سه شنبه , ۸ بهمن ۱۳۹۸
صفحه اصلی / تحلیل بنیادی / مجمع عمومی فوق العاده و افزایش سرمایه شرکت ‌های پذیرفته شده در بورس

مجمع عمومی فوق العاده و افزایش سرمایه شرکت ‌های پذیرفته شده در بورس

یکی از رایج ترین مجامعی که شرکت‌ های پذیرفته شده در بورس برگزار می‌کنند، مجمع عمومی فوق العاده است. در این مجمع تصمیمات متفاوتی گرفته می‌شود که یکی از مهم‌ترین آن‌ها تصمیم گیری در مورد افزایش سرمایه است. شما با مطالعه این مقاله با انواع حالات افزایش سرمایه و تغییرات قیمتی که در هر حالت پیش می‌آید آشنا می‎شوید.

مجمع عمومی و افزایش سرمایه

مجمع عمومی فوق العاده چیست؟

به طور کلی هر مجمعی که دستور جلسه آن موضوعی به غیر از موضوعات مجمع عادی سالیانه باشد، مجمع فوق العاده نام دارد، که شرکت ها در مواقعی خاص، ملزم به تشکیل مجمع فوق العاده هستند. برخی از موضوعاتی که در این مجمع بررسی می‌شود، عبارتند از:

  • تغییر هیئت مدیره شرکت

  • تغییر اساسنامه شرکت

  • تطابق اساسنامه با موضوع فعالیت شرکت

  • تغییر موضوع فعالیت شرکت

  • تغییر نام شرکت

  • انحلال شرکت

  • افزایش سرمایه

  • و…

حتما بخوانید: تفاوت EPS و DPS در بورس چیست و چه کاربردی دارند؟

در مقاله قبل با مفهوم افزایش سرمایه و انواع حالات آن آشنا شدید. در این مقاله بیشتر به نحوه محاسبه قیمت سهام و تعداد سهام پس از افزایش سرمایه می‌پردازیم.

افزایش سرمایه از محل سود انباشته و اندوخته

معمولا شرکت ها مقداری از سود سالیانه خود را در حساب اندوخته ذخیره می‌کنند. شرکت با انتقال موجودی این حساب به حساب سرمایه، سرمایه اسمی ثبت شده خود نزد سازمان بورس و اوراق بهادار را افزایش می‌دهد. سپس اوراق سهام جدید را به نسبت سهام قبلی بین سهامداران توزیع می‌کند. چون در این حالت سهامداران پولی بابت اوراق جدید پرداخت نمی‌کنند. اصطلاحا به این روش افزایش سرمایه، روش جایزه نیز گفته می‌شود که در این نوع به سهامداران سهام جایزه تعلق می‌گیرد.

سهام جایزه چیست؟

قبل از اینکه سهام جایزه را توضیح دهیم این نکته را باید بدانید که در هر حالتی از افزایش سرمایه پس از برگزاری مجمع فوق العاده قیمت سهام شرکت در بازار کاهش پیدا می‌کند. از طرفی سرمایه سهامداران به دلیل افزایش سرمایه شرکت نباید تغییری کند، پس کاهش قیمت سهم با اضافه شدن سهام جدید به پورتفوی سهامداران باید جبران شود.

حال اگر افزایش سرمایه شرکت از محل سود انباشته و اندوخته باشد با توجه به میزان افزایش سرمایه قیمت سهام شرکت از فرمول زیر محاسبه می‌شود:

مجمع عمومی فوق العاده و افزایش سرمایه

پس از کاهش قیمت سهم سرمایه سهامداران در پورتفوی کاهش پیدا می‌کند که این زیان یا کاهش سود نشان داده شده واقعی نیست. چراکه باید به سبد سهام افرادی که قبل از برگزاری مجمع سهامدار شرکت بوده‌اند و در این افزایش سرمایه شرکت کرده‌اند، تعداد سهام مشخصی اضافه شود تا کاهش قیمت سهم جبران شود و سرمایه افراد کاهش پیدا نکند. در افزایش سرمایه از محل سود انباشته این اضافه شدن سهام در قالب سهام جایزه انجام می‌شود.

حتما بخوانید: صورت حساب سود و زیان و نکاتی که در مورد آن باید بدانیم

به طور مثال فرض کنید شما تعداد ۱۰۰۰ سهم ۱۰۰۰ تومانی دارید که سرمایه شما از سهام شرکت ۱ میلیون تومان می‌باشد. اگر شرکت از محل اندوخته ۱۰۰ درصد افزایش سرمایه دهد، قیمت جدید سهم طبق فرمول بالا ۵۰۰ تومان بدست می‌آید. حال شما پس از برگزاری مجمع ۱۰۰۰ سهم ۵۰۰ تومانی دارید که سرمایه شما ۵۰۰ هزار تومان شده است. پس باید ۱۰۰۰ سهم دیگر به عنوان سهام جایزه به سبد سهام شما اضافه شود تا شما درنهایت ۲۰۰۰ سهم ۵۰۰ تومانی داشته باشید. در این صورت شما همان سرمایه ۱ میلیون تومانی را همچنان دارا می‌باشید.

افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها

در این نوع افزایش سرمایه شرکت تمام دارایی‌ها از قبیل زمین، ملک، ماشین آلات و سایر موارد را به قیمت روز محاسبه می‌کند و با ارزیابی مجدد دارایی خود و گرفتن مجوزهای لازم سرمایه ثبت شده نزد سازمان بورس را افزایش می‌دهد. در این حالت نیز به سهامداران سهام جایزه تعلق می‌گیرد که تغییرات قیمت و تعداد سهام سهامداران دقیقا مانند حالت قبل می‌باشد.

مجمع عمومی فوق العاده و افزایش سرمایه

افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران

زمانی که شرکت اندوخته‌ای برای افزایش سرمایه ندارد و جهت ایجاد نقدینگی قصد افزایش سرمایه را داشته باشد از این روش استفاده می‌کند. در این حالت نیز قیمت سهام شرکت با توجه به میزان افزایش سرمایه کاهش پیدا می‌کند و تعدادی سهامی که باید به سهامداران اضافه شود در قالب سهام حق تقدم به سهامداران تعلق می‌گیرد. محاسبه قیمت جدید سهام شرکت از فرمول زیر بدست می‌آید:

مجمع عمومی فوق العاده و افزایش سرمایه

حتما بخوانید: صورت های مالی و کاربرد آن در تحلیل بنیادی

سهام حق تقدم چیست و به چه افرادی تعلق می‌گیرد؟

در این نوع افزایش سرمایه به هر سهامدار به نسبت سهام قبلی امتیازی جهت خرید سهام جدید داده می‌شود که به آن حق تقدم می‌گویند. یعنی افرادی که در زمان برگزاری مجمع سهامدار شرکت باشند نسبت به دیگر افراد برای خرید سهام جدید اولویت دارند. سهامداران در صورت تمایل مبلغ اسمی سهام یعنی به ازای هر سهم ۱۰۰۰ ریال را در مهلت ۶۰ روزه اعلام شده به حساب شرکت واریز می‌کنند. پس از اتمام مهلت مقرر و مشخص شدن تکلیف تمام سهام حق تقدم در حراج شرکت آگهی افزایش سرمایه شرکت به ثبت می‌رسد و سهام حق تقدم آن‌ها به سهام عادی تبدیل می‌شود.

مجمع عمومی و افزایش سرمایه

با سهام حق تقدم چه باید کرد؟

همانطور که گفتیم سهامداران با پرداخت ۱۰۰۰ ریال به ازای هر سهم می‌توانند سهام حق تقدم خود را به سهام عادی تبدیل کنند. اما چون برای اضافه شدن سهام عادی به پورتفوی سهامداران نیاز است پس از واریز مبلغ به حساب شرکت تا پایان حراج شرکت صبر کنند، معمولا افراد رغبتی برای پرداخت این مبلغ ندارند. سهام حق تقدم با یک نماد جداگانه که حرف “ح” به معنی “حق تقدم” به نماد اصلی شرکت اضافه می‌شود در یک تابلوی جداگانه خرید و فروش می‌شود. دامنه مجاز نوسان سهام حق تقدم ۱۰ درصد است. برای آشنایی بیشتر با سهام حق تقدم، پیشنهاد می‌کنم مقاله ” حق تقدم در بازار بورس به چه معناست؟ و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟ ” را مطالعه کنید.

ارزش سهام حق تقدم وابستگی شدیدی به سهام عادی شرکت دارد چراکه افراد می‌توانند با پرداخت همان ۱۰۰ تومان به ازای هر حق تقدم سهامشان را به سهام عادی تبدیل کنند. پس سهامداران می‌دانند سهام حق تقدم به میزان ۱۰۰۰ ریال کمتر از سهام عادی در بازار ارزش دارند. در نتیجه قیمت سفارشات در تابلوی عرضه و تقاضا در این دو نماد وابستگی زیادی بهم دارند.

حتما بخوانید: نسبت P/E چیست؟ هرآنچه لازم است درباره آن بدانیم

اگر سهامداری این مبلغ ۱۰۰ تومان را به ازای هر سهم به حساب شرکت واریز نکند باید این حق را در اختیار دیگران بدهد. پس می‌تواند در آن بازه ۶۰ روزه اعلام شده توسط شرکت سهام حق تقدم خود را به فروش برساند و مبلغ حاصل از فروش را دریافت کند.

حال اگر فردی سهام حق تقدم را نزد خود نگه دارد یا از فرد دیگری خریداری کند و در بازه ۶۰ روزه جهت استفاده حق تقدم مبلغ گفته شده را به حساب شرکت واریز نکند، وارد مرحله حراج شرکت می‌شود.

حراج شرکت چیست؟

 حراج شرکت پس از بازه مجاز اعلام شده برای مشخص کردن وضعیت سهام حق تقدم‌ هایی است که استفاده نشده‌اند. یعنی آن دسته از سهامدارانی که این حق تقدم ‌ها را نزد خود نگه داشته‌اند و مبلغ ۱۰۰ تومان به ازای هر سهم را به حساب شرکت واریز نکرده‌اند.

در این زمان شرکت حراج این سهام حق تقدم را به قیمت روز و با توجه به تقاضایی که در بازار وجود دارد، انجام می‌دهد. پس از اتمام حراج و فروش تمام آن‌ها شرکت مبلغ ۱۰۰۰ ریال به ازای هر سهم و سایر هزینه‌های متحمل شده در زمان حراج را کسر می‌کند و مابقی مبلغ را به میزان سهام شرکت به دارندگان آن پرداخت می‌کند.

افزایش سرمایه ترکیبی از دو یا چند محل

در این حالت افزایش سرمایه شرکت حداقل از دو محل متفاوت تامین می‌شود. قیمت سهم نیز پس از برگزاری مجمع با توجه به محل تأمین آن میزان افزایش سرمایه شرکت طبق فرمول زیر کاهش می‌یابد:

افزایش سرمایه و مجمع

حتما بخوانید: نسبت مالی ROA و ROE در تحلیل بنیادی

در اینجا نیز تمام موضوعاتی که در بالا گفته شد مانند اضافه شدن سهام جایزه یا سهام حق تقدم به پورتفوی افراد وجود دارد، که هر کدام با توجه به میزان افزایش سرمایه از هر محل مشخص می‌شود.

نتیجه گیری

در این مقاله با نحوه محاسبه قیمت در انواع حالات افزایش سرمایه و همچنین چگونگی اضافه شدن سهام جدید به سبد سهام سهامدارانی که در مجامع افزایش سرمایه شرکت می‌کنند، آشنا شدیم.

تیم آموزشی کالج تی بورس همواره در تلاش است تا سطح علمی و دانش شما را در بورس اوراق بهادار بالا ببرد و مواردی که نیاز دارید را در قالب مقاله یا فیلم های آموزش بورس در زمینه آموزش تحلیل بنیادی، آموزش تحلیل تکنیکال، مدیریت سرمایه و روانشناسی بازار سرمایه در اختیار شما قرار دهد. امیدوارم با مطالعه این مقاله اطلاعات مفیدی کسب کرده باشید.

در پایان اگر سوالی در موضوع این مقاله داشتید، حتما بپرسید. تیم تولید محتوا و پشتیبانی کالج تی بورس در اسرع وقت پاسخ شما را خواهند داد.

کالج تی بورس با تجربه 6 سال آموزش بورس ، دوره "معامله گر حرفه‌ای" که شامل تحلیل بنیادی، تحلیل تکنیکال، رفتارشناسی بازار سهام، مدیریت سرمایه در بورس و روانشناسی معامله گر است را به صورت حضوری در دوره آموزش بورس در مشهد , شیراز , اصفهان , کرمان , تهران , اصفهان , نیشابور , آموزش بورس در ساری و همچنین  دوره آموزش بورس آنلاین برای سایر شهرها برگزار می‌کند. هر کسی برای معامله آنلاین در بازار بورس، نیاز به دریافت کد بورسی غیر حضوری دارد.پیشنهاد می‌شود حتما آموزش دریافت کد بورسی غیر حضوری را مطالعه کنید.

نویسنده | احمد چیتی

احمد چیتی
دانش آموخته مهندسی متالورژی از دانشگاه سیستان و بلوچستان هستم. سابقه 4 سال فعالیت و آموزش تجارت الکترونیک دارم. تحلیلگر و مشاور سهام بازار بورس با سابقه یک سال فعالیت حرفه‌ای در زمینه بورس و بازار سرمایه هستم و عضو پروتیم کالج تی‌ بورس می باشم.

این مطالب را نیز ببینید!

کتاب کانسلیم

۳۹ پاراگراف برتر کتاب کانسلیم، روشی متفاوت برای کسب سود در بازار سهام

 آیا بورس مشابه قمار است یا خیر؟ بازار بورس با قمارخانه ها تفاوتی دارد؟ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *