یکشنبه , ۱۷ آذر ۱۳۹۸
صفحه اصلی / بزرگان بازار بورس / ویلیام اونیل، مبدع استراتژی کانسلیم

ویلیام اونیل، مبدع استراتژی کانسلیم

ویلیام جی. (بیل) اونیل، زاده اکلاهاما و بزرگ‌شده تگزاس است. نخستین سرمایه گذاری او مبلغی در حدود ۳۰۰ دلار، با خرید سهام پروکتر و گمبل (بزرگترین شرکت سازنده مواد شوینده در آمریکا) بود.
او سپس به عنوان دلال سهام به شرکت هایدن استون پیوست و بررسی سهام برنده‌شده در بازار سهام را همانزمان آغاز کرد. وی پس از آنکه موجودی حساب خود را طی۲۶ماه بیست برابر کرد، توانست یکی از صندلی‌های بازار سهام نیویورک را در سی سالگی بخرد.

شرکت او بانک داده عظیمی از اطلاعات مربوط به سهام را از تاریخ ۱۸۸۰تاکنون گردآوری کرده است. او می‌گوید:”دریافتیم اوضاع فرق زیادی نکرده است. الگوهای نموداری ۱۹۱۰ ،۱۹۳۰و ۱۹۵۰با الگوهای کنونی یکسان هستند.”مورگان و ادوارد هریمن و شرکایشان سهام را بالا میبردند. تفاوت تنها به روزهای قدیم باز میگردد.اما الگوها یکسان ۱۹۳۰به بعد شرکتهای موفق در خرید و فروش سهام بدل به عامل اصلی در تعیین ارزش سهام شدند.

حتما بخوانید: افزایش سرمایه چیست؟

از اینرو اونیل روزنامه اینوسترز بیزنس را (که در ابتدا روزنامه اینوسترز نام داشت) سال ۱۹۸۴ بنیان نهاد. “داشتم قدم میزدم یک والاستریت ژورنال برداشتم و دیدم هیچ کدام از اطلاعاتی که ضروری هستند، داخل آن موجود نیست آنها جداول قدیمی آسوشیتدپرس را برمیداشتند و داخل مجله چاپ میکردند.”اما بیل اونیل تنها به گردآوری و انتشار جزئیات اکتفا نمی‌کرد. او به تفسیر آنها هم می‌پرداخت.

موفقیت در بازار بورسما حالا الگوهای برنده سهام را از تاریخ ۱۸۸۰ تاکنون در دست داریم. همه متغیرها و عوامل بنیادی را بررسی کردهایم ــ درآمدها، بازگشت سرمایه، و محصولات ــ و سپس همه موارد تکنیکی را از نظر گذراندیم و اکنون ترکیبی از تمام این متغیرها را مدل کردهایم: حمایت مالی، شرایط صنعتی، محصولات و مجموعه قواعدی در دست داریم، چیزی مثل نمایه آنچه توصیف‌گر یک سهام پیشرو است.

حتما بخوانید: راز به ثروت رسیدن وارن بافت چیست؟ 

او ادامه می‌دهد: «مدل ما بی‌عیب و نقص نیست. ما هم اشتباهات خودمان را داریم، اما طبق قواعدی کار می‌کنیم که اگر اشتباهی رخ دهد، آن را دور می‌ریزیم و سراغ کار بعدی می‌رویم در واقع اونیل نوعی استراتژی دادوستد را بر پایه همه آن داده‌ها ابداع کرد؛ استراتژی‌ای که به کن اسلیم است.

نام کن‌اسلیم از حروف ابتدایی چند قاعده به شکل زیر برآمده است:

 • درآمدهای کنونی : C
 • درآمدهای سالانه: A
 • محصولات یا خدمات نو: N
 • عرضه و تقاضا بر اساس حجم : S
 • پیشرو یا عقبمانده : L
 • مالکیت نهادی :I
 • شاخصهای عمده بازار و مارکهای تجاری آنها :M

چگونه در بورس موفق باشیم

سپس این اطلاعات با سیر عملکردِ هزاران سهام موفق مقایسه می‌شود. این کار با اتکا به سال‌ها پژوهش و البته تجربه شخصی اونیل در حیطه دادوستد انجام می‌شود.

حتما بخوانید: تحلیل فاندامنتال یا بنیادی چیست؟ 

بهترین اشتباه اونیل از زبان خودش

Great Western Financial گریت وسترن فایننشال و Brunswick برونسویک همه اینها در اوایل دهه ۱۹۶۰پیشرو بودند. تازه داشتم از نمودارها استفاده می‌کردم و سهام برونس و ام ای اف M.A.F و… آنها را در زمان مناسب و به شیوه مناسب خریده بودم و موقعیت‌ها و سودهای بسیار خوبی داشتم. اما وقتی سهام آنها به نقطه اوج خودشان رسیدند، بیش از حد نگهشان داشتم و همه منفعت حاصل از فروش آنها را از دست دادم. از اینکه کار را خراب کرده بودم، خیلی ناراحت بودم و درست از این اتفاق سردرنمیآوردم، چون کاملا سهام مناسب را در زمان مناسب خریده بودم اما دوباره به عقب بازگشتم.

ماه‌های متمادی را بر سر تحلیل ریزترین جزئیات هر یک از سهام که سال گذشته خریده بودم، سپری کردم. خودکار قرمزی برداشتم، روی نمودارها زمان خرید و فروش را علامت زدم و دفتر حسابداری بزرگی داشتم که سیر تغییر قیمت و حجم همه این سهام را روز به روز ثبت کرده بودم و از طریق آن به جزئیات بسیاری دست یافتم.

فوقالعاده بود. آخرش چیزی را فهمیدم که احتمالا از همان اول بدیهی بود: فهمیده بودم چهطور سهام بخرم، یعنی سهام واقعا پیشرو را بخرم، اما هیچ برنامه‌ای برای زمانِ فروش آنها نداشتم. هرگز در این باره فکر نکرده بودم. همین زمان بود که قواعد فروش را مدون کردم. یعنی اینکه وقتی یک سری اتفاق‌های مشخص افتاد، باید سهام را فروخت و همچنین فهمیدم همه این سهام وقتی به اوج میرسد که بازار به اوج می‌رسد. پس دریافتم که باید بخشی از قواعد خرید و فروش را بر اساس فعالیت عمومی بازار مدون کرد.

حتما بخوانید: ریسک و بازده و مفهوم ضریب بتا 

و این قواعد را تدوین کردم. در نهایت سیستمی را ابداع کردم که کار میکرد و معنادار بود. پیش از آن، تنها برای نیمی از بازی قاعده داشتم. به‌عبارت دیگر، خط حمله داشتم، اما خط دفاع نداشتم .شبیه بازیگر تنیسی بودم که می‌دانست چه‌طور فورهند بزند، اما ضربه بک‌هند را بلد نبود.

کانسلیم در تحلیل تکنیکال

یکی از سهامی که در موردش کار را خراب کرده بودم، سهام سرتینتید بود. پدیده دیگری هم در این فرآیند مشخص شد سهام جهش کرده بود و سپس به شدت تعدیل شده بود و تازه آن وقت من آن را فروخته بودم؛ یعنی کل سودی که از آن برده بودم، شبیهِ یک پرتاب عادی دوامتیازی در بسکتبال بود. اما بعد از آن بازار چرخیده بود و سهام دوبرابر یا حتی سه برابر شده بود. پس سیر این سهام را به دقت و با کل جزئیات بررسی کردم و قواعد جدیدی تدوین کردم که اگر بار دیگر با چنین موقعیتی مواجه شدم، به خوبی از عهده آن برآیم و قاعده این بود: اگر سهامی را خریدید که از پایه شروع میکرد و ظرف تنها سه هفته یا کمتر ۲۰درصد بالا میرفت، آن وقت این کار چنان فوقالعاده است که هر اتفاقی بیفتد، که هر اتفاقی بیفتد، باز باید آن را ۵هفته دیگر نگاه دارید و سپس دوباره آن را ارزیابی کنید .هم باید برای آن جا باز کنید.

این قاعده یکسال بعد کمک زیادی در مورد سهام سینتکس کرد. سینتکس نخستین شرکت سازنده داروهای ضدبارداری خوراکی بود. سهام این شرکت درست مثل سرتینتید بالا رفت ــ درصد مشخصی در زمان مشخص ــ و آن را داخل فرمول آن را نگه داشتم. سهام به شدت تعدیل شد اما دست آخر برنده بزرگ آن سال در بازار سهام بود. سهام سینتکس طی شش ماه از ۱۱۰دلار به ۵۵۰ دلار رسید.

حتما بخوانید:  

این نخستین باری بود که همه‌چیز را درست و به‌موقع کنار هم چیده بودم. سهام مناسب را در زمان مناسب خریداری کرده بودم، ترسی به دل راه نداده بودم، در زمان مناسب و برای مدت زمان مناسب آن را نگه داشته بودم و در موعد مناسب نیز آن رافروخته بودم.

نکته کلیدی این است که من قواعد بسیار خاصی در اختیار داشتم. اگر همان کار چندسال پیش را تکرار کرده بودم، این سهام را خیلی زودتر از موعد مناسب فروخته بودم، چرا که دو بار به شدت تعدیل شده بود.

کانسلیم در تحلیل بنیادیپس حماقتی که قبلا با سهام سرتینتید انجام دادم، مرا وادار کرد تا بنشینم و ببینم چه کار ابلهانه‌ای کردم و به این ترتیب نقاط ضعف آشکار خودم را دریافته بودم. من قواعد خرید را در اختیار داشتم، اما قاعده‌ای برای اداره کردن موقعیت سهام سرتینتید در چنته نداشتم.

اونیل قواعدش را به این دلیل تبیین کرد که دریافته بود تقریبا همه‌چیز در حوزه سرمایه‌گذاری در بازار سهام مخالف با طبیعت بشری است. حتی یک شخص با تحصیلات بسیار بالا نیز پس از خریدن سهام دست به اشتباه می‌زند. «اگر او سهامی را ۵۰دلار بخرد و این سهام ۱۰دلار شود، هرگز آنها را نخواهد فروخت. ریاضی و روانشناسی اغلب آدمها را فریب می‌دهد.» به زبان ساده، اونیل قواعدی را تبیین کرد که احساسات و عواطف را از حیطه سرمایه‌گذاری بیرون قرار می‌داد. شما باید قواعد مشخصی در دست داشته باشید، نه اینکه بنا به احساساتتان سرمایه‌گذاری کنید. زیرا اگر تابع احساسات خود باشید یا ترس بر شما چیره می‌شود یا همیشه امیدوار باقی خواهید ماند.

حتما بخوانید: ۲۱ پاراگراف برتر کتاب معامله‌گر منضبط از مارس داگلاس 

از تحلیل CANSLIM در واقع جهت شناساندن سهم در مدت زمان کوتاه به طور مختصر و مفید استفاده می‌شود. به طورکلی مهمترین قسمت در تحلیلCANSLIMبرای شناخت سریع یک شرکت، مطالعه و بررسی روند عایدی کل شرکت و نیز وضعیت سود هر سهم و روند قیمتی سهم می‌باشد.

به طور کلی در تحلیل‌ CANSLIM به بررسی موارد زیر خواهیم پرداخت:

۱٫ در بخش اول CANSLIM به بررسی C یا Current quarterly earning per share پرداخته می‌شود. در این قسمت تاکید بر آن است که EPS فصلی شرکت بررسی گردد و چنانچه این EPS نسبت به مدت مشابه سال قبل حداقل بطور متوسط از ۲۵ تا ۵۰ درصد رشد برخوردار باشد آنگاه سیگنال مناسب در تحلیل CANSLIM دریافت می‌گردد.

۲٫ در بخش دوم به بررسی A یا Annual earning per share پرداخته می‌شود توضیح آنکه این بخش مربوط به بررسی EPS سالـانه شرکت نسبت به ۵سال قبل میباشد، چنانچه دارای رشدی معقولـانه باشد و نرخ رشد مرکب سالـانه درآمد بین ۲۵تا ۵۰درصد باشد سیگنال مطلوب CANSLIM دریافت میگردد.

۳٫ در بخش سوم به بررسی N یا New products New management New high پرداخته میشود به این معنا که:

الف) بر طبق تحقیقات به عمل آمده توسط ویلیام اونیل و سایر تحلیلگران این نکته استنباط گردیده که بیش از %۹۵ از شرکتهایی که جزو پربازده‌ترین شرکت‌ها طی یک دوره تحلیلی و تحقیقی۳۸سال بوده‌اند آن دسته از شرکتهایی هستند که از محصولـات جدید یا ارائه خدمات جدید بهره گرفته‌اند.

ب) همچنین در این تحقیق نشان داده شده که شرکت‌هایی که از مدیریت مناسب و قوی و هیات مدیره منسجمی برخوردار بوده‌اند در بین موفق‌ترین شرکت‌ها قلمداد شده‌اند.

ج) شایان ذکر است که شرکتهایی که قیمت‌های بالـای جدیدی را در نمودارهای قیمتی ایجاد کرده‌اند نیز از جمله شرکت‌هایی هستند که سیگنال مطلوبی را در تحلیل CANSLIM ایجاد می‌نماید.

حتما بخوانید: بنجامین گراهام ؛ پدر سرمایه گذار ارزشی 

۴٫ در بخش چهارم به بررسی S یا Supply demand پرداخته می‌شود بدین معنا که هر چه میزان سهام شناور آزاد شرکتی کمتر باشد یعنی سهام آن شرکت در اختیار عده‌ایی خاص قرار داشته باشد آن سهم از چشم‌انداز رشد مناسبی برخوردار خواهد بود. با توجه به تحقیقات ویلیام اونیل اکثر سهم‌های در حال رشد کمتر از ۲۵ میلیون سهم شناور داشته‌اند.

ویلیام اونیل مبدع کانسلیم

۵٫ در بخش پنجم به بررسی L یا Leader پرداخته می‌شود بدین معنا که مردم اغلب سهامی را خریداری می‌نمایند که اولـاً باصنعت مرتبط با آن آشنایی داشته باشند و شرکت مزبور را بشناسند ثانیاً صنعت فوق‌الذکر جزو صنایع پیشرو باشد گفتنی است که سهام مناسب در تحقیقات ویلیام اونیل از قدرت نسبی ۸۷ در صنعت خود برخوردار بوده‌اند.

۶٫ در بخش ششم به بررسی I یا Institutional sponser ship پرداخته می‌شود بدین معنا که مردم تمایل به خرید سهامی دارند که از سوی سرمایه‌گذاران نهادی و یا شخصیت‌های حقوقی خریداری می‌شود و مورد نظر مساعد آنها و حمایت این ارگان‌ها قراردارد لذا چنانچه سهمی در شرایط فوق قرار داشته باشد از سیگنال CANSLIM برخوردار خواهد شد.

۷٫ در بخش هفتم به بررسی M یا Market direction پرداخته می‌شود بدین ترتیب که اکثر سهام بازار در جهت روند یا Trend کلی حرکت بازار حرکت می‌کنند.

کالج تی بورس با تجربه 6 سال آموزش بورس ، دوره "معامله گر حرفه‌ای" که شامل تحلیل بنیادی، تحلیل تکنیکال، رفتارشناسی بازار سهام، مدیریت سرمایه در بورس و روانشناسی معامله گر است را به صورت حضوری در دوره آموزش بورس در مشهد , شیراز , اصفهان , کرمان , تهران , اصفهان , نیشابور , آموزش بورس در ساری و همچنین  دوره آموزش بورس آنلاین برای سایر شهرها برگزار می‌کند. هر کسی برای معامله آنلاین در بازار بورس، نیاز به دریافت کد بورسی غیر حضوری دارد.پیشنهاد می‌شود حتما آموزش دریافت کد بورسی غیر حضوری را مطالعه کنید.

نویسنده | بهنام علی پور

بهنام علی پور
مدرس و تحلیل گر بورس اوراق بهادار در کالج تی بورس هستم. دانش آموخته مهندسی الکترونیک دانشکده صنعتی اصفهان و دارای بیش از شش سال سابقه‌ی فعالیت حرفه‌ای در حوزه‌ی بازار سرمایه و بیش از 4 سال آموزش و برگزاری 80 دوره‌ی آموزشی در موضوعات آشنایی با بازار سرمایه و همچنین دوره‌های تخصصی تحلیل تکنیکال و روانشناسی بازار هستم.

این مطالب را نیز ببینید!

جیم راون

زندگی نامه جیم ران اسطوره رشد شخصی

یکی از چالش­‌های اصلی زندگی رسیدن به موفقیت در کمترین زمان ممکن است و این …

2 دیدگاه‌ها

 1. کانسلیم خیلی جذاب و درسته …اما وضعیت بازار ما که کلی تلاطم داره رو چکار کنیم کجای دل کانسلیم بزاریم

  • بهنام علی پور
   بهنام علی پور

   به طور کلی ابزارهای بنیادی مانند کانسلیم مسیر روشنی از سرمایه گذاری را برای شما تعیین می‌کند. ریزش‌های موقتی بازار با ابزارهای دیگری مانند تکنیکال و مدیریت سرمایه پوشش داده می‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *