرد. دقت داشته باشید این سود فقط در زمانی که با این اعتبار خرید انجام میدهید به شما تعلق میگیرد و در غیر این صورت سودی برای شما در نظر گرفته نمیشود.

تغییر کارگزار ناظر، بعضی از سهم های مورد نظر خود را به کارگزاری دیگر منتقل میکنید و از آن کارگزاری بازبینی میکنید و برای امنیت انتقال شما باید به صورت حضوری به کارگزاری رفته و برگه ی سهم را گرفته و به کارگزاری دیگر ببرید.

آموزش سرمایه گذاری در خرید و فروش اوراق بهادار سهام

عرضه ی اولیه را می‌توانید در فیلمی مجزا در سایت کالج مشاهده نمایید.

و گزینه ی آخر در قسمت درخواست ها افزایش اعتبار هست که مبلغ مورد نظر را وارد کرده و درخواست خود را ثبت مینمایید.

آیتم ۵ : Bixo TV

 Bixo TV شما میتوانید اطلاعات جانبی برای بورس، فیلم های آموزشی و …… را در این سربرگ مشاهده کنید.

بورس سهام

گام سوم : سایر آیتم های فارابیکسو

مابقی اطلاعات که در سربرگ اصلی فارابیکسو مشاهده میکنید شامل :

خرید آنلاین طلا که میتوانید معاملاتی براساس سکه تمام بهار انجام بدهید و در یک ویدئوی جداگانه برای شما آماده شده است.  

در کنار سربرگ خرید آنلاین طلا، گزینه ی اوراق بهادار است که اطلاعات بازار را در آن مشاهده میکنید. اینکه شاخص در چه واحدی معامله میشود و چه واحدی رشد یا نزول داشته است که با کلیک بر روی آن قسمت میتوانید بورس و فرابورس را نیز مشاهده کنید.

اونس طلا، قیمت دلار و قیمت سکه نیز قابل مشاهده هستند.

ساعت و تاریخ به صورت آنلاین مشاهده میکنید.

و در آیتم برقراری ارتباط میتوانید متوجه شوید که به سرور فارابی متصل هستید یا نه.

در پاکت نامه‌ای که در سربرگ مشاهده میکنید پیامهایی که فارابیکسو به صورت خصوصی برای شما ارسال کرده است در دسترس هستند.

در قسمت پروفایل نام شخصی که کد آنلاین را از کاگزاری گرفته است را مشاهده می‌کنید و اطلاعات کامل کاربر که شامل اطلاعات اولیه هر شخص است مشاهده میکنید.

در قسمت بعدی تعهدهای خود به کارگزاری را میتوانید مشاهده کنید.

میتوانید رمزعبور خود را تغییر بدید.

سرمایه گذاری در بورس

در قسمت تنظیمات هم میتوانید براساس راحتی و علایق خود خصوصی سازی کنید تا دسترسی شما را راحت کند.

در قسمت سمت چپ پنجره ی اصلی فارابیکسو گزینه های دیگری وجود دارد که شامل

اخبار که ( نماد، دیدبان و اخبار مربوط به سهام و نمادها) را میتوانید مشاهده کنید.

در قسمت های دیگر بیکسو وایزر، گفت و گو و یادداشت هاست که به خصوصی سازی پرتفوی هر شخص مربوط می شود.

در قسمت علامت سوال و با کلیک بر روی آن یک سری علامت سوال بر روی تمام گزینه های موجود در پنجره مشاهده می کنید که میتوانید با کلیک برروی هر علامت سوال توضیحات مربوط به همان بخش را مشاهده کنید.

کارگزاری فارابی

آموزش ویدئویی خرید و فروش سهام

در این بخش، ویدئویی توسط کارشناسان کالج تی بورس تهیه گردیده است که در آن به آموزش خرید و فروش سهام بورس پرداخته شده است.

این ویدئویی که توسط آقای بهنام علیپور از اعضای پروتیم تی بورس بصورت اختصاصی برای کاربران سایت کالج تی بورس تهیه گردیده است، به آموزش کامل خرید و فروش سهام پرداخته میشود که با هم به تماشا این ویدئو کاربردی می‌نشینیم.

نویسنده | حسین شیخ ویسی

حسین شیخ ویسی
مدرس و تحلیل‌گر بورس اوراق بهادار در کالج تی بورس هستم. دانشجوی کارشناسی مدیریت بازرگانی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد، دارای دو سال سابقه حرفه‌ای در زمینه بورس و بازار سرمایه، پشتیبانی دوره های آنلاین و همچنین سابقه برگزاری و مجری‌گری همایش های بورسی در کشور.

این مطالب را نیز ببینید!

انواع اوراق بهادار

انواع اوراق بهادار چیست؟

در بازارهای مالی ایران، ابزارهای گوناگونی در معاملات مورد استفاده قرار می­گیرند. این ابزار با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *