یکشنبه , ۶ بهمن ۱۳۹۸
صفحه اصلی / بورس را استارت بزن / شرکت تامین سرمایه چیست و چه نقشی را در بازار ایفا می‌کنند؟

شرکت تامین سرمایه چیست و چه نقشی را در بازار ایفا می‌کنند؟

بیشتر فعالیت شرکت های تامین سرمایه مربوط به تامین مالی شرکت هاست ونمی توان آن‌ها را یک بانک یا شرکت سرمایه گذاری در نظر گرفت. در این شرکت ها از روش فروش سهام و اوراق بهادار و مواردی از این قبیل، منابع موردنیاز برای نقدینگی و سرمایه در گردش طرح‌ها را مهیا می‌کنند.

حضور این شرکت ها در اقتصاد یک کشور بسیار حیاتی است به این دلیل که شرکت هایی که نیاز به تامین مالی دارند و دنبال روشی به‌غیراز اخذ وام هستند به این موسسات مراجعه می‌کنند.

در این مقاله که توسط تیم تولید محتوای آموزشی کالج تی بورس تهیه‌شده به بررسی شرکت های تامین سرمایه و نحوه‌ی ارائه خدمات توسط این شرکت ها می‌پردازیم.

شرکت های تامین سرمایه

شیوه‌های مختلفی برای تامین مالی وجود دارد که موسسات تامین سرمایه از طریق آن منابع مورد نیاز برای نقدینگی و سرمایه در گردش طرح‌ها را تجهیز می‌کنند. که از آن جمله می‌توان به تامین مالی از روش فروش سهام و اوراق بهادار اشاره کرد. موسسات تامین سرمایه در مقابل بانک‌های تجاری قرار می‌گیرند. بانک‌های تجاری از طریق سپرده‌گذاران و مشتریان و حساب‌های پس‌انداز اقدام به اعطای تسهیلات می‌کنند. در حالی که موسسات تامین سرمایه فاقد نقدینگی برای اعطای وام‌های نقدی هستند.

این موسسات به عنوان واسطه عمل می‌کنند و فروشندگان سهام را به خریداران آن متصل می‌کنند. در واقع، شرکت‌هایی که می‌خواهند به غیر از اخذ وام از روشی دیگر تامین مالی کنند به سراغ این موسسات می‌آیند. به همین دلیل نقش این موسسات در اقتصاد، بسیار حائز اهمیت است.

حتما بخوانید: انواع اوراق بهادار چیست؟

تعریف شرکت های تامین سرمایه

شرکت هایی هستند که بین عموم سرمایه گذاران و ناشر اوراق بهادار خدمات متنوعی را به‌عنوان یک واسطه مالی ایفا می‌کنند و می‌توانند با اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار خدماتی از قبیل فعالیت‌های کارگزاری، بازارگردانی، سبدگردانی، معامله گری، مشاوره، پذیره‌نویسی، تعهد پذیره‌نویسی، تامین مالی و اعتباری برای قسمت‌های مختلف صنایع و فعالیت‌هایی از این قبیل را انجام دهند.

شرکت های تامین سرمایه در ایران

تامین سرمایه

تامین سرمایه امید 

شرکت تامین سرمایه امید (سهامی عام) جزء اولین شرکت هایی بود که در سازمان بورس و اوراق بهادار در تاریخ ۲۹/۰۹/۱۳۹۶ عرضه گردید. این شرکت در تاریخ ۲۳/۰۸/۱۳۹۰ در اداره ثبت شرکت‌ها ثبت گردید.

تامین سرمایه امین

شرکت تامین سرمایه امین (سهامی خاص) در حوزه‌های سرمایه گذاری زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار در تاریخ ۲۸/۰۱/۱۳۸۷ شروع به فعالیت کرد و این شرکت جز ۱۰۰ شرکت برتر در ایران به شمار می‌رود و در سال ۱۳۹۷ در گروه واسطه های مالی رتبه نخست را از آن خود کرد.

تامین سرمایه بانک مسکن

شرکت تامین سرمایه بانک مسکن (سهامی خاص) تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار به‌صورت شرکت سهامی خاص در تاریخ ۱۶/۱۲/۱۳۹۳ تاسیس گردید و طی مصوبه‌ای در مجمع عمومی فوق‌العاده در تاریخ ۲۹/۰۷/۱۳۹۴ نام شرکت به تامین سرمایه بانک مسکن تغییر یافت.

تامین سرمایه بانک ملت

شرکت تامین سرمایه بانک ملت (سهامی خاص) مجوز تاسیس خود را از شورای عالی بورس و اوراق بهادار در تاریخ ۰۸/۰۶/۱۳۸۹ به‌عنوان یک‌نهاد مالی در صنعت بانکداری سرمایه گذاری دریافت کرده است و فعالیت خود را با اخذ مجوز از سازمان بورس در تاریخ ۱۸/۱۱/۱۳۸۹ آغاز نمود.

حتما بخوانید: چرا در بورس سرمایه گذاری کنیم؟

تامین سرمایه تمدن

شرکت تامین سرمایه تمدن (سهامی خاص) در اداره ثبت شرکت‌ها در تاریخ ۱۳۹۰/۱۲/۲۱ به ثبت رسیده است و با اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار در تاریخ ۲۷/۱۲/۱۳۹۰ شروع به فعالیت کرده است.

تامین سرمایه سپهر

شرکت تامین سرمایه سپهر (سهامی خاص) در تاریخ ۱۳۹۶/۰۹/۰۶ با اخذ مجوز تاسیس از شورای عالی بورس و اوراق بهادار در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسید و با اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت خود را در تاریخ ۱۳۹۰/۱۱/۰۵ آغاز نمود.

تامین سرمایه کاردان

شرکت تامین سرمایه کاردان (سهامی خاص) مجوز فعالیت خود را از سازمان بورس و اوراق بهادار در بهمن‌ماه سال ۱۳۹۲ دریافت کرده است.

تامین سرمایه لوتوس پارسیان

شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان (سهامی عام) در اداره ثبت شرکت ها در آبان ماه سال ۱۳۹۰ به ثبت رسید و مجوز خود را از سازمان بورس و اوراق بهادار در ۲۷/۱۲/۱۳۹۰ دریافت کرد.

تامین سرمایه نوین

شرکت تامین سرمایه نوین (سهامی عام) فعالیت خود را در سال ۱۳۸۷ و تحت مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار شروع کرد و به‌عنوان واسط مالی در تاریخ ۱۳۹۷/۰۸/۲۲ در بورس اوراق بهادار پذیرفته شد.

حوزه‌های مرتبط با فعالیت شرکت های تامین سرمایه

پذیره‌نویسی، تعهد پذیره‌نویسی و تعهد خرید اوراق بهادار از موضوعات اصلی فعالیت در شرکت های تامین سرمایه هستند. در ادامه به بررسی هرکدام از مفاهیم بیان‌شده می‌پردازیم.

حتما بخوانید: بازار فرابورس چیست و چه تفاوتی با بورس دارد؟

پذیره‌نویسی:

به فرآیندی گفته می‌شود که اوراق بهادار از ناشر و یا نماینده قانونی آن خریداری می‌شود و طبق قرارداد برای وجه کامل آن ضمانت پرداخت داده می‌شود.

تعهد پذیره‌نویسی:

درصورتی‌که اوراق بهاداری در مهلت تعیین‌شده برای پذیره‌نویسی به فروش نرسد شخص ثالث متعهد می‌شود که اوراق را خریداری کند.
تعهد خرید اوراق بهادار در عرضه های ثانویه در حدود امکانات مالی شرکت تامین سرمایه یا از طریق تشکیل سندیکا با سایر نهادهای مشابه

شرکت های تامین سرمایه بورس اوراق بهادار

ارائه مشاوره، بازاریابی، کارگزاری، سبدگردانی، … از موضوعات فرعی فعالیت در شرکت های تامین سرمایه هستند. در ادامه به بررسی هرکدام از مفاهیم بیان‌شده می‌پردازیم.

حتما بخوانید: چارچوب سرمایه گذاری در بازارهای مالی

۱-ارائه مشاوره در زمینه‌هایی از قبیل:

 •  روش بهینه و زمان‌بندی تامین مالی همچنین مبلغ منابع مالی موردنیاز
 • تعیین روش و پیشنهاد زمان‌بندی عرضه‌ی اوراق بهادار
 • قیمت‌گذاری اوراق بهاداری که توسط ناشر عرضه می‌شود
 • فرآیند ثبت اوراق بهادار و دریافت مجوز عرضه‌ی آن
 • فرآیند واگذاری اوراق بهادار
 • پذیرش اوراق بهادار ناشر در هریک از بورس ها و بازارهای خارج از بورس و انجام کلیه امور اجرایی به نمایندگی از ناشر در این زمینه
 • ادغام، تملک، تجدید ساختار سازمانی و مالی شرکت‌ها
 • امور مدیریت ریسک
 • آماده‌سازی شرکت‌ها جهت رتبه‌بندی توسط موسسات رتبه‌بندی و انجام کلیه امور اجرایی در این زمینه به نمایندگی از آن‌ها
 • سرمایه گذاری
 • خدمات موردنیاز شرکت‌ها در موارد سرمایه گذاری های جدید، توسعه، تکمیل، برنامه‌ریزی، بودجه‌بندی و قیمت‌گذاری اوراق بهادار

شرکت های تامین سرمایه بورس اوراق بهادار

۲-بازاریابی و یا مدیریت فرآیند واگذاری اوراق بهادار

۳-انجام امور اجرایی به نمایندگی از ناشر درزمینه‌ی ثبت اوراق بهادار و دریافت مجوز عرضه‌ی آن

۴-ارائه‌ی خدمات مربوط به طراحی و انتشار ابزارهای مالی برای شرکت‌ها

۵-ارائه‌ی خدمات مدیریت دارایی‌ها

۶-ارائه‌ی خدمات مرتبط با صندوق های سرمایه گذاری و اداره‌ی صندوق های مزبور و سرمایه گذاری در آن‌ها

حتما بخوانید: تاریخ در بازار بورس سهام تکرار نمی‌شود

۷-کارگزاری

کارگزاری ها، بنگاه‌های معاملاتی هستند که خریدوفروش اوراق بهادار را بر عهده‌دارند و به‌عنوان نماینده از جانب خریدار و یا فروشنده سهم، در ازای دریافت کارمزد معامله انجام می‌دهند.

۸- کارگزار / معامله‌گری

کارگزار شخصی حقوقی است که به‌عنوان وکیل سرمایه گذار اقدام به خرید و فروش اوراق بهادار، کالا و انجام سایر خدمات به مشتری می‌پردازد.
چنانچه تمایل دارید راجع به کارگزاری و کارگزار، اطلاعاتی بیشتری بدانید. پیشنهاد می‌کنم مقاله ” کارگزار بورس کیست؟ چگونه بهترین کارگزاری بورس را انتخاب کنیم؟ ” را مطالعه کنید.

۹- سبد گردانی

سبد گردان در قالب قراردادی مشخص به نام سرمایه گذار معین به‌منظور کسب انتفاع برای سرمایه گذار تصمیم به خرید، فروش و یا نگهداری اوراق بهادار می‌کند.

۱۰- بازارگردانی

تنظیم عرضه و تقاضا، کاهش دامنه نوسانات قیمت، افزایش نقد شوندگی ازجمله فعالیت‌های بازارگردان به شمار می‌آید.
چنانچه تمایل دارید راجع به بازارگردانی اطلاعاتی بیشتری بدانید. پیشنهاد می‌کنم مقاله ” بازار گردان کیست و چه وظایفی دارد؟ ” را مطالعه کنید.

شرکت های تامین سرمایه

۱۱-سرمایه‌گذاری منابع مازاد شرکت در سپرده‌های سرمایه گذاری نزد بانک‌ها و موسسات مالی اعتباری معتبر و اوراق بهادار دارای تضمین دولت و یا بانک‌ها

۱۲-جلب حمایت بانک‌ها، بیمه‌ها، موسسات اعتباری و نهادهای مالی برای شرکت در پذیره‌نویسی اوراق بهادار

حتما بخوانید: آموزش گام به گام سرمایه گذاری در بازار بورس به زبان ساده

۱۳-کمک به شرکت‌ها در تامین منابع مالی و اعتباری

۱۴-کمک به شرکت‌ها جهت صدور، تایید و قبول ضمانت‌نامه

نتیجه‌گیری:

شرکت های تامین سرمایه فعالیت اصلی خود را در حوزه مالی انجام می‌دهند ولی فعالیت های مختلفی از قبیل خرید و فروش اوراق بهادار، اصلاح ساختار مالی و مدیریت دارایی شرکت ها ارائه می‌کنند. این شرکت ها برای تامین منابع مالی موردنیاز برای توسعه و گسترش فعالیت های عملیاتی به ناشران اوراق بهادار کمک می‌کنند.
در این مقاله تعریف شرکت های تامین سرمایه و حوزه‌‌ی فعالیت آن به‌طور کامل معرفی گردید. 

امیدوارم از این مقاله نهایت استفاده را کرده باشید و برای شما مفید واقع‌شده باشد.

کالج تی بورس با تجربه 6 سال آموزش بورس ، دوره "معامله گر حرفه‌ای" که شامل تحلیل بنیادی، تحلیل تکنیکال، رفتارشناسی بازار سهام، مدیریت سرمایه در بورس و روانشناسی معامله گر است را به صورت حضوری در دوره آموزش بورس در مشهد , شیراز , اصفهان , کرمان , تهران , اصفهان , نیشابور , آموزش بورس در ساری و همچنین  دوره آموزش بورس آنلاین برای سایر شهرها برگزار می‌کند. هر کسی برای معامله آنلاین در بازار بورس، نیاز به دریافت کد بورسی غیر حضوری دارد.پیشنهاد می‌شود حتما آموزش دریافت کد بورسی غیر حضوری را مطالعه کنید.

نویسنده | محمدرضا امانی

محمدرضا امانی
دانش آموخته کارشناسی برق الکترونیک از دانشگاه آزاد اسلامی تربت حیدریه. تحلیلگر و مربی معامله گری در بازار بورس و اوراق بهادر(کالج تی بورس) دارای یک سال سابقه حضور حرفه‌ای در زمینه بورس، تحلیلگری و معامله گری.

این مطالب را نیز ببینید!

بازار سرمایه و بازار بورس

بازار سرمایه چیست؟ | آشنایی با انواع بازار سرمایه در ایران

بازار سرمایه، بازاری است که سرمایه های خرد و کلان مردم را به‌صورت وام در …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *