یکشنبه , ۳۰ تیر ۱۳۹۸
صفحه اصلی / املاک / تسه چیست و چگونه اوراق بانک مسکن را خریداری کنیم؟

تسه چیست و چگونه اوراق بانک مسکن را خریداری کنیم؟

اگر شما قصد دارید برای خرید مسکن وامی تهیه کنید. باید از قبل سپرده‌ای در بانک مسکن داشته باشید. با افتتاح سپرده در بانک مسکن و پس از گذشت یک سال شما می‌توانید از تسهیلات بانک مسکن استفاده کنید و جهت خرید منزل از بانک مسکن وام تهیه کنید. اما اگر برای خرید مسکن عجله داشته باشیدباید چه کار کرد؟ تسه (اوراق بانک مسکن) در این زمینه به شما کمک می‌کند.

بانک مسکن جهت کمک به مردم و اقشار کم‌درآمد و به جهت افزایش قدرت انتخاب مشتریان، حساب سپرده سرمایه گذاری ممتاز را ایجاد نموده است. در این نوع، سپرده گذاران علاوه بر دریافت سود کوتاه مدت از امکان برخورداری از اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن نیز بهره‌مند‌می شوند. دارنده این اوراق امکان فروش این اوراق را به غیر دارد که در سال‌های اخیر بازاری مجزا و غیررسمی به‌منظور تبادل این اوراق شکل‌گرفته است.

حتما بخوانید: دستور نقشه چیست و مراحل صدور آن به چه صورت است؟

بانک مسکن به‌عنوان متولی بازار مسکن وظیفه ساماندهی و ایجاد بازار شفاف و کارآمد برای اوراق مذکور را در دستور کار خود دارد.

اوراق تسه و تسهیلات بانک مسکن

معرفی تسه ( اوراق تسهیلات مسکن)

نماد معاملاتی تسه که در بازار فرابورس قابل معامله هست شامل نام ماه و دو رقم آخر سال صدور است. به‌طور مثال نماد امتیاز تسهیلات مسکن دی ۹۷ مربوط به اوراقی است که دی‌ماه سال ۱۳۹۷ منتشرشده است.

مدت اعتبار اوراق تسهیلات مسکن از زمان صدور تا ۲ سال است. اوراق تسه با توجه به زمانی که تا موعد سررسید آن مانده است دارای قیمت متفاوتی هست و به همین دلیل برای هرماه آن نماد جداگانه‌ای وجود دارد.

درصورتی‌که مدت اعتبار اوراق تسه به اتمام برسد و سپرده گذار از این تسهیلات استفاده نکند، نماد مذکور بسته خواهد شد و مبالغ به سپرده گذار بازگردانده نخواهد شد. بنابراین اگر اوراقاوراق تسهیلات مسکن را خریداری کردید و قصد استفاده از آن را ندارید تا قبل از به پایان رسیدن مهلت اعتبار، آن را در بازار اوراق به فروش برسانید.

هر کد در هر جلسه تنها مجاز به خرید ۱۶۰ ورقه در کلیه نمادها است و پس از خرید تا ۲ ماه امکان فروش وجود ندارد. البته گفتنی است این محدودیت برای نمادهایی که فقط ۴ ماه تا پایان معاملات آن‌ها باقی‌مانده است، اعمال نخواهد شد.

هر برگه از این اوراق به ارزش ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات است.

اوراق تسه و اوراق تسهیلات مسکن

نحوه‌ی خرید اوراق تسه ( اوراق تسهیلات مسکن )

شما به ۳ شیوه می‌توانید اوراق تسه – تسهیلات بانک مسکن را جهت دریافت وام مسکن تهیه کنید:

 1. افتتاح حساب در صندوق پس‌انداز یکم و سپرده‌گذاری ۴۰ میلیون تومان به مدت یک سال که پس از یک سال مبلغ ۱۲۰ میلیون تومان (۸۰ میلیون وام و ۴۰ میلیون سپرده قبلی خودتان) در قالب وامی با بهره معمولاً بین ۱۰ تا ۱۲ درصد.
 2. مراجعه به بانک مسکن و افتتاح حساب ممتاز با سود ۹ درصد که لازم است حداقل ۲۷ میلیون تومان را برای ۳ ماه پس‌انداز کنید و بعدازآن به ازای هر ۲۷ میلیون تومان در نوبت اول ۳ برگه حق تقدم تسهیلات مسکن را دریافت کنید و بعدازآن باگذشت هرماه به ازای همان مبلغ در هرماه یک برگه دیگر را به سپرده‌گذار خواهند داد.
 3. همان‌طور که خواندید این دو راه بسیار زمان‌بر است و برای افرادی که زمان زیادی ندارند مناسب نیست. در اینجا شما ۲ راه‌کار دارید.
  الف-  مراجعه به بانک مسکن و درخواست خرید اوراق که این هم کمی زمان‌بر است.
  ب- اما راه‌کار بسیار سریع آن جهت دریافت مالکیت اوراق تسه یا اوراق تسهیلات بانک مسکن داشتن کد بورسی و خرید این اوراق از طریق فرابورس است.

اوراق تسهیلات خرید مسکن

شرایط استفاده از اوراق تسه اوراق تسهیلات بانک مسکن )

زمانی که شما اوراق تسه را تهیه کردید و سررسید آن فرارسید با ارائه به بانک، تسهیلات در دفتر اسناد رسمی ثبت خواهد شد و در زمان عقد قرارداد طی یک برگه چک‌بانکی به فروشنده واحد مسکونی پرداخت می‌گردد.

نکاتی درباره اوراق تسه

از زمانی که اوراق تسهیلات مسکن را تهیه می‌کنید تا زمان انقضای آن شما می‌توانید اقدام به دریافت وام مسکن کنید. ذکر این نکته مهم است که با توجه به فرآیند زمان‌بر بودن دریافت وام مسکن، توجه داشته باشید که اوراقی که می‌خرید خیلی نزدیک به تاریخ سررسید آن نباشد. به‌طور مثال اوراقی بخرید که حداقل ۲ ماه از زمان سررسید آن باقی‌مانده باشد.

درزمانی که معاملات مسکن رونق گرفته باشد یا زمانی که معاملات املاک در رکود باشد، اوراق تسه قیمت‌های مختلفی می‌گیرند. طبیعتاً درزمانی که مسکن از رشد قابل‌ملاحظه‌ای برخوردار شده باشد با توجه به افزایش درخواست برای خرید مسکن، اوراق تسهیلات بانک مسکن باقیمت‌های بیشتری معامله می‌شوند و در زمان رکود بازار قیمت این اوراق معمولاً پایین‌تر است.

بر اساس شهر محل زندگی وام‌گیرنده، مبلغ اعطایی به هر فرد متفاوت است. در شهرهایی که جمعیت بیشتری وجود داشته باشید مبلغ تسهیلات بیشتر است. در حال حاضر مبلغ اعطایی به هر فرد بین ۸۰ تا ۱۲۰ میلیون تومان است.

قبل از خرید اوراق تسه اطلاعات کافی را از بانک مسکن دریافت کنید تا بر طبق میزانی که به شما تسهیلات تعلق می‌گیرد اوراق تسه تهیه کنید.

وام مسکن ، تسه ، تسهیلات خرید مسکن

مثالی از خرید اوراق تسه ( اوراق تسهیلات بانک مسکن )

فرض می‌کنیم شما فردی ساکن مشهد هستید و وام مسکن ۱۰۰ میلیون تومانی را نیاز دارید. با توجه به اینکه حدود ۱۰ میلیون تومان از مبلغ به‌عنوان جعاله توسط بانک پرداخت می‌گردد و ارزش هر ورق تسه ۵۰۰ هزار تومان است، شما نیاز به خرید ۱۸۰ ورقه تسه دارید ( ۹۰ میلیون اوراق تسه + ۱۰ میلیون وام جعاله = جمعاً ۱۰۰ میلیون).

به‌طور مثال شما چهار ورقه تسهیلات مسکن را ارزیابی می‌کنید:

 1. اوراق تسهیلات مسکن سررسید فروردین ۹۸ به قیمت ۴۵ هزار تومان
 2. اوراق تسهیلات مسکن سررسید اردیبهشت ۹۸ به قیمت ۴۷هزار پانصد تومان
 3. اوراق تسهیلات مسکن سررسید خرداد ۹۸ به قیمت ۵۰ هزار تومان
 4. اوراق تسهیلات مسکن سررسید شهریور ۹۸ به قیمت ۵۴ هزار تومان

با توجه به مطالب گفته‌شده اوراقی که در سررسید فروردین ۹۸ و اردیبهشت ۹۸ باوجود جذابیت قیمتی که دارد به تاریخ سررسید آن‌ها نزدیک است و مناسب نیست. اوراق سررسید شهریور هم قیمت بالایی دارد و بنابراین بهترین اوراق در این مثال اوراق خردادماه هست و این فرد نیاز دارد۱۶۰ اوراق با سررسید خرداد را در یک جلسه و ۲۰ اوراق تسه دیگر را در جلسه بعدی خریداری نماید تا درمجموع ۱۸۰ اوراق تسه داشته باشد.
فرد مذکور با مراجعه به یکی از شعب بانک مسکن می‌تواند فرایند تبدیل اوراق تسه را به وام آغاز نماید.

نتیجه‌گیری:

یکی از راه‌هایی که می‌توان با استفاده از وام، خانه‌دار شد، استفاده از تسهیلاتی که بانک مسکن ارائه می‌کند، است. اگر زمان‌دارید می‌توانید با افتتاح حساب در بانک مسکن و پس از گذشت یک سال وام مسکن را دریافت کنید. ولی اگر برای تهیه وام مسکن زمان کافی ندارید نیاز است به سراغ اوراق تسه بروید.

اوراق تسه ( اوراق تسهیلات مسکن ) با سررسیدهای مختلف در بازار فرابورس معامله می‌شوند و شما با تهیه آن می‌توانید به ازای هر برگه اوراق تسه مبلغ ۵۰۰ هزار تومان وام دریافت کنید.

نویسنده | سید محمد هادی میر شفیعی

سید محمد هادی میر شفیعی
کارشناس ارشد مدیریت دولتی گرایش سیستم‌های اطلاعاتی مدیریت دارای ۱۰ سال سابقه معامله‌گری حرفه‌ای در بازار بورس، مدرس خصوصی دوره های آموزشی معامله گری حرفه‌ای، همچنین مدیر پشتیبانی نرم افزار دایره طلایی سهام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *