یکشنبه , ۱۷ آذر ۱۳۹۸
صفحه اصلی / بزرگان بازار بورس / بنجامین گراهام ؛ پدر سرمایه گذار ارزشی

بنجامین گراهام ؛ پدر سرمایه گذار ارزشی

بنجامین گراهام (Benjamin Graham) به عنوان یک مدیر سرمایه گذاری و آموزگار مالی سرآمد شناخته می‌‌شود و او را در جهان به پدر دو اصل سرمایه گذاری بنیادین (تجزیه و تحلیل اوراق بهادار و سرمایه گذاری ارزشی) می‌شناسند. در این مقاله که توسط تیم تولید محتوای کالج تی بورس تهیه گردیده، به بیان زندگی و نظریه‌های این نظریه‌پرداز افسانه‌ای وال استریت که به پدر سرمایه گذاری ارزشی معروف است پرداخته ایم.

بنجامین گراهام، افسانه ای که زندگی کرد

او متولد سال ۱۸۹۴ در انگلستان است. زمانی که  یک سال داشت همراه خانواده به امریکا مهاجرت کرد. فوت پدر درکودکی باعث فقر خانواده شد و بنجامین گراهام از کودکی همزمان با درس به کار هم می پرداخت. از بیست سالگی، زمانی که در یکی از کارگزاری های وال استریت مشغول به کار شد متوجه گرایش و علاقه اش به بازار بورس شد.

حتما بخوانید: حد ضرر در معاملات بورس چیست و چگونه آن را تعیین کنیم؟

او یکی از معروف ترین فعالان بورس و سرمایه گذاری در دهه ۶۰ میلادی بود که نه تنها با نظریه پردازی های خود، بلکه با تحت تاثیر قرار دادن دیگران با خرید های خود توانست به عنوان یکی از موفق ترین بروکرهای بورس نیویورک شناخته شود. پس از آن توانست از دانشگاه کلمبیا بورسیه بگیرد و در رشته های فلسفه و ریاضیات تحصیل کند.

شخصی که افراد بزرگی مانند وارن بافت از شیوه ها  و نظریات او استفاده کرده اند و بنا به گفته خودشان، تمام ثروتی که بدست آورده‌اند را مدیون بنجامین گراهام هستند. نظریات و شیوه های سرمایه گذاری او از موفق ترین و کاربردی‌ترین شیوه های سرمایه گذاری بر مبنای ارزش در جهان هستند که امروزه نیز مورد توجه سرمایه گذاران در بازار بورس ایران و همچنین بازارهای بورس جهانی است.

حتما بخوانید: راز به ثروت رسیدن وارن بافت چیست؟

مشاوره پنهانی او به مشتریان کارگزاری موجب حسادت همکاران او شد که در نهایت باعث اخراجش از آن کارگزاری شد ولی بنجامین گراهام با اطمینان به تحلیل ها و سرمایه گذاری های خود و با سرمایه ای اندک به خرید و فروش سهام در بورس نیویورک ادامه داد در مدت کوتاهی توانست میلیون‌ها دلار از این راه کسب کند و این کار باعث شد علاوه بر یک بروکر موفق، به عنوان یکی از معامله گران مطرح وال استریت نیز شناخته شود.

کتاب تحلیل امنیت او که در سال ۱۹۳۴ منتشر شد نیز او را به عنوان یکی از اقتصاد دانان تحلیلگر بازار بورس معرفی کرد و پس از آن بیشتر وقت او صرف مطالعه و تحقیق در همین زمینه شد.

بسیاری از نظریه پردازان، فعالان بورس، اقتصاد دانان و تحلیلگران همچنان از نظریات او استفاده می‌کنند و کتاب های او در زمره کتاب های مقدس اقتصادی در زمینه سرمایه گذاری و تحلیل بورس به شمار می آید. نظریات او باعث ایجاد امید اقتصادی برای مردم امریکا در دوران رکود، که به علت جنگ جهانی دوم و پس از آن در امریکا اتفاق افتاد، شد.

حتما بخوانید: ۲۱ پاراگراف برتر کتاب معامله‌گر منضبط از مارس داگلاس

آقای بازار سرمایه گذاری و بورس

فلسفه ی سرمایه گذاری او دیدگاه او در باره‌ی ماهیت بازار های سرمایه گذاری می‌باشد که  آن را با  اصطلاح معروف آقای بازار معرفی می‌کرد.

او می‌گفت: شما باید قیمت های مطرح شده در بازار بورس و سرمایه گذاری را به عنوان پیشنهادی از سوی آقای بازار در نظر بگیرید، آقای بازار شریک شما در کسب و کار خصوصی است.

حتما بخوانید: ۱۰ نکته که هر سهام داری باید بداند

آقای بازار بدون هیچ کوتاهی هر روز قیمتی را مطرح می‌کند که بر اساس سهام شما را می‌خرد یا سهام خود را به شما می‌فروشد.
حتی در شرایطی که کسب و کار شما دارای شرایط ثابتی باشد، آقای بازار قیمت های متفاوتی را به شما ارائه می‌دهد.

او بسیار خوش برخورد است، اگر قیمت پیشنهادی شما برای او جالب نباشد می‌رود و فردا با قیمت جدیدی بر می‌گردد بدون این که ناراحت شود و تصمیم گیری برای معامله کردن و یا نکردن به طور کامل بر عهده شما است.

دو باور مهم در مورد آقای بازار وجود دارد:

اول اینکه او همیشه در اشتباه است، یعنی هیچ گاه قیمتی برای یک سهم ارائه نمی کند که برابر ارزش سهم باشد و دوم اینکه آقای بازار گاهی دچار اختلالات روانی می‌شود و قیمت هایی را ارائه می‌کند که به طور غیر‌منطقی بالا و یا به طور غیر منطقی پایین است.

حتما بخوانید: ۱۰ سخن حیرت انگیز از جیم ران اسطوره رشد شخصی

نظریه بنجامین گراهام

طرفداران او از جمله وارن بافت، دومین ثروتمند برتر دنیا، از روش های او که به نظریه گراهام معروف است  پیروی می‌کنند.

در ادامه به چهار نکته مهم این روش اشاره می‌کنیم:

۱- تنها دو نفر  از آینده بازار خبر دارند، اولی خدا است و دومی دروغ گو، پس ما به دنبال پیش بینی آینده نیستیم و براساس رفتار کنونی بازار تصمیم گرفته و عمل می کنیم.

۲- هر سهم دارای دو ارزش دفتری و ارزش بازار است.
ارزش دفتری با کم کردن بدهی های شرکت از دارایی های آن و تقسیم حاصل بر تعداد سهام به دست می‌آید و ارزش بازار نیز همان قیمتی است که سهام با آن معامله می‌شود.

سهمی که ارزش بازار آن کمتر از ارزش دفتری باشد دارای قیمت مناسبی برای خرید است.

۳- در بین سهام هایی که قیمت مناسبی برای خرید دارند سهمی بهتر است که از p/E پایین تری برخوردار باشد. معمولا p/e  گروه، معیار مناسبی برای مقایسه است.

۴- اختلاف میان ارزش دفتری و ارزش بازار یک سهم را حاشیه اطمینان یک سهم می‌نامیم. هر چه این حاشیه اطمینان بیشتر باشد به این معنی است که سرمایه گذار کمتر از نوسانات غیر معقول و بی منطق بازار ضربه می خورد.

جان ترین، در مورد بنجامین گراهام می‌گوید: او متفکر سرمایه گذاری در تشکیل پرتفوی به صورت کاربردی می‌باشد. او هنر معامله را می‌داند و قابلیت تشکیل یک پرتفوی خوب و مناسب را دارد.

حتما بخوانید: بنیادی ترین اصل سرمایه گذاری در بورس سهام

نتیجه گیری:

سرمایه گذاری به روش گراهام این است که به طور اساسی ارزش سهام شرکت بیشتر از بهایی باشد که سرمایه گذار برای آن می‌پردازد. باید بر اساس تحلیل بنیادی پیش رفت و به دنبال شرکت هایی بود که تراز نامه ای قوی به همراه بدهی کم باشند، این شرکت ها باید دارای حاشیه اطمینان بیشتر از میانگین و جریان پول نقد زیاد باشند.

آیا شما با نظریه‌های بنجامین گراهام موافقید؟ نظرات خود را از قسمت دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

کالج تی بورس با تجربه 6 سال آموزش بورس ، دوره "معامله گر حرفه‌ای" که شامل تحلیل بنیادی، تحلیل تکنیکال، رفتارشناسی بازار سهام، مدیریت سرمایه در بورس و روانشناسی معامله گر است را به صورت حضوری در دوره آموزش بورس در مشهد , شیراز , اصفهان , کرمان , تهران , اصفهان , نیشابور , آموزش بورس در ساری و همچنین  دوره آموزش بورس آنلاین برای سایر شهرها برگزار می‌کند. هر کسی برای معامله آنلاین در بازار بورس، نیاز به دریافت کد بورسی غیر حضوری دارد.پیشنهاد می‌شود حتما آموزش دریافت کد بورسی غیر حضوری را مطالعه کنید.

نویسنده | یونس ثابتی

یونس ثابتی
تحلیلگر بورس و عضو تیم مشاوره سهام کالج تی بورس هستم. دانش‌آموخته کارشناسی مدیریت مالی از دانشگاه امام رضا (ع) و دارای 3 سال سابقه فعالیت در بازار سرمایه می‌باشم.

این مطالب را نیز ببینید!

سامانه سجام چیست

سامانه سجام چیست و چگونه در سجام ثبت نام کنیم؟

ورود تکنولوژی و بستر الکترونیک به بازار یکی از مهمترین تغییراتی بوده است که از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *