جمعه , ۲۲ آذر ۱۳۹۸
صفحه اصلی / تحلیل بنیادی / افزایش سرمایه شرکتهای پذیرفته شده در بورس

افزایش سرمایه شرکتهای پذیرفته شده در بورس

شرکت ها به منظور تأمین منابع موردنیاز برای اجرای طرح های توسعه ای و رشد سرمایه گذاری ها، تأمین سرمایه در گردش، اصلاح ساختار سرمایه و … اقدام به افزایش سرمایه می کنند.

قبل از افزایش سرمایه، ابتدا معمولا مدارک و مستندات افزایش سرمایه را روی سامانه کدال ارسال می‌کنند. همچنین چند روز قبل از بسته شدن نماد و برگزاری مجمع عمومی فوق العاده افزایش سرمایه، آگهی برگزاری مجمع روی سایت کدال قرار می‌گیرد.

مجمع فوق العاده

گردهمایی سهامداران و هیئت مدیره شرکت ها که برای تغییرات اساسی در اساسنامه شرکت مانند تغییر سال مالی، تغییر محل شرکت یا تصویب طرح توجیهی افزایش سرمایه تشکیل می شود را مجمع فوق العاده گویند.

هر مجمعی به غیر از مجمع عادی سالیانه، فوق العاده نام دارد که شرکتها در مواقعی خاص، ملزم به تشکیل مجمع فوق العاده هستند. یکی از این موارد تغییرات در هیئت مدیره است که هر زمان لازم شد، سهامداران شرکت باید در محل مقرر حاضر شوند و برای انتخاب هیئت مدیره جدید رأی گیری انجام شود.

مورد دیگر از فعالیتهای مجمع فوق العاده، تصویب افزایش سرمایه است که هیئت مدیره باید طرح توجیهی خود در این رابطه را قرائت کند و در صورت تصویب سهامداران، افزایش سرمایه اجرا می شود.

افزایش سرمایه عمدتا به سه روش انجام می شود

افزایش سرمایه به روش جایزه (از محل سود انباشته)

معمولا شرکت ها مقداری از سود سالیانه را در حساب اندوخته ذخیره و در زمان مقتضی با انتقال موجودی این حساب به حساب سرمایه و انتشار اوراق جدید سهام سرمایه اسمی شرکت را افزایش می دهند و سپس اوراق سهام جدید را به نسبت سهام قبلی بین سهامداران توزیع می کنن. چون در این حالت سهامداران پولی بابت اوراق جدید پرداخت نمیکنند اصطلاحا به این روش افزایش سرمایه به روش جایزه گفته میشه. در این حالت معمولا نسبت کاهش قیمت سهم بعد از افزایش سرمایه کمتر از نسبت افزایش سرمایه است.

قیمت جدید سهم پس از افزایش سرمایه:    قیمت جدید= (نسبت افزایش سرمایه +۱) قیمت قدیم

افزایش سرمایه از محل آورده نقدی

زمانی که شرکت اندوخته ای برای افزایش سرمایه نداره و جهت ایجاد نقدینگی قصد افزایش سرمایه را داشته باشد از این روش استفاده می کند. شرکت به هر سهامدار به نسبت سهام قبلی امتیازی جهت خرید سهام جدید میدهد که به آن حق تقدم می گویند. پس از ثبت افزایش سرمایه برگه های حق تقدم برای سهامداران ارسال میشود. و سهامداران در صورت تمایل مبلغ اسمی سهام را در مهلت مقرر به حساب شرکت واریز کرده و پس از مدتی برگه سهام جدید به سهامداران تحویل داده میشه. البته اگر سهامدار تمایل به خرید حق تقدم نداشته باشه میتواند با مراجعه به کارگزاری حق تقدم ها را بفروشد. خریداران برگه های حق تقدم باید علاوه بر مبلغ اسمی مندرج در برگه سهم که به شرکت می پردازند مبلغی هم بابت حق تقدم به فروشنده پرداخت کنند. معمولا چون تبدیل برگه های حق تقدم به سهم زمان بر هست بنابراین پول پرداختی تا زمان تبدیل شدن به سهم بلوکه می شود.

افزایش سرمایه به روش صرف سهام

در این روش شرکت سهام را به مبلغی بیش از قیمت اسمی و از طریق پذیره نویسی بفروش می رساند و تفاوت حاصل از قیمت فروش و قیمت اسمی را به حساب اندوخته منتقل یا در ازای آن سهام جدید به سهامداران قبلی می دهد.

مشکلات افزایش سرمایه مهمترینش خواب پول ، خواب سهم ،مشکلات تکنیکالی که در نمودارها بوجود می آورد.

سوالات متداول در مورد افزایش سرمایه:

در چه صورت افزایش سرمایه شرکت به سهامداران تعلق می‌گیرد؟

افزایش سرمایه به سهامداری تعلق می‌گیرد که در تاریخ اجرای مصوبه مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت مبنی بر افزایش سرمایه، مالک سهام شرکت باشد.

اوراق جدید ناشی از افزایش سرمایه شرکت را چگونه می‌توان دریافت کرد؟

برای اطلاع از نحوه دریافت اوراق جدید ناشی از افزایش سرمایه هر شرکت پذیرفته شده در بورس می‌توان با قسمت اطلاع‌رسانی تالارهای معاملاتی و یا با امور سهام شرکت مربوطه ارتباط برقرار کرد.

گواهی حق‌تقدم خرید سهام چیست؟

سهامداران یک شرکت، به نسبت سهم خود، مالک آن شرکت محسوب می‌شوند و در خرید سهام جدید شرکت نیز در اولویت قرار دارند. به این اولویت، حق تقدم خرید سهام می‌گوینـد.

البته فقط زمانی که یک شرکت از محل آورده نقدی افزایش سرمایه می‌دهد، به سهامداران شرکت (نسبت به تعداد سهامی که دارد) حق‌تقدم خرید سهام، تعلق می‌گیرد.

حق تقـدم، چه جذابیتی برای سهامداران فعلی شرکت دارد؟

حتما به خاطر دارید که گفتیم قیمت سهام اغلب شرکت‌ها در بورس، بیشتر از قیمت اسمی آنهاست، به عنوان مثـال، اگرچـه قیمت اسمی سهام شرکت الف ۱۰۰ تومان است، اما ممکن است قیمت این سهم در بورس، ۱۵۰ تومان باشد. در این صورت، قیمت بازار سهام شرکت الف، ۵۰ تومان بیشتر از قیمت اسمی آن خواهد بود، بنابراین، سهامداران فعلی این شرکت با خرید سهام جدید، در واقع ۵۰ تومان به ازای هر سهم سود بدست می‌آورند، سودی که تنهـا به سهامداران فعلی شرکت تعلق دارد.

سهامداران فعلی چگونه از تصمیم شرکت برای افزایش سرمایه مطلع می‌شوند؟

پس از آنکه موضوع افزایش سرمایه شرکت در مجمع فوق‌العاده به تصویب رسید، موضوع در روزنامه کثیرالانتشاری که به عنوان روزنامه رسمی شرکت انتخاب شده، منتشر می‌شود تا همه سهامداران از این تصیم مطلع شوند. همچنین فرمی برای سهامداران آن شرکت ارسال شده و از آنها درخواست می‌شود تا درصورت تمایل به استفاده از حق تقدم خود برای خرید سهام جدید، فرم مذکور را تکمیل و برای شرکت ارسال نمایند. به این فرم، اصطلاحا گواهی حق تقدم خرید سهام گفته می‌شود.

به صورت خلاصه افزایش سرمایه به سه روش انجام می شود:

۱- از محل سود انباشته و اندوخته طرح و توسعه در قالب سهام جایزه

۲- از محل آورده نقدی مطالبات

۳- در قالب حق تقدم از محل صرف سهام

در روش اول، افزایش سرمایه و سهام از محل اندوخته های شرکت انجام می شود که در آن نیازی به پرداخت وجه از سوی سهامداران نیست.

در روش دوم، شرکت سهام جدید ناشی از افزایش سرمایه را به ازای دریافت ۱۰۰۰ ریال برای هر حق تقدم (به قیمت اسمی سهم) به سهامداران می‌فروشد. به بیان دیگر شرکت به منظور افزایش سرمایه ابتدا به سهامداران خود این حق را می‌دهد تا افزایش سرمایه دهند و این حق را به صورت برگه‌هایی با نام حق‌تقدم به سهامداران خود اعلام می‌کند.

در روش سوم ،با سلب حق تقدم سهامداران، سهام جدید ناشی از افزایش سرمایه به قیمت بازار مورد پذیره‌نویسی کلیه متقاضیان قرار می‌گیرد. در این روش منافع سهامدار قدیمی از مابه التفاوت قیمت اسمی و قیمت بازار تأمین می شود.

لازم به ذکر است، افزایش سرمایه به سهامداری تعلق می‌گیرد که در تاریخ اجرای مصوبه مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت مبنی بر افزایش سرمایه، مالک سهام شرکت باشد.

سر پرست تیم تحلیل گران برتر تی بورس بهنام علیپور

نویسنده | ایمان صاحبدادی

ایمان صاحبدادی
فوق لیسانس طراحی شهری از دانشگاه شیراز، مدیر و موسس کالج تی بورس، بنیانگذار نرم افزار دایره طلایی سهام، ۱۲ سال معامله‌گری در بازارهای مالی و بیش از ۵ سال آموزش حرفه ای سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار ایران

این مطالب را نیز ببینید!

کتاب کانسلیم

۳۹ پاراگراف برتر کتاب کانسلیم، روشی متفاوت برای کسب سود در بازار سهام

 آیا بورس مشابه قمار است یا خیر؟ بازار بورس با قمارخانه ها تفاوتی دارد؟ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *