دوشنبه , ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
صفحه اصلی / بورسینما / بورسینما – فیلم آربیتراژ | فیلم های هالیوودی با موضوع اقتصاد و بورس

بورسینما – فیلم آربیتراژ | فیلم های هالیوودی با موضوع اقتصاد و بورس

شکی نیست که دنیای امروز با بحران‌های اقتصادی فراوانی مواجه است و هرکس می‌کوشد تا با ارائه پیشنهاد‌هایی بتواند راهکار گشایشی برای رهایی از مشکلات اقتصادی بیابد. دنیای سینما نیز از این معضل جهانی و هیولای اقتصادی به‌سادگی عبور نکرده و با ساخت فیلم‌هایی با موضوعات مرتبط با اقتصاد جهانی چالش‌هایی را به تصویر کشیده و جیب خود را نیز بی‌نصیب نگذاشته است! البته تماشای فیلم‌های سینمایی راه بسیار خوبی برای آموختن است. چه این داستان‌ها واقعی باشند یا تخیلی به این جهت بیننده را به یک درک عمیق و آسان از بسیاری موضوعات می‌رسانند. در اصل هر فیلمی به شما نشان می‌دهد که برخی افراد قبل شما به چه‌کارهایی پرداختند و چه تجربیاتی کسب کرد‌ند که می‌تواند الهام‌بخش یا راه‌گشای شما در بسیاری از امور باشد.

اگر به‌عنوان یک سرمایه گذار یا معامله گر در بازار سرمایه به دنبال چند فیلم برتر سینمایی می‌گردید که از آن‌ها درس بگیرید مسیر درستی را انتخاب کردید. در این بخش فیلم های برتر سینما که هربورس باز باید ببیند را به شما معرفی می‌کنیم و می‌گوییم که از هرکدام می‌توان چه درسی آموخت.

در هر قسمت از بورسینما به معرفی یک فیلم می‌پردازیم.

فیلم سینمایی آربیتراژ

فیلم سینمایی آربیتراژ | Arbitrage | محصول ۲۰۱۲

این فیلم یک داستان اخلاقی را روایت می‌کند که درباره اشتباه یک سرمایه گذار موفق به نام رابرت میلر (با بازی ریچارد گی یر ) است که این خطای حرفه‌ای، او را به دردسر می‌اندازد. فیلم موضوع ساده‌ای دارد اما فضای اقتصادی و  معاملاتی آن به‌خوبی معنای آربیتراژ را به تصویر می‌کشد.

آربیتراژ (Arbitrage) که عنوان فیلم است اصطلاحی است در اقتصاد و بازارهای مالی، به معنای خریدوفروش هم‌زمان یک دارایی که معامله گر از تفاوت قیمت‌ها سود به دست می‌آورد. به‌عبارت‌دیگر ( کالا یا اوراق بهادار ) در بازاری که قیمت پایین‌تر است، خریداری و بی‌درنگ در بازاری که قیمت بالاتر است، فروخته می‌شود.

میلر در سراسر فیلم چه در زندگی خصوصی و خانوادگی و چه در مسائل کاری و اقتصادی سعی دارد با استفاده نادرست از این مفهوم همواره با کمترین هزینه به بیشترین سود برسد.


داستان فیلم ازاین‌قرار است که میلر در اثر یک اشتباه محاسباتی و خرید یک معدن بخش اعظمی از ثروت خود را از دست می‌دهد و تقریباً به مرز ورشکستگی می‌رسد، اما سعی می‌کند شرکت خود را به یک بانک بفروشد. همچنین او مجبور می‌شود برای حل برخی مشکلات از شرکت اختلاس کند که این مسئله را حتی از دختر خود بروک (با بازی بریت مارلینگ) که یکی از مدیران ارشد شرکت و شریک اوست نیز، پنهان می‌کند.

در دنیای واقعی همواره گرفتاری و مخمصه‌های بسیار جدی لازم است تا ماهیت اصلی افرادی شبیه میلر مردی پول‌پرست است که در پشت ظاهری متشخص و خانواده‌دوست پنهان‌شده و البته حاضر است برای به دست آوردن و حفظ خواسته‌های خودخواهانه همه‌چیز حتی خانواده خود را فدا کند.

در همان ابتدای فیلم و درصحنه مصاحبه تلویزیونی، به‌صراحت از اهمیت سرمایه مالی با حجی کردن واژه پول (پ-و-ل) به‌عنوان مهم‌ترین اصل زندگی یاد می‌کند و به فرد مصاحبه‌کننده از قول استادش در دانشگاه می‌گوید (دنیا بر پایه پول بناشده است).

در ادامه فیلم او در دو تنگنای متفاوت قرار می‌گیرد تا هویت اصلی که پشت ظاهر فریبنده‌اش پنهان‌شده برای نزدیکان او و نیز بیننده فیلم آشکار شود.

سرمایه گذاران هوشمند از این فیلم چه می‌آموزند؟

همان‌گونه که اشاره کردیم این فیلم سراسر مفهوم آربیتراژ را در بردارد. از یک‌سو بیننده با کسب سود از طریق آربیتراژ در بازار سهام و حتی به‌نوعی بازار آتی سهام آشنا می‌شود؛ از سوی دیگر تمامی اتفاقات زندگی میلر را به تماشا می‌نشیند که با درون‌مایه‌ای اخلاقی او را در موقعیت آربیتراژ قرار می‌دهد و مرتکب معاملاتی غیراخلاقی می‌شود. موقعیت‌هایی نظیر بزهکاری‌های اقتصادی که پای دخترش بروک را هم به ماجرا باز می‌کند، گفتن یا نگفتن واقعیت‌های مربوط به تصادفش و حقه‌بازی برای جعل مدارک، دغدغه‌های اخلاقی را پیش روی بیننده میگشاید که باهدف تلنگر زدن به مخاطب صورت می‌گیرد.

 دانلود فیلم سینمایی آربیتراژ | Arbitrage

download دانلود با لینک مستقیم رایگان

نویسنده | ریحانه فرازی

ریحانه فرازی
دانش آموخته کارشناسی ارشد نانو مواد از پژوهشگاه مواد و انرژی کرج هستم. یک سال سابقه فعالیت در بورس اوراق بهادار و تحلیل گری دارم. همچنین پشتیبان دوره های آموزش حرفه ای بورس در کالج تی‌ بورس هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *