جمعه , ۲۲ آذر ۱۳۹۸
صفحه اصلی / مدیریت سرمایه و ریسک / آموزش مدیریت سرمایه در بازار بورس

آموزش مدیریت سرمایه در بازار بورس

مدیریت سرمایه، مهم‌ترین علمی است که فعالین هر بازاری به‌خصوص بازار بورس باید آن را فراگرفته و بکار بگیرند. دستیابی به سود از سرمایه گذاری در بستری از ریسک ها، فرصت‌ها و تهدیداتی میسر می‌شود و معامله گران خبره با به‌کارگیری درست این علم، از تمامی شرایط بازار سود کسب می‌کنند. هدف اصلی مدیریت سرمایه، حفظ پول (در اولویت اول) و سود آوری است (اولویت دوم). در این مقاله که توسط تیم تولید محتوای آموزش بورس کالج تی بورس تهیه شده است، به توضیح علم مدیریت سرمایه در بازار بورس و همچنین نحوه حفظ سرمایه در خرید و فروش سهام می‌پردازیم.

مدیریت سرمایه در بورس سهام

علم مدیریت سرمایه، علمی است که مشخص می‌کند در چه بازاری، با چه مقدار سرمایه، در چه جهتی و با چه میزان ریسکی وارد معامله و یا از آن خارج شویم. به‌عبارت‌دیگر اجرای درست مدیریت سرمایه ریسک شمارا سرشکن کرده و هنگام مواجه با زیان، حداقل تأثیر و هنگام گرفتن سود، میزان حداکثری آن را دریافت خواهید کرد.

حتما بخوانید: چگونه سرمایه خود را در ۳ سطل مدیریت کنیم؟

به گفته آقای مارک داگلاس در کتاب “معامله گر منضبط“، “بازار محیطی بدون ساختار است”؛ بدین مفهوم که فعالیت در بازار بورس قانون خاصی ندارد، به تعداد فعالین بازار سهام و سایر بازار ها، استراتژی،نگرش، نحوه خرید و فروش، تحلیل و … داریم. این یعنی خود معامله گر می‌بایست برای خود قانون و قواعد طرح کرده و آن را تمام و کمال رعایت کند تا مغلوب دنیای بازار نشود.

مدیریت سرمایه شامل سه بخش است:

  1. یافتن استراتژی مناسب برای خرید
  2. داشتن طرح برای خروج (چه با سود چه با ضرر)
  3. داشتن برنامه برای میزان حجم سرمایه درگیر

استراتژی خرید:

بسته به نوع بازاری که در آن فعالیت می‌کنیم باید استراتژی مناسب آن را پیدا کنیم، این استراتژی باید دارای ریسک معقول، بازدهی مناسب، انتخاب‌های محدود و تعداد سیگنال های ورود بسته به روحیات فرد، باشد.
در استراتژی خرید، با روش قابل‌اعتماد تحلیلگری، به انتخاب سهم رسیده و قیمت و زمان ورود به سهم را مشخص می‌کنیم. به‌صورت خلاصه، تحلیلگر حرفه‌ای با روش غربالگری، سهم مناسب را بر اساس گزارش‌های مالی خوب، سودآوری مناسب شرکت، روند قیمتی صعودی، تثبیت آن و رفتار روز خرید سهم انتخاب کرده و وارد معامله می‌شود.

حتما بخوانید: ریسک و بازده و مفهوم ضریب بتا

طرح برای خروج:

بعد از خرید هر سهم، معامله گر باید برای هر پیش آمدی حاضر باشد. برای بستن هر معامله ای نقطه خروج لازم است که این خروج گاهی با زیان و گاهی با سود است.

طرح مناسب باید موارد زیر را شامل شود:

آموزش مدیریت سرمایه در بورس

برای خروج از معامله، انسان گاهی درگیر احساسات و مشکلات روان‌شناختی می‌شود که منجر به باقی‌مانده در معاملات زیان ده، از دست دادن سود به علت خروج زود و یا از دست دادن سود به علت ماندن بیش‌ازاندازه با سهم می‌شود. وظیفه یک طرح خوب معامله گری در بازار بورس، رساندن زیان به حداقل و دریافت حداکثری سود است و وظیفه معامله گر حرفه ای عمل به طرح بعد از خرید است.

حتما بخوانید: آموزش گام به گام سرمایه گذاری در بازار بورس به زبان ساده

حجم سرمایه درگیر:

معامله گر حرفه ای، باید در همه سرمایه گذاری هایش، جهت بازار را تشخیص دهد و همسو با بازار رفتار کند. تقسیم درست سرمایه هر معامله برای سرشکن کردن ریسک و نیز تعداد مناسب سهم در سبد سهام هم لازمه اولیه مدیریت سبد سهام است.

آقای مارک داگلاس در کتاب معامله گر منضبط گام‌های سه‌گانه برای تبدیل شما به معامله گر حرفه ای و برتر، را اینطور معرفی می‌کند:

  1. پیدا کردن فرصت‌ها – که همان تحلیلگری در بازار بورس است.
  2. اجرای معاملات – که همان خرید درست سهام و اجرای طرح معامله گری است.
  3. حفظ سود – که همان مدیریت سرمایه است.

و در آخر معامله درست در بازار بورس را اجرای دو گام اول می‌داند. با این تعریف از خرید و فروش سهام  به درستی و عدم ساختارمندی بازار، معامله گر باید خودش را مدام بسنجد و علاوه برپایش بازار، خود را نیز مداوم چک نمایند.

میزان و معیاری که معامله گر خود را باید با آن بسنجد، اول میزان خرید و فروش درست و دوم میزان خرید و فروش های درست سودآور است.
معاملات درست نشان‌دهنده تحلیل درست سهام و کنترل معامله گر بر خودش است و سودآور بودن معاملات درست، نشان‌دهنده کارایی معامله گر در به دست آوردن سودهای معقول است نه سودهای شانسی.

در جدول زیر می‌توانیم رفتار درست معامله گر نسبت به کارایی خودش در ۲۰ معامله آخر را ببینید:

مدیریت سرمایه در بازار بورس

این جدول به سه بخش تقسیم‌شده است:

بخش نارنجی یا پایین‌ترین قسمت نشان‌دهنده درست بودن کمتر ۵۰% از معاملات بورسی شماست.

بخش آبی نشان‌دهنده درست بودن ۵۰ تا ۷۰ درصد از معاملات بورسی شماست.

بخش بنفش نشان‌دهنده درست بودن بیش از ۷۰ درصد معاملات بورسی شماست.

با هر معامله بورسی جدید امکان جابجایی سطح شما در این سه سطح وجود دارد، اما با قرارگیری در هرکدام چه برداشتی خواهیم داشت؟

حتما بخوانید: ۲۱ پاراگراف برتر کتاب معامله‌گر منضبط از مارک داگلاس

میزان سرمایه اولیه در بورس می‌بایست با توجه به این جدول کم یا زیاد گردد بدین‌صورت که اگر در بخش پایینی نمودار معاملات درست قراردادیم؛ نباید سرمایه ای که وارد بازار کرده‌ایم را افزایش دهیم. اگر سرمایه درگیرمان بیش از سرمایه ای است که برای آموزش بورس وارد کرده‌ایم آن را کم کنیم. در این مرحله شخص هنوز توان کنترل بر احساسات و هیجان خویش را ندارد.

وقتی تعداد معاملات درست در خرید و فروش سهام بورس نسبت به‌کل ۲۰ معامله آخر به بیش از ۵۰ درصد رسید؛ شخص می‌تواند به سرمایه خویش اضافه کند اما میزان این افزایش هم به این تعداد وابسته است. هرچه میزان معاملات درست بیشتر باشد اجازه افزایش سرمایه هم بیشتر است تا زمانی که همه سرمایه شخصی وارد بازار گردد.

گام بعد از درست بودن معاملات در بورس، سودآور بودن معاملات است که پارامتری مهم در مدیریت سرمایه بشمار می‌رود. میزان معاملات سود ده به‌کل معاملات “درست” هم نمودار دیگری را تشکیل می‌دهد با عنوان “نمودار سودآوری” معامله گر.

مدیریت سرمایه در خرید و فروش سهام بورس

این نمودار گویای این مطلب است که چه زمانی معامله گر می‌تواند سرمایه درگیر در بازار بورس را با غیر از پول خودش افزایش دهد، بدین‌صورت که اگر ۵۰% از ۲۰ معامله درست وی سود ده باشد باید فقط با پول خودش معامله کند.
اگر نرخ معاملات سود ده وی نسبت به ۲۰ معامله درست آخرش بین %۵۰ تا ۶۰% باشد، معامله گر اجازه گرفتن وام و یا قرض را دارد. وقتی نسبت معاملات سود ده نسبت به ۲۰ معامله سود ده آخرش بالای ۶۰% را نشان دهد، معامله گر اجازه سبد گردانی و یا مشاوره دادن به دیگران برای خرید و فروش سهام را دارد.

نتیجه گیری:

مارک داگلاس در کتاب “معامله گر منضبط” میگوید: تمام علوم تحلیلگری تنها ۲۰درصد از نتیجه شما را رقم میزند، ۸۰ درصد بقیه مسائل روانشناختی و نحوه انجام آن است. اینکه ریسک معاملات به درستی بررسی شود، معامله گر در حالت قمار و کازینو قرار نگرفته باشد و یا تحت تحریکات ذهنی، پایبندی به استراتژی خویش را زیر پا نگذارد، همه و همه در زیر مجموعه مدیریت سرمایه قرار می‌گیرند.

کالج تی بورس با تجربه 6 سال آموزش بورس ، دوره "معامله گر حرفه‌ای" که شامل تحلیل بنیادی، تحلیل تکنیکال، رفتارشناسی بازار سهام، مدیریت سرمایه در بورس و روانشناسی معامله گر است را به صورت حضوری در دوره آموزش بورس در مشهد , شیراز , اصفهان , کرمان , تهران , اصفهان , نیشابور , آموزش بورس در ساری و همچنین  دوره آموزش بورس آنلاین برای سایر شهرها برگزار می‌کند. هر کسی برای معامله آنلاین در بازار بورس، نیاز به دریافت کد بورسی غیر حضوری دارد.پیشنهاد می‌شود حتما آموزش دریافت کد بورسی غیر حضوری را مطالعه کنید.

نویسنده | علیرضا آماده سورکی

علیرضا آماده سورکی
تحلیلگر و فعال بازار بورس اوراق بهادار، مدرس تحلیل تکنیکال کالج تی بورس هستم. فارغ التحصیل رشته مهندسی برق و دارای سابقه دوساله فعالیت در بازار بورس می‌باشم.

این مطالب را نیز ببینید!

ریسک سرمایه گذاری در بورس

ریسک و بازده و مفهوم ضریب بتا

سرمایه گذاران برای ورود به هر بازاری، مثل بورس و خرید و فروش سهام، فارکس …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *