دریافت کد معاملاتی آنلاین و گام‌های ورود به بازار بورس

با یکی دیگر از بخش های جذاب و کاربردی بازار بورس در خدمت شما هستیم.

در این مقاله قصد داریم به ‌طورکلی گام‌های ورود به یکی از بازارهای مالی کشور، یعنی بازار بورس را برای شما معرفی کنیم.

همچنین در این مقاله به بیان نحوه دریافت کد معاملاتی آنلاین خواهیم پرداخت و به شما آموزش کامل دریافت کد بورسی و خرید آنلاین سهام اینترنتی را خواهیم داد.

امیدواریم مطالبی که در این مقاله که با عنوان دریافت کد معاملاتی آنلاین و گام‌های ورود به بازار بورس تهیه و گردآوری شده است بتواند نقشه راه مناسبی را برای شما مشخص کند. با تی بورس همراه باشید.

 

 

 

مختصری درباره بازار بورس بدانید

قبل از اینکه بخواهیم نحوه دریافت کد معاملاتی آنلاین و گام های ورود به بازار بورس را معرفی کنیم، بهتر است با چگونگی تشکیل و چیستی بورس با هم بیشتر آشنا شویم. بورس از لحاظ لغوی به بازاری اطلاق می‌شود که در آنجا اوراق بهادار با کالاهایی مورد خرید و فروش قرار می‌گیرند.

بازار بورس با بازارهای فیزیکی تفاوت‌هایی دارد که یکی از برجسته‌ترین آن‌ها این است که در بورس سهام و اوراق بجای کالا خرید و فروش می‌شود. قوانین و مقرراتی برای کنترل عرضه و تقاضا در بازار بورس در نظر گرفته‌شده است که از سوی سازمان ناظر نظارت می‌شود و همه افراد فعال در آن ملزم به اجرای قوانین می‌باشند.

در سال ۱۴۶۰ میلادی اولین مرکز خریدوفروش سهام و بورس اوراق بهادار جهان در شهر انورس بلژیک تأسیس شد اما این شروع به رسمیت شناختن بورس در دنیا نبود بلکه در سال ۱۶۰۲ با انتشار و خریدوفروش سهام کمپانی هند شرقی در آمستردام هلند بورس به رسمیت شناخته شد.

بازار بورس از سال ۱۳۴۶ شمسی در ایران کار خود را به‌طور رسمی آغاز کرد، که این نشانه نوپا بودن بازار بورس در ایران نسبت به بورس‌های جهانی می‌باشد.

 

 

 

گام‌های ورود به بازار بورس

در ادامه مقاله گام‌های ورود به بازار بورس، به معرفی قدم های اصلی و مورد نیاز برای ورود به بازار بورس خواهیم پرداخت. در همین راستا کارشناسان کالج تی بورس گام های ورود به این بازار را به شکل زیر دسته بندی نموده اند که در ادامه به بررسی این گام ها خواهیم پرداخت.

 

 • ۱- آشنایی با بورس

در گام نخست شما به‌عنوان فردی که قصد دارید در زمینه کاری‌ خاصی ورود پیدا کنید و بتوانید فعالیتی پایدار و البته موفق داشته باشید، باید با اصول مقدماتی آن بازار آشنا شوید و تهدیدها و فرصت‌های آن را بهتر بشناسید.

بازار بورس نیز در این موضوع مستثنا نیست. پس شما در اولین گام ورود به بازار بورس باید با این بازار آشنا شوید و اصول مقدماتی بازار بورس را بهتر بشناسید.

 

 • ۲- آموزش بورس

در گام دوم پس‌ازآنکه متوجه شدید بازار بورس با روحیات شما و آنچه شما از یک بازار مالی انتظار داشتید سازگار است و تصمیم گرفتید که به این بازار ورود پیدا کنید، وقت آن رسیده که به‌صورت حرفه‌ای با ریزترین جزییات بورس آشنا شوید و آن مسائل را آموزش ببینید.

البته منظور آموزش بورسی است که در بازار بورس ایران کاربرد داشته باشد و بتواند برای شما چراغ راهی باشد و به شما تهدیدها و فرصت‌های آن را آموزش دهد. کالج تی بورس به عنوان یکی از آموزشگاه های بورس مشهد در این زمینه میتواند به شما کمک کند.

 

 • ۳- دریافت کد معاملاتی آنلاین بورس

در گام سوم و پس از فراگرفتن آموزش های بورس شما باید از طریق کارگزاری‌های تراز اول کشور که خدمات مناسبی برای فعالین مهیا می‌کنند، کد بورسی یا همان کد معاملاتی دریافت کنید که برای این موضوع می توانید در برخی از این کارگزاری ها اقدام به دریافت کد معاملاتی آنلاین نمایید.

لازم به ذکر است که دریافت کد معاملاتی در اکثر کارگزاری ها بصورت حضوری انجام می شود اما برخی از این کارگزاری ها اقدام به ارائه کد معاملاتی آنلاین می نمایند و شما میتوانید درخواست دریافت کد معاملاتی آنلاین داشته باشید.

در بخش‌های بعدی به‌ طور مفصل نحوه دریافت کد بورسی غیر حضوری که به آن کد معاملاتی آنلاین نیز اطلاق میگردد را برای شما شرح میدهیم و مراحل دریافت کد بورسی غیر حضوری را توضیح میدهیم.

 

 • ۴- خرید و فروش سهام در بورس

در گام آخر یعنی پس از کسب آموزش حرفه‌ای بورس و دریافت کد بورسی شما می‌توانید با پشتیبانی افرادی با تجربه خرید و فروش سهام خود را شروع کرده و بعد از سپری کردن مدت‌ زمانی و کسب تجربه وابستگی خود را از تمامی منابع و افراد در بورس به صفر برسانید.

این قدم نیاز به کسب تجربه در بازار بورس دارد که میتوانید با فراگرفتن آموزش های حرفه ای بورس، تجربیات خوبی را در این بخش داشته باشید.

 

تا به اینجا با گام های اصلی و مهم ورود به بازار بورس آشنا شدیم. در ادامه به معرفی کامل کد بورسی و همچنین نحوه دریافت کد معاملاتی آنلاین خواهیم پرداخت. همچنان همراه ما باشید.

 

کد معاملاتی یا کد بورسی چیست؟

همانطور که در گام سوم ورود به بازار بورس توضیح داده شد، برای فعالیت در بورس و شروع خرید و فروش‌ها، افراد ملزم به دریافت کد معاملاتی یا همان کد بورسی از یکی از کارگزاری‌های رسمی می‌باشند.

کد بورسی یا کد معاملاتی شناسه‌ای واحد است که از تعدادی حرف و عدد تشکیل‌ گردیده و هر شخص اعم از جایگاهی که دارد در سامانه اطلاعاتی بورس به‌وسیله‌ی این کد شناسایی می‌شود، بطوری که در بازار بورس دریافت کد معاملاتی با دریافت شماره ملی فرد برابری میکند.

شما پس از ارائه درخواست خود به کارگزاری مبتی بر دریافت کد معاملاتی بورس باید در آزمونی که حاوی سوالات اولیه ای در خصوص بازار بورس می باشد شرکت کنید و پس از موفقیت در این آزمون شما مجاز به دریافت کد معاملاتی خواهید شد.

مجدداً لازم به یادآوری است که شما میتوانید در برخی از کارگزاری ها درخواست دریافت کد معاملاتی آنلاین داشته باشید و از خدمات غیرحضوری این کارگزاری ها استفاده کنید.

پس از دریافت کد معاملاتی آنلاین یا حضوری، افراد حقیقی و حقوقی می‌توانند به‌ صورت حضوری و یا اینترنتی به خرید و فروش سهام در بورس اوراق بهادار بپردازند. فعالین بازار می‌توانند از دو جایگاه یعنی شخصی حقیقی و یا حقوقی به خرید و فروش سهام بپردازند.

 

 

کد بورسی که به آن کد سهامداری نیز اطلاق میگردد برای هر یک جایگاه‌های حقیقی و حقوقی به شکل زیر تعریف می‌گردد:

اشخاص حقیقی :

برای افراد حقیقی کد معاملاتی بورس آن‌ها به‌ صورت سه حرف ابتدایی نام خانوادگی و ۵ عدد در کنار آن تشکیل می‌شود. به‌عنوان مثال برای فردی بنام صادقی کد بورسی ای شبیه “صاد۱۲۳۴۵” صادر می‌شود.

 

اشخاص حقوقی :

این پروسه برای افراد حقوقی بسته به ماهیت آن (موسسه، شرکت و…) شامل سه حرف ابتدایی کلمات مذکور مانند موس، شرک و… به همراه یک کد ۵عددی است. به‌عنوان مثال برای شرکتی بنام پارس گستران کد بورسی ای شبیه “پار۱۲۳۴۵” صادر می‌شود.

 

اما در اینجا سوالی که برای برخی از افراد در ابتدای این پروسه ایجاد میگردد این است که با توجه به عدم دخالت کارگزار در انتخاب سهام و خریدوفروش آن‌ها، چرا بازهم باید کد بورسی دریافت کنیم؟

در پاسخ به این پرسش باید عنوان کرد که کارگزاری با فراهم کردن بستری شرایط را برای افراد مهیا می‌کند که بتوانند رابطه‌ای بین سرمایه خود و سهام کارخانه‌ها و شرکت‌ها ایجاد کنند و کد بورسی صادرشده به ‌عنوان یک حساب معاملاتی نزد کارگزار می‌باشد.

 

 

 

مراحل دریافت کد معاملاتی

غالباً اکثر کارگزاری‌ها که خدمات مناسبی را برای مشتریان خود فراهم می‌کنند، فضای آنلاینی را جهت ثبت‌نام و دریافت کد معاملاتی مهیا کرده‌اند که مشتریان می‌توانند از طریق سایت مربوط به کارگزاری مدنظر و تکمیل مراحل نسبت به ثبت‌نام و دریافت کد معاملاتی آنلاین اقدام کنند.

این نکته را توجه داشته باشید که دریافت کد بورسی هیچ هزینه‌ای ندارد و کارگزار موظف است به ‌صورت کاملاً رایگان برای شما کد بورسی صادر نماید. لازم به ذکر است که از زمان تکمیل ثبت‌نام و احراز هویت دو روز کاری زمان می‌برد تا کد بورسی به دست سهامدار برسد.

 

 

 

آموزش ویدئویی کامل دریافت کد معاملاتی آنلاین

در این بخش، ویدئویی توسط کارشناسان کالج تی بورس تهیه گردیده است که در آن به تشریح کامل نحوه دریافت کد معاملاتی آنلاین بورس پرداخته شده است.

این ویدئویی که توسط آقای بهنام علیپور از اعضای پروتیم تی بورس بصورت اختصاصی برای کاربران سایت کالج تی بورس تهیه گردیده است، به آموزش کامل دریافت کد بورسی غیر حضوری پرداخته میشود که با هم به تماشا این ویدئو کاربردی مینشینیم.

 

 

 

 

مدارک موردنیاز برای دریافت کد معاملاتی

جهت دریافت کد معاملاتی آنلاین، شما باید مدارک زیر را قبل از ثبت نام کد معاملاتی به همراه داشته باشید.

مدارک موردنیاز برای ثبت نام کد معاملاتی اشخاص حقیقی عبارت است از:

 1. اصل شناسنامه
 2. اصل کارت ملی
 3. کپی مدرک تحصیلی، حداقل دیپلم برای افرادی که قصد دارند به‌صورت آنلاین خریدوفروش کنند.
 4. اطلاعات کامل حساب بانکی که قصد دارید آن را به کارگزار معرفی نمایید.

 

همچنین مدارک موردنیاز برای اشخاص حقوقی عبارت است از:

 1. اساسنامه شرکت
 2. روزنامه شرکت
 3. مدارک اعضا هیات مدیره (شناسنامه + کارت ملی)
 4. آخرین مدرک تحصیلی یکی از اعضا هیات مدیره درصورتی‌که بخواهید به‌صورت آنلاین خریدوفروش کنید.

 

 

 

مراحل دریافت کد بورسی

برای دریافت کد بورسی کافیست شما یک شماره حساب بانکی داشته باشید. (جهت واریز مبالغ به حساب شما پس از فروش سهام در آینده)

 1. در قدم اول وارد لینک زیر شوید. (با موبایل یا با کامپیوتر)
 2. در قدم دوم اطلاعات فردی خود را به دقت وارد کنید.
 3. در قدم سوم در مرحله آخر شهر محل زندگی خود را انتخاب کنید و نزدیکترین آدرس به خود را انتخاب کنید. شما می‌بایست با کارت شناسایی، چندروز پس از تکمیل فرم به یکی از آدرس‌های گفته شده مراجعه کنید و احراز هویت شوید (باید مراحل ۱ و ۲ حتما آنلاین انجام شده باشد). اگر تهران، تبریز، شیراز و یا اصفهان هستید می‌توانید گزینه پیک را انتخاب کنید تا با شما برای احراز هویت در محل خودتان هماهنگ شود(نیازی به مراجعه حضوری ندارید). اگر شهر سکونت شما در لیست نبود، گزینه سایر(پست) را بزنید و سپس برای تکمیل نهایی مراحل، ایمیل خود را چک کنید.
 4. در قدم آخر اگر سوالاتی مربوط به بورس در انتها از شما پرسیده شد و پاسخش را نمی‌دانستید، تیک ها را بزنید و ادامه دهید تا پاسخ‌های صحیح را همان لحظه بیاموزید تا ثبت نام نهایی شود.

 

 

 

در این مقاله سعی گردید که به صورت مختصر به معرفی بازار بورس و گام های ورود به این بازار پر هیجان بپردازیم و اطلاعاتی در خصوص مراحل ورود به بورس را به شما همراهان گرامی ارائه کنیم.

در این مقاله با نحوه دریافت کد بورسی یا همان کد معاملاتی بورس آشنا شدیم. همانطور که در مقاله عنوان شد شما برای دریافت کد معاملاتی بورس هم می توانید بصورت حضوری به کارگزاری ها مراجعه نمایید و هم میتوانید درخواست دریافت کد معاملاتی آنلاین را از کارگزاری خود داشته باشید.

لازم به ذکر است که دریافت کد معاملاتی آنلاین برای کاربرانی که در شهرستان های کوچک کشور سکونت دارند امری بسیار مطلوب می باشد، چراکه متاسفانه اکثر کارگزاری های رسمی در بیشتر شهرستانها و یا بخش های کوچک کشور نمایندگی ندارند و این عزیزان با مشکل رفت و آمد به مراکز استان یا شهرهای همجوار برای دریافت کد معاملاتی مواجه هستند. بنابراین دریافت کد بورسی آنلاین برای این دوستان که قصد ورود به بازار بورس را دارند امری ضروری تلقی میگردد.

در همین راستا کارگزاری فارابی که در رتبه بندی سازمان بورس جزو بهترین کارگزاری های کشور است، اقدام به ارائه کد بورسی آنلاین نموده است که شما برای دریافت کد معاملاتی آنلاین از کارگزاری فارابی می توانید از لینک زیر استفاده نمائید.

در صورت داشتن هرگونه سوال در زمینه دریافت کد معاملاتی آنلاین میتوانید سوالات خود را در پایین همین صفحه با کارشناسان تی بورس در میان بگذارید. همکاران ما مشتاقانه آماده پاسخگویی به سوالات شما همراهان گرامی هستند.

2 دیدگاه ها

 1. میلاد نعمتی گفت:

  سلام
  راهنمای بسیار عالی و کاربردی بود
  از مجموعه تی بورس بابت تولید این محتوا جذاب تشکر میکنم
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *