دریافت کد معاملاتی آنلاین و گام‌های ورود به بازار بورس

با یکی دیگر از بخش های جذاب و کاربردی بازار بورس در خدمت شما هستیم.دریافت کد معاملاتی آنلاین

در این مقاله قصد داریم به ‌طورکلی گام‌های ورود به یکی از بازارهای مالی کشور، یعنی بازار بورس را برای شما معرفی کنیم. همچنین در این مقاله به بیان نحوه دریافت کد معاملاتی آنلاین خواهیم پرداخت و به شما آموزش کامل دریافت کد بورسی و خرید آنلاین سهام اینترنتی را خواهیم داد.

امیدواریم مطالبی که در این مقاله که با عنوان دریافت کد معاملاتی آنلاین و گام‌های ورود به بازار بورس تهیه و گردآوری شده است بتواند نقشه راه مناسبی را برای شما مشخص کند. با تی بورس همراه باشید.

 

 

مختصری درباره بازار بورس بدانید

قبل از اینکه بخواهیم نحوه دریافت کد معاملاتی آنلاین و گام های ورود به بازار بورس را معرفی کنیم، بهتر است با چگونگی تشکیل و چیستی بورس با هم بیشتر آشنا شویم. بورس از لحاظ لغوی به بازاری اطلاق می‌شود که در آنجا اوراق بهادار با کالاهایی مورد خرید و فروش قرار می‌گیرند.

بورس در یک دسته‌بندی کلی شامل بورس کالا و اوراق بهادار است که به‌عنوان واسطه بین عرضه و تقاضا، سرمایه‌های مردم را جذب نموده و از این طریق سرمایه‌ها را در رونق اقتصاد به کار می‌برد.

بازار بورس با بازارهای فیزیکی تفاوت‌هایی دارد که یکی از برجسته‌ترین آن‌ها این است که در بورس سهام و اوراق بجای کالا خرید و فروش می‌شود. قوانین و مقرراتی برای کنترل عرضه و تقاضا در بازار بورس در نظر گرفته‌شده است که از سوی سازمان ناظر نظارت می‌شود و همه افراد فعال در آن ملزم به اجرای قوانین می‌باشند.

در سال ۱۴۶۰ میلادی اولین مرکز خریدوفروش سهام و بورس اوراق بهادار جهان در شهر انورس بلژیک تأسیس شد اما این شروع به رسمیت شناختن بورس در دنیا نبود بلکه در سال ۱۶۰۲ با انتشار و خریدوفروش سهام کمپانی هند شرقی در آمستردام هلند بورس به رسمیت شناخته شد.

بازار بورس از سال ۱۳۴۶ شمسی در ایران کار خود را به‌طور رسمی آغاز کرد، که این نشانه نوپا بودن بازار بورس در ایران نسبت به بورس‌های جهانی می‌باشد.

 

 

چرا سرمایه‌گذاری در بورس؟

دریافت کد بورس آنلاین

معمولاً اکثر افراد به دنبال این هستند که پول خود را جایی سرمایه‌گذاری کنند که سود بیشتری کسب کنند و هم اینکه منع قانونی نداشته باشد و در واقع مطمئن و قانونی باشد. همچنین درعین‌حال بدانند روی چه چیزی سرمایه‌گذاری می‌کنند و این موضوع کاملاً برایشان شفاف باشد و سرعت نقد شوندگی و سهولت نقد شوندگی بالایی داشته باشد.

بازار بورس ویژگی‌هایی انتخاب یک سرمایه‌گذاری مناسب را دارا است و در واقع سرمایه‌گذاری در بورس دارای ویژگی‌های زیر است.

 1. کسب سود خوب
 2. مطمئن و قانونی
 3. شفافیت در سرمایه‌گذاری
 4. سرعت و سهولت در نقد شوندگی

 

فواید بورس برای سرمایه‌گذاران

الف) کسب درآمد:

مهم‌ترین هدفی که سرمایه‌گذاران دنبال می‌کنند کسب سود و درآمد است که می‌توانند در بورس به دو روش کسب درآمد داشته باشند.

 1. سود نقدی : شرکت‌هایی که در بورس سهامشان را عرضه می‌کنند بخشی از سود ناشی از فروش محصولات خود را بین سهامدارانش تقسیم می‌کنند که این امر به‌صورت سالیانه به سهامداران پرداخت می‌شود.
 2. سود ناشی از نوسان قیمت سهام: قیمت سهام شرکت‌هایی که در بورس عرضه‌شده‌اند بر اثر فعالیت‌های مفید و اثربخش شرکت می‌تواند افزایش یابد و این افزایش قیمت موجب کسب درآمد سرمایه‌گذاران خواهد شد.

 

ب) قابلیت نقد شوندگی:

زمانی که در بورس سرمایه‌گذاری می‌کنید چنانچه نیاز به پول نقد داشته باشید سریعاً می‌توانید هر چقدر از آن را که بخواهید نقد کنید، درحالی‌که اگر با خرید ماشین، زمین و یا مسکن سرمایه‌گذاری کرده باشید و نیاز به مقدار کمی پول داشته باشید، اول اینکه شاید نتوانید آن را سریع نقد کنید و دوم اینکه برای یک مبلغ کم مجبور شوید ماشین یا ملک خود را که مبلغ سرمایه‌گذاری شما بیشتر از نیازتان است بفروشید، اما سهام خریداری‌شده را می‌توانید به‌اندازه نیازتان در روزهای کاری بفروشید.

 

ج) اطمینان از محل سرمایه‌گذاری و شفافیت بازار:

شرکت‌هایی که در بورس عرضه می‌شوند موظف هستند که اطلاعات مجاز خود را به‌صورت دوره‌ای و در مدت‌زمان معین در اختیار خریداران و فروشندگان قرار دهند و کلیه فعالیت‌های بورسی این شرکت‌ها تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار است که این امر منجر به شفافیت بازار شده و سرمایه‌گذاران با اطمینان بیشتری اقدام به معامله می‌کنند.

 

د) هدایت سرمایه‌های سرگردان به سمت سرمایه‌گذاری‌های متمرکز هدفمند

ه) استفاده از پس‌اندازهای کوچک و خرد افراد به هر میزان در سرمایه‌گذاری‌های بزرگ

و) ایجاد بازار دائم و مستمر که امکان سرمایه‌گذاری بلندمدت و کوتاه‌مدت را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌آورد

ز) وجود اوراق بهادار با ریسک و بازدهی مختلف برای سرمایه‌گذاران با هر سطح ریسک‌پذیری

 

گام‌های ورود به بازار بورس

در ادامه مقاله گام‌های ورود به بازار بورس، به معرفی قدم های اصلی و مورد نیاز برای ورود به بازار بورس خواهیم پرداخت. در همین راستا کارشناسان کالج تی بورس گام های ورود به این بازار را به شکل زیر دسته بندی نموده اند که در ادامه به بررسی این گام ها خواهیم پرداخت.

 

 • ۱- آشنایی با بورس

در گام نخست شما به‌عنوان فردی که قصد دارید در زمینه کاری‌ خاصی ورود پیدا کنید و بتوانید فعالیتی پایدار و البته موفق داشته باشید، باید با اصول مقدماتی آن بازار آشنا شوید و تهدیدها و فرصت‌های آن را بهتر بشناسید.

بازار بورس نیز در این موضوع مستثنا نیست. پس شما در اولین گام ورود به بازار بورس باید با این بازار آشنا شوید و اصول مقدماتی بازار بورس را بهتر بشناسید.

 

 • ۲- آموزش بورس

در گام دوم پس‌ازآنکه متوجه شدید بازار بورس با روحیات شما و آنچه شما از یک بازار مالی انتظار داشتید سازگار است و تصمیم گرفتید که به این بازار ورود پیدا کنید، وقت آن رسیده که به‌صورت حرفه‌ای با ریزترین جزییات بورس آشنا شوید و آن مسائل را آموزش ببینید.

البته منظور آموزش بورسی است که در بازار بورس ایران کاربرد داشته باشد و بتواند برای شما چراغ راهی باشد و به شما تهدیدها و فرصت‌های آن را آموزش دهد. کالج تی بورس به عنوان یکی از آموزشگاه های بورس مشهد در این زمینه میتواند به شما کمک کند.

 

 • ۳- دریافت کد معاملاتی آنلاین بورس

در گام سوم و پس از فراگرفتن آموزش های بورس شما باید از طریق کارگزاری‌های تراز اول کشور که خدمات مناسبی برای فعالین مهیا می‌کنند، کد بورسی یا همان کد معاملاتی دریافت کنید که برای این موضوع می توانید در برخی از این کارگزاری ها اقدام به دریافت کد معاملاتی آنلاین نمایید.

لازم به ذکر است که دریافت کد معاملاتی در اکثر کارگزاری ها بصورت حضوری انجام می شود اما برخی از این کارگزاری ها اقدام به ارائه کد معاملاتی آنلاین می نمایند و شما میتوانید درخواست دریافت کد معاملاتی آنلاین داشته باشید.

در بخش‌های بعدی به‌ طور مفصل نحوه دریافت کد بورسی غیر حضوری که به آن کد معاملاتی آنلاین نیز اطلاق میگردد را برای شما شرح میدهیم و مراحل دریافت کد بورسی غیر حضوری را توضیح میدهیم.

 

 • ۴- خرید و فروش سهام در بورس

در گام آخر یعنی پس از کسب آموزش حرفه‌ای بورس و دریافت کد بورسی شما می‌توانید با پشتیبانی افرادی با تجربه خرید و فروش سهام خود را شروع کرده و بعد از سپری کردن مدت‌ زمانی و کسب تجربه وابستگی خود را از تمامی منابع و افراد در بورس به صفر برسانید.

این قدم نیاز به کسب تجربه در بازار بورس دارد که میتوانید با فراگرفتن آموزش های حرفه ای بورس، تجربیات خوبی را در این بخش داشته باشید.

 

تا به اینجا با گام های اصلی و مهم ورود به بازار بورس آشنا شدیم. در ادامه به معرفی کامل کد بورسی و همچنین نحوه دریافت کد معاملاتی آنلاین خواهیم پرداخت. همچنان همراه ما باشید.

 

کد معاملاتی یا کد بورسی چیست؟

دریافت کد بورسی غیرحضوری

همانطور که در گام سوم ورود به بازار بورس توضیح داده شد، برای فعالیت در بورس و شروع خرید و فروش‌ها، افراد ملزم به دریافت کد معاملاتی یا همان کد بورسی از یکی از کارگزاری‌های رسمی می‌باشند که کارگزار واسطه بین معامله‌گر و بازار بورس است.

کد بورسی یا کد معاملاتی شناسه‌ای واحد است که از تعدادی حرف و عدد تشکیل‌ گردیده و هر شخص اعم از جایگاهی که دارد در سامانه اطلاعاتی بورس به‌وسیله‌ی این کد شناسایی می‌شود، بطوری که در بازار بورس دریافت کد معاملاتی با دریافت شماره ملی فرد برابری میکند.

شما پس از ارائه درخواست خود به کارگزاری مبتی بر دریافت کد معاملاتی بورس باید در آزمونی که حاوی سوالات اولیه ای در خصوص بازار بورس می باشد شرکت کنید و پس از موفقیت در این آزمون شما مجاز به دریافت کد معاملاتی خواهید شد.

 

مجدداً لازم به یادآوری است که شما میتوانید در برخی از کارگزاری ها درخواست دریافت کد معاملاتی آنلاین داشته باشید و از خدمات غیرحضوری این کارگزاری ها استفاده کنید.

پس از دریافت کد معاملاتی آنلاین یا حضوری، افراد حقیقی و حقوقی می‌توانند به‌ صورت حضوری و یا اینترنتی به خرید و فروش سهام در بورس اوراق بهادار بپردازند. فعالین بازار می‌توانند از دو جایگاه یعنی شخصی حقیقی و یا حقوقی به خرید و فروش سهام بپردازند.

 

کد بورسی که به آن کد سهامداری نیز اطلاق میگردد برای هر یک جایگاه‌های حقیقی و حقوقی به شکل زیر تعریف می‌گردد:

اشخاص حقیقی :

برای افراد حقیقی کد معاملاتی بورس آن‌ها به‌ صورت سه حرف ابتدایی نام خانوادگی و ۵ عدد در کنار آن تشکیل می‌شود. به‌عنوان مثال برای فردی بنام صادقی کد بورسی ای شبیه “صاد۱۲۳۴۵” صادر می‌شود.

 

اشخاص حقوقی :

این پروسه برای افراد حقوقی بسته به ماهیت آن (موسسه، شرکت و…) شامل سه حرف ابتدایی کلمات مذکور مانند موس، شرک و… به همراه یک کد ۵عددی است. به‌عنوان مثال برای شرکتی بنام پارس گستران کد بورسی ای شبیه “پار۱۲۳۴۵” صادر می‌شود.

 

اما در اینجا سوالی که برای برخی از افراد در ابتدای این پروسه ایجاد میگردد این است که با توجه به عدم دخالت کارگزار در انتخاب سهام و خریدوفروش آن‌ها، چرا بازهم باید کد بورسی دریافت کنیم؟

در پاسخ به این پرسش باید عنوان کرد که کارگزاری با فراهم کردن بستری شرایط را برای افراد مهیا می‌کند که بتوانند رابطه‌ای بین سرمایه خود و سهام کارخانه‌ها و شرکت‌ها ایجاد کنند و کد بورسی صادرشده به ‌عنوان یک حساب معاملاتی نزد کارگزار می‌باشد.

 

 

 

آموزش دریافت کد آنلاین بورس

مراحل دریافت کد معاملاتی

غالباً اکثر کارگزاری‌ها که خدمات مناسبی را برای مشتریان خود فراهم می‌کنند، فضای آنلاینی را جهت ثبت‌نام و دریافت کد معاملاتی مهیا کرده‌اند که مشتریان می‌توانند از طریق سایت مربوط به کارگزاری مدنظر و تکمیل مراحل نسبت به ثبت‌نام و دریافت کد معاملاتی آنلاین اقدام کنند.

این نکته را توجه داشته باشید که دریافت کد بورسی هیچ هزینه‌ای ندارد و کارگزار موظف است به ‌صورت کاملاً رایگان برای شما کد بورسی صادر نماید. لازم به ذکر است که از زمان تکمیل ثبت‌نام و احراز هویت دو روز کاری زمان می‌برد تا کد بورسی به دست سهامدار برسد.

در ادامه این بخش، توجه شما را به اینفوگرافیک ” شش مرحله دریافت کد معاملاتی آنلاین ” که توسط تیم تولید محتوا کالج تی بورس تهیه شده است، جلب می نمائیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

مدارک موردنیاز برای دریافت کد معاملاتی

جهت دریافت کد معاملاتی آنلاین، شما باید مدارک زیر را قبل از ثبت نام کد معاملاتی به همراه داشته باشید.

مدارک موردنیاز برای ثبت نام کد معاملاتی اشخاص حقیقی عبارت است از:

 1. اصل شناسنامه
 2. اصل کارت ملی
 3. کپی مدرک تحصیلی، حداقل دیپلم برای افرادی که قصد دارند به‌صورت آنلاین خریدوفروش کنند.
 4. اطلاعات کامل حساب بانکی که قصد دارید آن را به کارگزار معرفی نمایید.

 

همچنین مدارک موردنیاز برای اشخاص حقوقی عبارت است از:

 1. اساسنامه شرکت
 2. روزنامه شرکت
 3. مدارک اعضا هیات مدیره (شناسنامه + کارت ملی)
 4. آخرین مدرک تحصیلی یکی از اعضا هیات مدیره درصورتی‌که بخواهید به‌صورت آنلاین خریدوفروش کنید.

 

 

 

آموزش گام به گام گرفتن کد آنلاین بورسی

برای شروع فعالیت خود در بازار بورس شما نیاز به داشتن کد بورسی دارید. و اما کد بورسی چیست؟ کد بورسی درواقع کدی است مختص به هر فرد مانند کد ملی و برای هر شخص به‌صورت واحد ایجاد می‌شود.

سازمان بورس هر شخص رو با کد سهامداری همان شخص می‌شناسد. برای دریافت کد بورسی باید به کارگزار مراجعه کنید و نسبت به دریافت آن اقدام نمایید.

دو تا پروسه برای شما توضیح داده می‌شود :

 1. گرفتن کد بورسی
 2. گرفتن کد آنلاین

 

کد بورسی چیست؟

کد بورسی کد شناسایی هر سهامدار در سازمان بورس است و سازمان بورس اوراق بهادار تهران به‌واسطه‌ی این کد هر شخص حقیقی و حقوقی رو می‌شناسد.

کد آنلاین چیست؟

هر کارگزار برای انجام معاملات نیاز به یک پلتفورم معاملاتی دارد که درواقع به مشتریان خود ارائه می‌دهد. لازمه‌ی این کار ایجاد یک پلتفورم معاملاتی ست که کارگزاری به مشتریان خود ارائه می‌دهد و مشتریان برای استفاده از آن نیاز به یک کد آنلاین دارند.

 

گام اول : سایت مرجع کالج تی بورس

سایت کالج تی ­بورس با آدرس TTSE.ir را جست‌وجو کنید.

در سربرگ دوم سایت، استارت بورس را بزن.

بر روی دریافت کد بورسی کلیک می‌کنیم. پنجره‌ی جدیدی باز می‌شود تحت عنوان دریافت کد بورسی رایگان مطالبی که در این صفحه مشاهده می‌کنید در ابتدای موضوع توضیح داده شد.

آموزش گام به گام گرفتن کد آنلاین بورسی

 

قسمت پایین مطالب گزینه‌ای در کادر سبزرنگ با عنوان (جهت ثبت‌نام و دریافت کد معاملاتی آنلاین خود کلیک کنید) وجود دارد که روی آن کلیک می‌کنید.

آموزش گام به گام گرفتن کد آنلاین بورسی

 

گام دوم : افتتاح حساب کارگزاری فارابی

پنجره‌ی جدیدی باز می‌شود که دسترسی به افتتاح حساب بورس اوراق بهادار و افتتاح حساب آتی سکه رو ایجاد می‌کند.

آموزش گام به گام گرفتن کد آنلاین بورسی

 

بر روی لینک افتتاح بورس اوراق بهادار کلیک کرده و پنجره‌ی جدیدی باز می‌شود که شامل دو بخش است.

آموزش گام به گام گرفتن کد آنلاین بورسی

 

افرادی که اطلاعات حسابشان ناقص بوده است می‌توانند در ادامه یا اصلاح افتتاح حساب واردشده و اطلاعاتشان رو کامل یا اصلاح نمایند.

افرادی که جدید‌الورود هستند در قسمت افتتاح حساب جدید وارد می‌شوند و اطلاعات شخصی خود را که شامل نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، کد ملی، شماره موبایل و آدرس ایمیل می‌شود بر اساس گزینه‌ها وارد می‌کنند.

آموزش گام به گام گرفتن کد آنلاین بورسی

 

نحوه‌ی فعال‌سازی حساب کاربری خود را  انتخاب می‌کنید، (دریافت کد فعال‌سازی از طریق پیامک یا ایمیل)

در گزینه‌ی بعدی شخص حقوقی را انتخاب می‌کنید. ثبت کد امنیتی داخل کادر و در انتها گزینه‌ی ارسال را می‌زنید و منتظر ارسال کد فعال‌سازی خود می‌شوید.

 

گام سوم : دریافت کد فعال‌سازی

پس از ارسال کد فعال‌سازی از طریق پیامک یا ایمیل، کد را وارد کرده و تأیید حساب کاربری را می‌زنید. 

 

گام چهارم : تکمیل اطلاعات شخصی

در مرحله‌ی بعد اطلاعات فردی و تماس را وارد کنید و بر روی گزینه‌ی مرحله‌ی بعد کلیک کنید.

آموزش گام به گام گرفتن کد آنلاین بورسی

گام پنجم : تکمیل اطلاعات حساب بانکی

در این مرحله  اطلاعات حساب و اطلاعات شعبه‌ی حساب خود را به‌صورت کامل تکمیل کنید.

آموزش گام به گام گرفتن کد آنلاین بورسی

 

در پایین پنجره‌ی اطلاعات بانکی گزینه‌ای به نام لینک شدن از طریق حساب بانک ملت وجود دارد.

آموزش گام به گام گرفتن کد آنلاین بورسی

 

منظور از لینک شدن حساب این است که شما می‌توانید مستقیماً از حساب بانکی خود در پلتفرم معاملاتی خرید کنید و نیازی به واریز مبلغ به‌حساب کارگزار ندارد.

گام ششم : اسکن و ارسال مدارک

این مرحله، مرحله‌ی تکمیل و ارسال مدارک است. اسکن مدارک شامل صفحه اول شناسنامه، کارت ملی و آخرین مدرک تحصیلی است، اسکن و عکس‌ها باید به‌صورت رنگی باشد.

آپلود مدارک رو انجام می‌دهید.

آموزش گام به گام گرفتن کد آنلاین بورسی

 

بعد از آپلود مدارک گزینه‌ای وجود دارد که میزان آشنایی شما با بورس را سؤال می‌کند که جواب رو بر اساس میزان آشنایی انتخاب می‌کنید. 

آموزش گام به گام گرفتن کد آنلاین بورسی

 

و سؤال بعدی تجربه‌ی خریدوفروش شماست. اگر تجربه ندارید که به مرحله‌ی بعد می‌روید. در غیر این صورت اطلاعات کارگزاری قبلی، کد بورسی قبلی، زمان گرفتن کد و سطح پرتفوی خود را مشخص می‌کنید. و وارد مرحله‌ی بعد شوید.

آموزش گام به گام گرفتن کد آنلاین بورسی

گام هفتم : احراز هویت

درصورتی‌که مشتری کارگزاری فارابی نبوده‌اید گزینه‌ی موردنظر خود را انتخاب کنید و اطلاعات دیگر را در مورد شهر و محل آزمون خود کامل کنید.

آموزش گام به گام گرفتن کد آنلاین بورسی

 

شهر موردنظر خود و شعبه‌ی کارگزاری که برای آزمون حضوری و احراز هویت باید به آنجا مراجعه کنید را انتخاب نمایید. که آدرس و اطلاعات مربوط به کارگزاری را نمایش می‌دهد که باید برای احراز هویت مراجعه کنید. در صورت نبود کارگزاری در شهر خود می‌توانید حضوراً به دفتر پست مراجعه کرده و در آنجا مراحل احراز هویت خود را انجام دهید.

آموزش گام به گام گرفتن کد آنلاین بورسی

 

قسمت بعدی برای انجام آزمون است که به‌صورت آنلاین و حضوری انجام می‌گیرد که می‌توانید هر گزینه که می‌خواهید انتخاب کرده . آنلاین در لحظه ست و حضوری باید به کارگزاری مراجعه کرده و آزمون رو آنجا انجام می‌دهید. 

سریال شناسنامه خود را وارد کنید  و بر روی گزینه‌ی شروع آزمون کلیک کنید.

 

گام هشتم: آزمون آنلاین

سؤال‌های آزمون را پاسخ دهید و بر روی گزینه‌ی ثبت کلیک می‌کنید. پس از انجام آزمون، برای شما ایمیلی مبنی بر ثبت‌نام کد آنلاین ارسال می‌شود.

پس از دریافت ایمیل باید برای احراز هویت حضوراً به کارگزاری مراجعه نمایید. در صورت نبود کارگزاری در شهر خود به پست مرکزی مراجعه کرده و مراحل احراز هویت خود را انجام می‌دهید. توجه کنید که فقط در این صورت است که کد آنلاین و کد بورسی شما فعال می‌شود.

 

 

 

آموزش ویدئویی کامل دریافت کد معاملاتی آنلاین

در این بخش، ویدئویی توسط کارشناسان کالج تی بورس تهیه گردیده است که در آن به تشریح کامل نحوه دریافت کد معاملاتی آنلاین بورس پرداخته شده است.

این ویدئویی که توسط آقای بهنام علیپور از اعضای پروتیم تی بورس بصورت اختصاصی برای کاربران سایت کالج تی بورس تهیه گردیده است، به آموزش کامل دریافت کد بورسی غیر حضوری پرداخته میشود که با هم به تماشا این ویدئو کاربردی مینشینیم.

 

 

 

 

سوالات متداول در رابطه با دریافت کد بورسی

در این بخش به پرتکرارترین سوالات کاربران در زمینه دریافت کد معاملاتی آنلاین بورس پاسخ خواهیم داد. با ما همچنان همراه باشید.

استعلام کد بورسی سهام چگونه است؟
برای استعلام دریافت کد بورسی باید به کارگزاری‌ها مراجعه کنیم و با دادن کد ملی جهت استعلام کد بورسی اقدام کنیم

استعلام کد معاملاتی بورس چگونه است؟
افرادی که کد معاملاتی دارند معمولاً قبلاً کد بورسی خود را از یک کارگزاری دریافت کردند. این کارگزاری ها به این افراد کد معاملاتی می دهند تا بتوانند در بازار به خرید و فروش بپردازند . با مراجعه به یکی از دفاتر دولت الکترونیک میتوانند نسبت به استعلام کارگزاری که برای ایشان کد معاملاتی صادر کرده اقدام نمایند.

کد بورسی را فراموش کردم چه کار باید انجام بدهم؟
با مراجعه به یکی از کارگزاری های معتبر بورس تهران نسبت به استعلام کد بورسی خود اقدام لازم را انجام می‌دهیم .

کد بورسی از چند کاراکتر تشکیل شده است؟
شکل گیری نمونه کد بورسی به این ترتیب است که سه حرف اول فامیل به علاوه ۵ عدد می شود کد بورسی مورد نظر برای هر شخص حقیقی.

نمونه کد معاملاتی آنلاین چه شکلی است؟
کد معاملاتی بورسی معمولا توسط کارگزاری ها صادر می شود و بسته به نوع کارگزاری متفاوت است و دارای یک نام کاربری و رمز ورود می باشد.

بازیابی کد بورسی به چه نحوی است؟
برای بازیابی کد بورسی باید به یکی از دفاتر دولت الکترونیک و یا به یک کارگزار معتبر بورس مراجعه کنیم و نسبت به بازیابی کد بورسی خود اقدام لازم را انجام دهیم .

دریافت کد آنلاین معاملاتی کارگزاری فارابی به چه شکلی است ؟
برای گرفتن کد آنلاین معاملاتی کارگزاری فارابی به سربرگ سایت مراجعه و گزینه استارت بورس را بزن را انتخاب میکنیم و مراحل ثبت نام را دنبال خواهیم کرد .

در صورت فراموش کردن کد معاملاتی آنلاین چه کار کنیم؟
به کارگزار مورد نظر مراجعه نموده و نسبت به دریافت کد جدید اقدام خواهیم کرد .

مدت زمان حدودی برای ثبت نام در سامانه دریافت کد بورسی چقدر است؟
در صورتی که تمامی مدارک و اطلاعات کامل باشه حدود تقریبی ۱۰ دقیقه ثبت نام در سامانه انجام خواهد شد .

رمز خرید و فروش آنلاین سهام چیست؟
پس از اینکه در سامانه آنلاین ثبت نام کردیم رمز ورود و نام کاربری برای ما ارسال میشه که توسط این رمز ورود و نام کاربری میتونیم دسترسی داشته باشیم به آنلاین معاملات و در این قسمت به معامله بپردازیم.

دریافت کد بورسی برای خرید و فروش اسناد خزانه اسلامی مانند اخزا سخاب سخا چگونه است؟
برای خرید اوراق با درآمد ثابت مانند این اوراق نیازی به دریافت کد اختصاصی نداریم و با همین کد خرید اوراق بهادار می تونیم این اوراق را تهیه کنیم و نگهداری کنیم .

کارمزد خرید و فروش اسناد خزانه اسلامی چقدر است؟
اوراق با درآمد ثابت مانند اوراق دولتی و سایر اوراق معمولاً کارمزد ٧۵‌ / ۰ درصد برای اینگونه اوراق در نظر گرفته شده است.

آیا کارگزاری ها کد بورسی را رایگان صادر می کنند؟
برای دریافت کد بورسی و کد آنلاین هیچ گونه مبلغی نیاز نیست پرداخت شود و اینگونه کد ها به صورت رایگان صادر خواهد شد .

آیا بعد از دریافت کد بورسی حتما باید سریعاً معاملات خود را انجام دهیم یا زمان خاصی دارد؟
کد بورسی تاریخ انقضا ندارد اما کد آنلاین تاریخ انقضا شش ماهه دارد و می بایستی این ۶ ماه یک معامله حداقل انجام بدهیم.

چه مشکلاتی می تواند بر سر راه گرفتن کد آنلاین باشد ؟
برای گرفتن کد بورسی آنلاین شما باید حداقل مدرک تحصیلی دیپلم را داشته باشید .

آیا اتباع خارجی هم می توانند کد بورسی دریافت کنند؟
اتباع خارجی هم می توانند کد بورسی دریافت کنند اما نیاز به داشتن ویزای تحصیلی یا ویزای اقامتی می باشد .

چگونه به صورت رایگان و سریع کد بورسی خود را دریافت کنیم؟
سریع ترین راه و ساده ترین راه برای گرفتن کد بورسی آنلاین اینک شما به کالج تی بورس مراجعه کنید و قسمت بورس را استارت بزن کد بوسی خود را طی ۱۰ دقیقه دریافت کنید .

برای گرفتن کد آنلاین آیا نیازی به دادن شماره حساب بانکی هست یا خیر؟
برای گرفتن کد آنلاین شما می بایست یک بانک مرجع و یکی از شماره حساب های خودتون رو به کارگزار معرفی کنید برای انتقال وجه حاصل از خرید و فروش ومعاملات آنلاین.

آیا بانک خاصی مد نظر هست برای دریافت کد آنلاین؟
معمولاً نوع بانکی که برای کارگزاری‌ها مشخص می‌کنید محدود نیست اما تعداد بانک هایی هستند که به صورت سریع تر خدمات به شما ارائه خواهند داد .

کد بورسی تاریخ انقضا دارد وآیا می شود آن را باطل کرد؟
اصولا کد بورسی تاریخ انقضا ندارد و مثل کارت ملی شماست و اگر بخواهیم این کد رو باطل کنیم به یکی از دفاتر دولت الکترونیک مراجعه می‌کنیم و نسبت به باطل کردن کد خود اقدام می‌کنیم .

 

 

 

 

معرفی سایت های مرجع بورس

در این بخش به معرفی دو سایت مرجع در حوزه بورس خواهیم پرداخت. با ما در این بخش همچنان همراه باشید.

سایت tsetmc یکی از پرکاربردترین سایت‌های مرجع سازمان بورس

در مرور زمان و زمانی که انجام معاملات در مسیر آنلاین شدن قدم برداشت و از حالت سنتی خارج شد، سایت‌های مهم و مرجعی از سوی سازمان بورس تشکیل و در دسترس سهامداران قرار گرفت. سایت tsetmc یکی از پرکاربردترین سایت‌های بازار بورس می‌باشد که مورداستفاده تمامی فعالین بازار بورس می‌باشد.

این سایت تماماً زیر نظر کارشناسان سازمان بورس اداره و به‌روزرسانی می‌شود.

اطلاعات بسیار مهمی اعم از تغییرات قیمت،تغییرات شاخص، تغییرات کلی پیرامون یک شرکت و… به‌طور لحظه‌ای قابل‌مشاهده و بررسی هستند. در عموم این سایت به تابلو بازار بورس معروف است.

به‌طورکلی این سایت در دو قالب یا دو بستر طراحی و مورداستفاده قرار می‌گیرد که آن‌ها را باهم مرور می‌کنیم.

قالب یا صفحه اول سایت اطلاعاتی را در اختیار ما می‌گذارد که تغییرات کلی بازار مانند رشد یا افت انواع شاخص‌ها، حجم معاملات آن روز کاری، تأثیرگذاری نمادها در شاخص و… را شامل می‌شود.

صفحه دوم این سایت اطلاعات متفاوت‌تری دارد. تمامی تغییرات و اطلاعاتی که به نحوه انجام معاملات یک شرکت مربوط می‌باشد در صفحه دوم که صفحه اختصاصی سهام نیز نام می‌گیرد قابل‌مشاهده است.

یکی از اصلی‌ترین کاربردهای آن برای سهامداران این است که به‌صورت لحظه‌ای تغییرات قیمت یک شرکت و تغییرات عددی شاخص را موردبررسی قرار می‌دهند.

جهت ورود به سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران کلیک کنید

 

 

کدال به‌عنوان یکی از پرکاربردترین سایت‌های مرجع بورس اوراق بهادار

سایت کدال یا سامانه جامه اطلاع‌رسانی ناشران از سال ۱۳۸۴ باهدف حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران و شفافیت بیشتر درزمینهٔ ارائه اطلاعات مالی شرکت‌ها تشکیل شد.

در این سایت تمامی شرکت‌های فعال در بازار بورس و فرابورس و حتی شرکت‌هایی که اغلب در سازمان بورس به ثبت نرسیده‌اند، اطلاعات و گزارشات مالی خود را در بازه‌های زمانی مشخص توسط ناشران خود به اشتراک می‌گذارند.

با توجه به اینکه گروهی از سرمایه‌گذاران در بازار، بورس‌بازی منطقی و اصولی دارند و شرکت‌ها را ازلحاظ بنیادی که اساس فعالیت در بورس ایران می‌باشد، موردبررسی و تحلیل قرار می‌دهند این سایت توانسته مرجع بسیار ارزشمند و پربازدیدی بین این دسته از سهامداران شود.

دامنه اعلام و ارائه گزارشات این سایت دوره به دوره درحال‌توسعه و افزایش می‌باشد و این موضوع کمک زیادی به شفافیت بیشتر بازار بورس کرده است. تمامی شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس و فرابورس موظف به اعلام و نشر گزارشات مالی خود هستند.

با توجه به اینکه گروهی از شرکت‌ها فعالیتی مادر دارند و دارای زیرمجموعه هستند، شرکت‌های زیرمجموعه نیز موظف به اعلام گزارش هستند.

جهت ورود به سایت کدال کلیک کنید

 

 

 

مراحل دریافت کد بورسی

برای دریافت کد بورسی کافیست شما یک شماره حساب بانکی داشته باشید. (جهت واریز مبالغ به حساب شما پس از فروش سهام در آینده)

 1. در قدم اول وارد لینک زیر شوید. (با موبایل یا با کامپیوتر)
 2. در قدم دوم اطلاعات فردی خود را به دقت وارد کنید.
 3. در قدم سوم در مرحله آخر شهر محل زندگی خود را انتخاب کنید و نزدیکترین آدرس به خود را انتخاب کنید. شما می‌بایست با کارت شناسایی، چندروز پس از تکمیل فرم به یکی از آدرس‌های گفته شده مراجعه کنید و احراز هویت شوید (باید مراحل ۱ و ۲ حتما آنلاین انجام شده باشد). اگر تهران، تبریز، شیراز و یا اصفهان هستید می‌توانید گزینه پیک را انتخاب کنید تا با شما برای احراز هویت در محل خودتان هماهنگ شود(نیازی به مراجعه حضوری ندارید). اگر شهر سکونت شما در لیست نبود، گزینه سایر(پست) را بزنید و سپس برای تکمیل نهایی مراحل، ایمیل خود را چک کنید.
 4. در قدم آخر اگر سوالاتی مربوط به بورس در انتها از شما پرسیده شد و پاسخش را نمی‌دانستید، تیک ها را بزنید و ادامه دهید تا پاسخ‌های صحیح را همان لحظه بیاموزید تا ثبت نام نهایی شود.

 

 

نتیجه گیری

در این مقاله سعی گردید که به صورت مختصر به معرفی بازار بورس و گام های ورود به این بازار پر هیجان بپردازیم و اطلاعاتی در خصوص مراحل ورود به بورس را به شما همراهان گرامی ارائه کنیم.

در این مقاله با نحوه دریافت کد بورسی یا همان کد معاملاتی بورس آشنا شدیم. همانطور که در مقاله عنوان شد شما برای دریافت کد معاملاتی بورس هم می توانید بصورت حضوری به کارگزاری ها مراجعه نمایید و هم میتوانید درخواست دریافت کد معاملاتی آنلاین را از کارگزاری خود داشته باشید.

لازم به ذکر است که دریافت کد معاملاتی آنلاین برای کاربرانی که در شهرستان های کوچک کشور سکونت دارند امری بسیار مطلوب می باشد، چراکه متاسفانه اکثر کارگزاری های رسمی در بیشتر شهرستانها و یا بخش های کوچک کشور نمایندگی ندارند و این عزیزان با مشکل رفت و آمد به مراکز استان یا شهرهای همجوار برای دریافت کد معاملاتی مواجه هستند. بنابراین دریافت کد بورسی آنلاین برای این دوستان که قصد ورود به بازار بورس را دارند امری ضروری تلقی میگردد.

در همین راستا کارگزاری فارابی که در رتبه بندی سازمان بورس جزو بهترین کارگزاری های کشور است، اقدام به ارائه کد بورسی آنلاین نموده است که شما برای دریافت کد معاملاتی آنلاین از کارگزاری فارابی می توانید از لینک زیر استفاده نمائید.

در صورت داشتن هرگونه سوال در زمینه دریافت کد معاملاتی آنلاین میتوانید سوالات خود را در پایین همین صفحه با کارشناسان تی بورس در میان بگذارید. همکاران ما مشتاقانه آماده پاسخگویی به سوالات شما همراهان گرامی هستند.

7 دیدگاه ها

 1. میلاد نعمتی گفت:

  سلام
  راهنمای بسیار عالی و کاربردی بود
  از مجموعه تی بورس بابت تولید این محتوا جذاب تشکر میکنم
  با تشکر

 2. سینا رمضانی گفت:

  سلام
  چقدر مقاله خوب و کاملی بود
  بسیار مفید و جامع
  ممنون از شما

 3. جواد گفت:

  سلام،خسته نباشید،من کدبورسی ازکارگذاری بانک کشاورزی گرفتم،ولی این کد۵رقمی است وفقط حضوری امکان خریدهست،چطورمی توانم کدانلاین تبدیلش کنم،تاحالاهیچ خریدیهم انجام ندادم،ایاازطریق این سایت می توانم کدبگیرم یانه،باتشکر

  • بهنام علیپور گفت:

   سلام، شما کد بورسی دارید و نیازی به گرفتن کد بورسی نیست. به کارگزاری فارابی واقع در بلوار جانباز برج مروارید طیقه ۷ اداری مراجعه کنید و کد انلاینتون رو دریافت کنید. میتونید از هر کارگزاری دیگه ای هم که دلتون میخواد کد انلاین بگیرید

 4. حسن گفت:

  سلام،خسته نباشید،من دانشجوهستم وپاسپورت دانشجویی دارم ازکشورافغانستان برای گرفتن کدبورسی نیاز به کد ملی دارم اماوقتی درقسمت کد ملی شماره پاسپورت یا شناسه فراگیر خودم رو می نویسم پیام خطا دریافت میکنم،چطوربایدکدبورسی بگیرم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *