جمعه , ۱۵ آذر ۱۳۹۸
صفحه اصلی / بورس را استارت بزن / بنیادی ترین اصل سرمایه گذاری در بورس سهام

بنیادی ترین اصل سرمایه گذاری در بورس سهام

هر سرمایه گذاری درست در بورس، نیازمند تحلیل هایی است. یکی از مهم‌ترین آن‌ها، تحلیل بنیادی است. تیم محتوا کالج تی بورس در این مقاله مهم ترین اصول بنیادی را به شما گوشزد خواهد کرد. با ما همراه باشید.

حتی سهام‌داران حرفه‌ای هم همه سهام شان سودآور نیست و ممکن است در هر سبد سهام، یک‌، دو یا حتی بیشتر، سهام منفی و در ضرر پیدا شود. نکته‌ای که ما تماماً به آن اشاره می‌کنیم این است که طوری حرکت کنید که زیان نکنید و در صورت گرفتار شدن در شرایط منفی کمترین زیان ممکن را بکنید. هر فرد بعد از هر خرید و فروش سهام باید از خود این سؤال را بکند که من کمترین ضرر را کرده‌ام؟ یا بیشترین سود رو برده‌ام؟

پس می‌توان گفت بنیادی‌ترین Fundamental اصل سرمایه گذاری در بورس سهام، حفاظت از سرمایه است.

تعدادی از خریداران سهم با روش خریدی به اسم مارتینگل کار می‌کنند. بدین ترتیب که بعد از خرید سهامی که در زیان است و منفی است با زیادتر شدن زیان آن شرکت، دوباره شروع به خرید می‌کنند البته با مبالغ بیشتر. با این کار میانگین قیمت خریداری ‌شده سهام خود را پایین می‌آورند و با هر افت قیمت دوباره این کار را انجام می‌دهند و اقدام به خرید می‌کنند با مبالغ بالاتر. اما این رویکرد چه مقدار با استراتژی‌های سرمایه گذاران موفق شباهت دارد؟

تحلیل بنیادی و تحلیل فاندامنتال

ما در ۴ بخش به شما بنیادی ترین اصل سرمایه گذاری را خواهیم گفت. با ما همراه باشید.

بخش اول: سخن بزرگان

به صحبت‌های چندی از افراد موفق در بازار سرمایه می‌پردازیم که به بنیادی‌ترین اصل سرمایه گذاری اشاره می‌کنند.

حتما بخوانید: تحلیل فاندامنتال یا بنیادی چیست؟

وارن بافت

قانون شماره ۱ بافت می‌گوید هرگز پول خود را از دست ندهید و قانون شماره ۲ بافت می‌گوید هرگز قانون دوم را فراموش نکنید؛ که خود یکی از بنیادی‌ترین اصل‌های سرمایه گذاری در بورس هست.

جورجی شوارتز

ابتدا از بقای سرمایه خود مطمئن شوید، سپس به کسب پول بپردازید.

لری‌هایت

اگر همه ژتون‌های خود را نگه ‌دارید، نمی‌توانید برنده شوید؛ اما یادتان باشد اگر تمام ژتون‌های خود را از دست بدهید، دیگر نمی‌توانید بازی کنید. با این حال دیدگاه اصلی یک سرمایه‌ گذار حرفه‌ای در بورس، حفظ سرمایه است و این دیدگاه را زیربنای سرمایه گذاری خود قرار می‌دهد. ولی دیدگاه یک سرمایه گذار مبتدی، فقط به دست آوردن پول زیاد است و با این طرز فکر سرمایه خود را از دست می‌دهد.

بخش دوم: وارن بافت کیست و چه کرد؟

وارن بافت یکی از ثروتمندترین افراد جهان است حتی در سال ۲۰۰۸ به صدر این لیست هم رسید. بافت دریکی از کتاب‌های خود این‌گونه زندگی خود را تعریف می‌کند.

حتما بخوانید: نسبت مالی ROA و ROE در تحلیل بنیادی

 وارن بافت، کودک سال‌های بحران بزرگ ایالات‌متحده بود. شخصیت دوران جوانی او با تمایل بسیار شدید به ثروتمند شدن آمیخته‌شده بود. در دبستان، همچون دبیرستان، به همکلاسی‌هایش می‌گفت که در پیش از سی ‌وپنج‌ سالگی، میلیونر خواهد شد. هنگامی‌که به سن سی ‌وپنج ‌سالگی رسید، ثروت خالص او از شش میلیون دلار فراتر رفته بود. وقتی از او پرسیدند چرا این‌همه تلاش برای به دست آوردن پول می‌کند بافت جواب داد: این کار به این دلیل نیست که من طالب پول باشم بلکه لذت به دست آوردن پول و مشاهده آن، دلیل اصلی این امر است.

تحلیل بنیادی

او نگاهی آینده محور دارد، هنگام از دست دادن یک دلار به این فکر می‌کند که با آن‌ یک دلار می‌توانست چه‌ کارهایی انجام داد. این نگرش در سرمایه گذاری او تأثیر خودش را گذاشت. به ‌طور مثال بافت در یکی از مجمع‌های شرکت سالانه در سال ۱۹۹۲ گفت: فکر می‌کنم بزرگ‌ ترین اشتباه من این بود که هنگامی‌که بیست ‌ساله بودم برای خرید ماشین ۲۰ درصد از سرمایه خود را از دست دادم.

حتما بخوانید: ریسک و بازده و مفهوم ضریب بتا

حالا تصور می‌کنم که هزینه آن ماشین به پول امروز برای من چیزی در حدود ۸۰۰ میلیون دلار است!

بخش سوم: حفظ سرمایه در بازار بورس به چه معناست؟

شاید یک سرمایه گذار معمولی وقتی دچار زیان مالی شود میزان پولی که ازدست ‌داده است محاسبه کند ولی بافت این کار را نمی‌کند.  زیان او آن چیزی است که پول ازدست‌ رفته می‌توانست به آن تبدیل شود. برای او از دست دادن پول به معنی انحراف زیاد از هدف اصلی او یعنی مشاهده رشد سرمایه است.

تحلیل بنیادی در سرمایه گذاری در بورس

حفظ سرمایه بنیادی‌ترین Fundamental اصل سرمایه گذاری در خرید و فروش سهام بورس است که تعداد زیادی از افراد موفق آن را بیان کرده‌اند ولی تعداد سرمایه گذاران کمی آن را رعایت می‌کنند دلیل آن چیست؟

حتما بخوانید: کانسلیم/یک سیستم تحلیل به روش بنیادی

وقتی از سرمایه گذاران پرسیده شود اگر اولویت اصلی شما حفظ سرمایه در بورس باشد دقیقاً چه‌کاری انجام می‌دهید، اکثر آن‌ها خواهند گفت کاری انجام نمی‌دهیم چون ممکن است متحمل ضرر شویم.

این عقیده به معنی یک اشتباه بزرگ و رعایت نکردن اصل بنیادی در سرمایه گذاری بورس است. این افراد عقیده دارند برای به دست آوردن سودهای بزرگ باید ریسک کرد هر چه ریسک بیشتر باشد سود بیشتر است. بنابراین بدون کم ریسک کردن شما هیچ‌وقت سود زیادی نمی‌برید.

به عقیده این افراد شما برای بدست آوردن ۱ میلیون باید ریسک از دست دادن ۱ میلیون یا بیشتر را داشته باشید که این عقیده بیشتر شبیه شرط‌ بندی است تا سرمایه گذاری در بازار بورس سهام.

عقیده سرمایه گذاران موفق در بورس چیست؟

در نگاه رایج، هدف از حفظ سرمایه، از دست ندادن پول است؛ این دیدگاه البته که انتخاب‌های شما را محدود خواهد کرد. اما سرمایه‌ گذار بنیادی و خبره توجه خود را بر افق بلندمدت متمرکز می‌کند. او به هر یک از سرمایه گذاری‌های خود به‌ عنوان رویدادی مجزا و جداگانه نمی‌نگرد.

حتما بخوانید: راز به ثروت رسیدن وارن بافت چیست؟

تمرکز او بر فرآیند سرمایه گذاری است. حفظ سرمایه، اصل اساسی و بنیادی فرآیند سرمایه گذاری او در بورس به شمار می‌رود. حفظ سرمایه به‌عنوان بخشی از روش سرمایه گذاری او قرارگرفته است و زیر‌بنای تمام فعالیت‌هایی است که او انجام می‌دهد.

آموزش سرمایه گذاری در بورس

این اصل به آن معنا نیست که هرگاه سرمایه‌ گذار فاندامنتال ماهر قصد سرمایه ‌گذاری در بورس دارد، اولین پرسش او این است که چگونه دارایی‌ام را حفظ کنم. در واقع حتی در لحظه تصمیم‌گیری برای انجام یک سرمایه گذاری، ممکن است این پرسش به ذهن او خطور نکند.

به ‌طور مثال یک اسب ‌سوار در یک مسابقه هدف اصلی او رد شدن از خط پایان و برنده شدن مسابقه است، نه آسیب ندیدن و زنده ماندن!

در حقیقت زنده ماندن یا آسیب ندیدن مبنای اصلی سوارکاری او می‌شود. به این منظور که فاصله خود را با دیگر اسب‌سواران رعایت کند تا در مواقع لزوم بتواند واکنش مناسب انجام دهد و از برخورد با دیگر اسب ‌سواران جلوگیری کند یا در حالت کلی تمام موارد ایمنی موردنیاز را رعایت می‌کند.

ولی در حین مسابقه به زنده ماندن فکر نمی‌کند فقط موارد ایمنی را رعایت می‌کند و فقط به گذشتن از خط فکر می‌کند. یک سرمایه گذار بنیادی و موفق هم به ‌مانند یک سوارکار ماهر در حین انجام معاملات به از دست دادن پول یا از دست ندادن آن فکر نمی‌کند.

حتما بخوانید: ۲ رفتار هیجانی که شما را از بورس دلسرد خواهد کرد

تمام ذهن او متمرکز بر معاملاتش است و فقط قوانین را رعایت می‌کند که این قوانین به ‌صورت خودکار باعث حفظ سرمایه او می‌شود.

آنچه وارن بافت در سرمایه گذاری بنیادی نقل می‌کند فرصت سود با احتمال زیاد و زیان با احتمال ناچیز است که بیان‌گر این موضوع است که در خرید و فروش سهام در مواقع سود بیشترین سود را ببرم و در مواقع ضرر کمترین ضرر که این اصل را تمام سرمایه گذاران موفق رعایت می‌کند.

مسئولیت تصمیمات خود را بپذیرید

مسئولیت هر خرید و فروش سهام و در کل تمام تصمیمات یک سرمایه گذار با خود اوست. او باید توان تحمل اشتباهت خود را داشته باشد و بپذیرد. همچنین اشتباهات خود را به عواملی مانند کم‌رمقی بازار و… نسبت ندهد.

یک سرمایه گذار بورس باید اشتباه خود را بپذیرد و از اتهام زدن به دیگران خودداری کند. باید این نتیجه را قبول کند و بعد از پذیرفتن این نتیجه کارهایی انجام داده خود را تحلیل کند و اشتباهات خود را یادداشت کند که از این اشتباهات درس بگیرد و دیگران را انجام ندهد.

حتما بخوانید: شاخص بازار بورس را بیشتر بشناسیم

بخش چهارم: چرا می‌گوییم جبران زیان بسیار دشوار است؟

یک سرمایه گذار معمولی زیان زیادی متحمل می‌شود و وقتی از آن بپرسی زیان خود را جبران کرده‌ای یا نه جواب آن خیر است.

برای این نوع سرمایه گذار ها، سرمایه گذاری کار فرعی آن‌هاست و ممکن است از دیگر درآمد ها و سرمایه های زندگی هم برای جبران ضررها وارد بازار سرمایه کنند که هیچ‌گاه این ضرر جبران نمی‌شود.

ولی موضوع برای سرمایه گذاران بنیادی Fundamental ماهر متفاوت است. آن‌ها کار اصلی‌شان سرمایه گذاری است و در صورتی‌که آن را از دست بدهند زندگی خود را از دست‌ داده‌اند و باید چند برابر سود کنند تا به پول اولیه خود برسند.

به ‌طور مثال یک سرمایه گذار بورس که مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان در سرمایه گذاری داشته است با ضرر این پول به مبلغ ۵۰ میلیون تومان رسیده است. حال سرمایه گذار باید دو برابر سرمایه خود را کسب کند تا به پول اولیه برسد.

حتما بخوانید: ۱۰ سخن حیرت انگیز از جیم ران اسطوره رشد شخصی

این کار با سود ۱۲ درصد در هرسال، چیزی حدود ۶ سال طول می‌کشد. این کار برای وارن بافت با سود حدود ۲۵ درصد حدود سه سال و ۲ ماه به طول انجامید درحالی‌که شوارتز با میانگین سود سالانه حدود ۲۸ درصد این کار را دو سال و نه ماه انجام داد.

اما آیا آسان‌تر نیست که در ابتدا از متحمل شدن زیان اجتناب کرد؟ می‌توانید مشاهده کنید که بافت و شوارتز با قاطعیت به این سؤال پاسخ مثبت می‌دهند. آن‌ها می‌دانند که اجتناب از زیان بسیار آسان‌تر از به دست آوردن مجدد پول است.

اساس و بنای ثروت

یکی از دلایلی که وارن بافت و جورجی شوارتز از موفق‌ترین سرمایه گذاران فاندامنتال تاریخ شدند این است که هردوی آن‌ها در اجتناب از زیان‌ها تلاش بسیار کردند.

وارن بافت می‌گوید، بسیار آسان‌تر است که هم‌اکنون دچار مشکل نشویم تا اینکه بخواهیم از شر آن خلاص شویم.

حفظ سرمایه با اینکه بنیادی‌ترین اصل سرمایه گذاری در بورس نیز است، اساس تمامی فعالیت‌های یک سرمایه گذار خبره و همچنین زیربنای استراتژی کلی سرمایه گذاری به‌حساب میاید.

حتما بخوانید:اصول سرمایه گذاری بلند مدت

تمام روش‌های دیگر، ناگزیر به قانون اول وارن بافت برمی‌گردد که هرگز پول خود را از دست ندهید و از دست دادن پول بسیار آسان است و دوباره به دست آوردن آن بسیار دشوار که به اصل تحلیل فاندامنتال اشاره می‌کند.

سرمایه‌گذاری در بورس سهام

نتیجه‌گیری:

اینکه بخواهید یک مسیری را طی کنید که از آن تجربه کسب کنید ممکن است سال‌ها طول بکشد و همچنین سرمایه بسیار زیادی از دست بدهید. ولی با الگوبرداری از افرادی که این مسیر را طی کرده‌اند و تجربیاتشان را در اختیار ما می‌دهند می‌تواند زمان رسیدن به هدف را خیلی نزدیک‌تر کند.

داشتن یک برنامه‌ریزی دقیق برای حفظ سرمایه بنیادی‌ترین اصل سرمایه گذاری و خرید و فروش سهام در بورس است همچنین با داشتن یک حد ضرر مشخص شما هم می‌توانید جلوی ضرر بیشتر را بگیرید هم اینکه نگذارید سود خود از بین برود.

باید چه اقداماتی انجام داد تا بتوانیم در سرمایه گذاری بازار بورس و خرید و فروش سهام به حفظ سرمایه خود بپردازیم؟ منظور قاعده و قانونی که از آن صحبت شد که باید رعایت شود چیست؟

کالج تی بورس با تجربه 6 سال آموزش بورس ، دوره "معامله گر حرفه‌ای" که شامل تحلیل بنیادی، تحلیل تکنیکال، رفتارشناسی بازار سهام، مدیریت سرمایه در بورس و روانشناسی معامله گر است را به صورت حضوری در دوره آموزش بورس در مشهد , شیراز , اصفهان , کرمان , تهران , اصفهان , نیشابور , آموزش بورس در ساری و همچنین  دوره آموزش بورس آنلاین برای سایر شهرها برگزار می‌کند. هر کسی برای معامله آنلاین در بازار بورس، نیاز به دریافت کد بورسی غیر حضوری دارد.پیشنهاد می‌شود حتما آموزش دریافت کد بورسی غیر حضوری را مطالعه کنید.

نویسنده | محمد علی نوبخت

محمد علی نوبخت
مدرس و تحلیلگر بورس اوراق بهادار در کالج تی بورس هستم. دانش آموخته کارشناسی عمران دانشگاه اسرار مشهد و دانشجوی ارشد رشته اقتصاد دانشگاه پیام نور، دارای 2 سال سابقه فعالیت حرفه‌ای در زمینه بورس و بازار سرمایه هستم و همچنین به آموزش در زمینه رفتارشناسی بازار، مدیریت سرمایه وتحلیل تکنیکال مشغول هستم.

این مطالب را نیز ببینید!

سبدگردانی و سبدگردان

سبدگردانی چیست و چه اصول و قوانینی دارد؟

بازار بورس محیطی است که تفاوت‌های بسیار زیادی با محیط‌هایی که در آن بزرگ ‌شده‌ایم …

یک دیدگاه

  1. سلام خیلی عالی بود ممنون از زحماتتان . استفاده کردم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *