شنبه , ۵ بهمن ۱۳۹۸
صفحه اصلی / گوناگون / دو سناریو تاثیر انتخابات آمریکا بر بورس تهران

دو سناریو تاثیر انتخابات آمریکا بر بورس تهران

رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا کمتر از چهار هفته دیگر به خط پایان می‌رسد و شاهین اقبال روی شانه‌های یکی از دو نامزد اصلی رقابت‌ها خواهد نشست؛ ولی کدام یک از آنها؟ دونالد ترامپ یا هیلاری رادهام کلینتون؟
بر اساس نظرسنجی جدید؛ کلینتون هشت درصد از ترامپ جلوتر است. به گزارش خبرگزاری رویترز در گزارشی از نیویورک به قلم کریس کان نوشت: نظرسنجی جدیدی که اپسوس رویترز انجام داده است نشان می­دهد دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بیش از پیش از هیلاری کلینتون رقیب دموکرات خود عقب افتاده است.
اما در این میان، یک نفر هست که پیشی‌بینی‌هایش درباره نامزد پیروز در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خطا نداشته است، حداقل از سال ۱۹۸۴ تاکنون. به گزارش روزنامه واشینگتن‌پست، بر اساس ارزیابی این مورخ آمریکایی، برنده انتخابات سال ۲۰۱۶ این کشور کسی نیست جز: دونالد ترامپ.
حال با توجه به نزدیک بودن رقابت انتخابات ریاست‌جمهوری بین کلینتون و ترامپ، باید برای هر دو فرد پس از انتخاب شدن برای پست ریاست جهموری آمریکا، سناریوی مناسب برای فعالیت در بورس داشت.

سناریوی اول انتخاب ترامپ برای پست ریاست جمهوری آمریکا:

دونالد ترامپ، تاجر ۶۹ ساله نیویورکی که عمده شهرت او به خاطر ثروت زیاد و کتابهایی است که در زمینه موفقیت در تجارت نوشته است، اگرچه مانند «تد کروز» – رقیب انتخاباتی سابق خود –  مدعی نشده است که توافق هسته‌ای ایران را در اولین روز ریاست جمهوری خود پاره خواهد کرد، به کرات تاکید کرده است در صورت پیروزی در انتخابات، اصلاحاتی را در متن توافق هسته‌ای ایران اعمال خواهد کرد تا ایران مجبور شود تاوان سنگین‌تری را در صورت نقض آن بپردازد.
ترامپ تاکنون در طول رقابتهای انتخاباتی بارها از توافق هسته‌ای ایران به عنوان یک “توافق بسیار بد” یاد کرده و مدعی شده است این توافق باعث دسترسی ایران به میلیاردها دلار پول نقد برای پیشبرد اهداف منطقه‌ای خود می‌شود. وی همچنین بارها دولت اوباما را متهم به ارائه امتیازات مختلف به ایران برای “حفظ این توافق بد” کرده است.
نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دراین باره تصریح می کند: موقعی که من به متن توافق هسته ای نگاه می کنم متوجه می شوم که این توافق یک طرفه است و برای آمریکا هیچ سودی ندارد چون ما باید نزدیک به ۱۵۰ میلیارد دلار به ایران پرداخت کنیم؛ به  کشوری که عامل اصلی بی‌ ثباتی در منطقه است.
به نوشته واشنگتن پست دونالد ترامپ و جمهوری­خواهان آمریکا از مخالفان جدی برجام هستند و  همیشه دولت اوباما را به خاطر توافق هسته ای با ایران مورد انتقاد قرار می دهند چرا که معتقدند توافق هسته ای موجب قدرت گیری ایران در منطقه می شود.
با توجه به مطالب فوق درمیابیم که حضور ترامپ در جایگاه ریاست جمهوری آمریکا برای اقتصاد تازه روه به بهبودی  ایران از زخم­های تحریم­های پیشین همانند سم عمل خواهد کرد و می­تواند دوباره این زخم­ها را تازه کند و به سمت وخیم­تر شدن پیش برود.
با توجه به اظهارات دونالد ترامپ مبنی بر بررسی مجدد مفاد برجام و یا حتی بدتر از آن اظهارنظر جدید معاون اول او که عنوان کرده است بعد از ورود به کاخ سفید برجام را پاره خواهیم کرد، آینده نامناسبی برای صنایعی مانند خودرو، بانک و… که بعد از برجام چشم انداز مناسبی در آنها به وجود آمد را خواهیم داشت.
در بورس نیز در صورتی که دونالد ترامپ بر کرسی ریاست جمهوری آمریکا بنشیند پیش­بینی می­شود بازار با توجه به جوی منفی این انتخاب، مدتی روند نزولی به خود بگیرید؛ اما نگران نباشید چون این روند بهترین فرصت برای خرید سهامی است که ربطی به سیاست­های خارجی ندارند به بیان دیگر شرکت­هایی که مواد اولیه آن در داخل تامین می­شود و دارای بازار فروش داخلی هستند.

سناریوی دوم انتخاب کلینتون برای پست ریاست جمهوری آمریکا:

هیلاری کلینتون، ۶۸ ساله، متولد شیکاگو، بانوی اول آمریکا در دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون، سناتور سابق ایالت نیویورک و وزیر خارجه سابق آمریکا در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما بر خلاف ترامپ، خود را در طول رقابت‌های انتخاباتی حامی توافق هسته‌ای ایران نشان داده است. وی زمانیکه وزیر امور خارجه بود نیز از حامیان انجام مذاکره با ایران بود.
نشستن هیلاری بر روی میز ریاست جمهوری آمریکا به نفع اقتصاد کشور ما خواهد بود. مخصوصا صنایع­ای همچون خودرو که به تازگی شاهد چندین قرارداد خوب در این صنعت بوده­ایم.
مناظره نامزدهای انتخابات آمریکا و سخنرانی های نامزد جمهوریخواه، مبنی بر بی اعتبار خواندن برجام؛ شرکت های بزرگ بین المللی را ناچار کرده تا دست به عصاتر پیش بروند. تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری امریکا روند معاملات بازار سهام نوسانی و پس از مشخص شدن سرنوشت انتخابات امریکا تحلیل ها برای ترسیم دورنمای بازار سرمایه متفاوت خواهد بود.

نویسنده | ایمان صاحبدادی

ایمان صاحبدادی
فوق لیسانس طراحی شهری از دانشگاه شیراز، مدیر و موسس کالج تی بورس، بنیانگذار نرم افزار دایره طلایی سهام، ۱۲ سال معامله‌گری در بازارهای مالی و بیش از ۵ سال آموزش حرفه ای سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار ایران

این مطالب را نیز ببینید!

تله تحلیلگری در خرید و فروش سهام در بازار بورس

تله تحلیل گری در بازار بورس چگونه شما را به دام می‌اندازد؟

هرروز کارشناسان بورس ما را با پیش‌بینی‌هایشان بمباران می‌کنند. اما واقعاً چقدر می‌توان روی پیش‌بینی‌های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *