جمعه , ۱۵ آذر ۱۳۹۸
صفحه اصلی / کارآفرینی / چگونه یک کودک کارآفرین می‌شود؟

چگونه یک کودک کارآفرین می‌شود؟

والدین مهم ترین معلمین در طول رشد کودکان هستند. کودکان بسیاری از قوانین ارتباطی، اخلاقی، کسب وکار و نحوه تعامل با دنیا و محیط اطراف را از والدین خود یاد می‌گیرند.

والدین با اندکی مطالعه و آموزش می‌توانند تأثیر بسزایی در آینده کودکان خود داشته باشند. در این مقاله که توسط تیم تولید محتوای کالج آموزشی تی بورس تهیه شده است، به مهم‌ترین روش‌هایی می‌پردازیم که به والدین کمک می‌کند تا کودکان خود را کارآفرین بار آورند، پس با ما همراه باشید.

آیا کارآفرینی Entrepreneur ذاتی است؟ 

کارآفرینی چیزی نیست که در خون کسی باشد، کارآفرینی مهارت است; مهارت نیز آموختنی است. کارآفرینی یک ذهنیت است و چه زمانی بهتر از کودکی و نوجوانی برای ایجاد این ذهنیت؟ کارآفرینی دربرگیرنده مهارت‌هایی است که افراد در هر سن و سالی برای موفقیت در این دنیای همواره در حال تغییر به آن‌ها احتیاج دارند.

کودک کارآفرین

در کارآفرینی کودکان، عوامل زیادی تاثیرگذارند و می‌توان آن‌ها را به ۵ بخش مختلف تقسیم کرد.

بخش اول: تأثیر والدین در اعتماد به نفس کودکان

اگر بگویم یکی از بهترین و مهم‌ترین میراثی که هر پدر و مادر مسئولی برای فرزندان خود برجای می‌گذارد اعتماد به نفس و عزت نفس است، اغراق نکرده‌ام. یکی از خصوصیات هر کارآفرین Entrepreneur موفق داشتن اعتماد به نفس است و والدین تأثیر زیادی در این مورد دارند.

حتما بخوانید: ۸ مهارت کارآفرینی لازم برای کودکان

والدین می‌توانند با عمل به این توصیه‌‌‌ها به ایجاد اعتماد به نفس در کودکان‌شان کمک کنند:

 

  • مراقب چیزهایی که می‌گویید باشید، کودکان به کلمات والدین بسیار حساس‌اند. به یاد داشته باشید.
  • کودکانتان را نه فقط به خاطر کارهایی که به خوبی انجام داده است، بلکه برای صرف تلاش کردنش هم تحسین کنید.
  • پاداش‌ و جایزه‌تان را معطوف به تلاش کودک برای انجام یک کار و تکمیل کردن آن بکنید، نه صرفاً نتیجه‌ای که به دست آورده است.
  • سرمشق مثبتی برای کودکانتان باشید; اگر شما همیشه خودتان را سرزنش می‌کنید، بدبین هستید و درباره توانایی‌هایتان برداشتی واقعی ندارید، کودک شما نیز نهایتاً از شما الگو خواهد گرفت. اگر اعتماد به نفس خودتان را تقویت کنید، کودک‌تان سرمشق خوبی خواهد داشت.
  • محبت خود نسبت به کودک‎تان ابراز کنید; ابراز محبت نسبت به کودک اعتماد به نفس او را تقویت می‌کند.
  • تحسین کردن مکرر و صادقانه کودک بدون اغراق کردن به ایجاد عزت نفس کمک می‌کند. کودکان می‌توانند دریابند که آیا حرف‌های شما از صمیم قلب است یا نه.

کارآفرینی

بخش دوم: مسئولیت پذیر کردن کودکان

والدین باید مسئولیت پذیری را به کودکان خود آموزش دهند تا فرزندشان بتواند در هر دوره‌ای از زندگی و در مواجهه با هر موقعیتی مشکل خود را حل کند، اما برای این‌که فرزندانمان بتوانند به خوبی از پس مسئولیت‌های خود در زندگی برآیند باید از دوران کودکی حس مسئولیت پذیری را در آنان تقویت کرد.

واگذار کردن برخی از امور شخصی و حتی کارهای خانه به آن‌ها با توجه به میزان توانمندی هایشان از جمله روش های مؤثر در آموزش و تقویت حس مسئولیت پذیری در کودکان است.

سرمایه گذاری

حتما بخوانید: ساده بودن جرم است!

بخش سوم: افزایش خلاقیت کودکان

شواهد پژوهشی بیانگر آن است که خانواده تأثیر مهم و بسزایی بر بروز رفتارهای خلاقانه کودکان دارد. برای مثال، والدینی که شیوه‌ی فرزند پروری آن‌ها دوری از سخت‌گیری شدید است، فرصت ابراز وجود و مستقل بودن را به کودکان خود می‌دهند که منجر به حمایت از خلاقیت و نوآوری در کودکان می‌شود.

افزون بر این، محیط خانوادگی شاد و مثبت فرصت مطلوبی برای بروز توانمندی‌های خلاقانه است.

آموزش کارآفرینی

بخش چهارم: قابلیت های ارتباطی

برای یک کسب و کار موفق نیاز است که مردم با یکدیگر صحبت کنند و ارتباط خوبی داشته باشند. آموزش برقراری ارتباط مؤثر برای کودکان، آن‌ها را در روابط شخصی و موفقیت کسب و کار آینده‌شان کمک می‌کند.

به عنوان مثال در زیر مواردی جهت آموزش برقراری ارتباط مؤدبانه و مؤثر به کودکان ذکر شده است.

به کودکان بیاموزید که هنگام صحبت کردن با دیگران، سعی کنند تماس چشمی داشته باشند.
اجازه برقراری تماس تلفنی را به آن‌ها بدهید. در ضمن آموزش دهید که هنگام صحبت با تلفن آرام و به وضوح مطالبشان را به دیگران ارائه کنید.
با کودکان به سوپر مارکت و فروشگاهای بزرگ بروید، از قبل لیست مایحتاج را آماده کنید و از او بخواهید در تهیه آ‌ن‌ها به شما کمک کند؛ و با فروشنده تعامل داشته باشند.

حتما بخوانید: گوش هایم دشمن من شده بودند / پاراگراف بورسی 

هوش مالی

بخش پنجم : مهارت فروش در کارآفرینی entrepreneur

داشتن توانایی فروش، یک مهارت بسیار ارزشمند در تمام ابعاد زندگی است. این مهارت در تمام ارتباطات افراد در طول زندگی و به خصوص در زمینه کسب وکار و کارآفرینی بسیار مهم است.

از فروش کالا و خدمات به مشتری تا سرمایه‌گذاری در حوزه های مختلف، مهارت فروش برای موفقیت در هر کاری الزامی است. والدین می‌توانند با تشویق کودکان خود به فروش کالاهای کوچک یا فروش شربت خانگی در فصل تابستان، مهارت فروشندگی را به آن‌ها آموزش دهند. به کودکان اجازه دهید برای محصولات خود قیمت تعیین کنند و کالاهای خود را به فروش برسانند.

سعی کنید تمام امکانات لازم برای فروش یک کالا و خدمت را برای کودکان خود فراهم کنید.

نتیجه‌گیری

والدین در کارآفرین شدن کودکان بیشترین تأثیر را دارند و نقش اساسی را در این مورد ایفا می‌کنند. والدین می‌توانند با اندکی مطالعه و همچنین بالا بردن اطلاعات خود در این زمینه کودکانی کارآفرین بار آورند.

به نظر شما چه عوامل دیگری می‌تواند در کارآفرین شدن کودکان تاثیرگذارباشد؟

شما می‌توانید در بخش نظرات همین صفحه پاسخ ها و نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

نویسنده: علیرضا خسروی

کالج تی بورس با تجربه 6 سال آموزش بورس ، دوره "معامله گر حرفه‌ای" که شامل تحلیل بنیادی، تحلیل تکنیکال، رفتارشناسی بازار سهام، مدیریت سرمایه در بورس و روانشناسی معامله گر است را به صورت حضوری در دوره آموزش بورس در مشهد , شیراز , اصفهان , کرمان , تهران , اصفهان , نیشابور , آموزش بورس در ساری و همچنین  دوره آموزش بورس آنلاین برای سایر شهرها برگزار می‌کند. هر کسی برای معامله آنلاین در بازار بورس، نیاز به دریافت کد بورسی غیر حضوری دارد.پیشنهاد می‌شود حتما آموزش دریافت کد بورسی غیر حضوری را مطالعه کنید.

نویسنده | ایمان صاحبدادی

ایمان صاحبدادی
فوق لیسانس طراحی شهری از دانشگاه شیراز، مدیر و موسس کالج تی بورس، بنیانگذار نرم افزار دایره طلایی سهام، ۱۲ سال معامله‌گری در بازارهای مالی و بیش از ۵ سال آموزش حرفه ای سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار ایران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *