جمعه , ۲۹ تیر ۱۳۹۷
صفحه اصلی / تحلیل تکنیکال / ده قانون جان مورفی در تحلیل تکنیکال
جان مورفی

ده قانون جان مورفی در تحلیل تکنیکال

به طور کلی می توان گفت تحلیل تکنیکال مطالعه رفتارهای بازار با استفاده از نمودار ها و با هدف پیش بینی آینده روند قیمت ها می باشد که جان مورفی ۱۰ قانون برتر ان را نقل میکند.

جان مورفی (john.j.murphy) تحلیل گر مطرح بازار بورس و همچنین سایت stockcharts و همچنین شبکه cnbc بوده که تجربه ۳۰ سال تحلیل خود را در قالب ۱۰ نکته ساده اورده است.

جان مورفی کتاب های زیادی در زمینه تحلیل تکنیکال بازاری مالی و بورس نوشته است که از مهم ترین کتاب ان میتوان به کتاب تحلیل تکنیکال (technical) در بازارهای سرمایه نام برد و از محبوبیت این کتاب همین بس که به مدت هفت سال به عنوان بهترین کتاب در زمینه سرمایه گذاری در بازارهای اوراق بهادار بوده است.

جان مورفی

 

۱-روند ها را ترسیم کنید

بطور کلی روند جهت حرکت قیمت در بازار را نشان میدهد.روندها را میتوان به سه دسته کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تقسیم کرد یه روند کوتاه مدت میتوان بین چند دقیقه تا ۳ هفته باشد، روند میان مدت را میتوان سه هفته تا سه ماه دانست و یک روند بلند مدت میتوان بیش از ۳ ماه یا حتی ۵۰ ساله باشد.

هرروند میتواند جزیی از روند بزرگ بعدی حساب شود به طور مثال روند میان مدت میتواند یه تصحیح در روند بزرگ بعدی محسوب شود و هر روند میان ومدت میتواند از چند روند کوتاه مدت درست شده باشد.

نمودار ها را تحلیل کنید میتوانید از تحلیل نمودار های قدیمی شرکت ها استفاده کنید و بعد درست یا غلط بودن تشخیص روند رو بررسی کنید.

نمودار های دراز مدت را بررسی کنید.تحلیل تکنیکال(technical) به تنهایی یک نمودار کوتاه مدت از بازار به تنهایی میتواند گمراه کننده باشد بنابراین حتی اگر به صورت کوتاه مدت خرید و فروش میکنید  روند های میان مدت و بلند مدت هم بررسی کنید

 

 

۲-روند های برتررا تشخیص بدهید و در راستای ان جلو بروید

از نظر جان مورفی (john.j.murphy)سه نوع روند وجود دارد: صعودی ، نزولی و خنثی. تشخیص اینکه یه سهم یا شرکت در چه روندی میباشد  و روند برتر کدام است از اهمیت بالایی برخوردار است  اگر با تشخیص نا درست روند شروع به خرید و فروش کنید جر ضرر چیزی عاید شما نمیشود.

روند ها ی برتررا تشخیص تعیین و از ان ها پیروی کنید و اطمینان حاصل کنید که در جهت روند ها معامله میکنید یک سهم را اگر میخواهی خریداری کنید این خرید باید در قیمت پایین باید و  در روند صعودی باشد و همچینین اگر قصد فروش یک سهم را دارید باید در قیمت بالا و روند نزولی باشد.

جان مورفی

در قانون تکنیکال جان مورفی اگر شماه کوتاه مدت  خرید و فروش میکنید نمودار روزانه یا طی روز باید استفاده کنید و اگر میان مدت معامله میکنید از نمودار روزانه یا هفتگی میتوانید استفاده کنید.

در حالت کلی اگر به هر روش کوتاه مدت ، میان مدت یا بلند مدت معامله میکنید ار نمودار های دارای بازه بلند تر روند را تشخیص دهید و سپس از نمودار های کوچک تر چهت تعیین زمانبندی مناسب برای خرید و فروش استفاده کنید

 

 

۳- نقاط بالا و پایین ان را شناسایی کنید

یکی از اصل های جان مورفی(john.j.murphy)در تحلیل تکنیکال (technical) این است حمایت و مقاومت هارا پیدا کنید.

هر خطی که بیشترین برخورد روند را دارا باشد بسیار قوی تر است وقتی روند به خط حمایت میرسد میتواند موقع خوبی برای خرید باشد چون از حمایت کافی برخوردار است.

جان مورفی

همچنین وقتی روندی به خط مقاومت میرمد میتواند موقع مناسبی برای فروش باشد چون از مقاومت برخوردار است  و همچنین وقتی یه خط مقاومتی شکسته میشود ان خط تبدیل به خط حمایتی قوی میشود و میتواند یه نقطه خرید خیلی خوب باشد و بلعکس اگر خط حمایتی شکسته شود ان خط تبدیل به خط مقاومتی قوی میشود یکی از ۱۰ قانون برترو مهم جان مورفی همین مورد میباشد.

 

 

۴- اندازه عقب نشینی را بسنجید

طبق گفته جان مورفی(john.j.murphy )در تحلیل تکنیکال (technical )درصد پیمایش مجدد را اندازه گیری کنید. تصحیحات بازاری که رو به بالا و یا پایین انجام می شوند، بخش قابل توجهی از روند قبلی را دوباره سازی می کنند.

شما می توانید میزان تصحیحات بوجود آمده را اندازه گیری و بر حسب درصد بیان کنید. یک معیار ۵۰ درصدی از پیمایش مجدد روند قبلی رایجترین حالت است. حداقل پیمایش مجدد یک سوم روند قبلی است و حداکثر آن دو سوم روند قبلی است. درصد پیمایش های فیبوناچی %۳۸ و %۶۲ نیز مشاهداتی ارزشمند هستند. بنابراین، در طی پس رفتهای یک روند رو به بالا، نقاط خرید اولیه در ناحیه ۳۳-۳۸% پیمایش مجدد قرار خواهند داشت

 

 

۵-در تحلیل تکنیکال (technical )خط را رسم کنید

ترسیم خطوط روند یکی از ساده ترین و بزاری ترین راههای نمودار خوانی است. در روند های رو به بالا یا صعودی یا برتر خطوط روند بر روی دو نقطه پایینی متوالی رسم میشود منظور از نقطه ای پایینی همان دره ها یا کف ها میباشد.

10 قانون جان مورفی

همچنین در روند های رو به پایین یا نزولی خطوط روند بر روی دو نقطه بالایی متوالی رسم میشود که منظور از همان نقاط بالایی قله ها میباشد.

10 قانون جان مورفی

یک روند برتر و معتبر و قابل قبول باید حداقل ۳ بار لمس شود و هر چه تعداد برخورد به روند بیشتر باشد ان روند معتبر تر است

 

 

۶- میانگین را دنبال کنید

میانگین های متحرک را دنبال کنید. میانگین های متحرک سیگنال های خرید و فروش قابل مشاهده در اختیار ما قرار می دهند. اگر روند موجود هنوز در حرکت باشد، میانگین های متحرک به شما می گویند و همچنین به شما در اثبات تغییر یک روند کمک می کنند.

 به هر حال، میانگین های متحرک در تحلیل تکنیکال (technical )هیچ اطلاعاتی در مورد حتمی بودن و یا قریب الوقوع بودن یک تغییر روند ، به شما نمی دهند.

یک نمودار ترکیبی از دو میانگین متحرک رایجترین روش پیدا کردن سیگنالهای خرید و فروش است.  جان مورفی (john.j.murphy) اشاره میکند که برخی از ترکیبات رایج از نمودارهای میانگین متحرک عبارت اند از: ۴و ۹ روز- ۹و۱۸ روز – ۵ و ۲۰ روز.

سیگنالها زمانی پدید می آیند که خط میانگین کوتاه تر از خط میانگین بلندتر عبور کند. عبور خط قیمت از میانگین متحرک ۴۰ روزه نیز سیگنالهای تجاری خوبی فراهم می کند. چون خطوط نمودار میانگین متحرک شاخصهایی هستند که از روند پیروی می کنند ، در یک بازار تجاری رونددار بهترین عملکرد را دارند

 

 

۷- چرخش هارا یاد بگیرید

نوسان گر ها را پیگیری کنید زیرا در شناخت سهامی که خرید یا فروش بیش از حد داشته اند  بسیار کمک میکند.نوسان گر ها اغلب به ما هشدار میدهند که یک بازار بیش از حد بالا یا پایین رفته است و به زودی تغییر روند خواهد داد.

یکی از نوسانگر های مرسوم  در تحلیل تکنیکال نوسانگرrsi  میباشد. این نوسان گر بین مقیاس ۰ تا ۱۰۰ کار میکند در ان خط های۳۰ ، ۵۰ و ۷۰ رسم میشود البته این رقم ها ثابت نیس و بین تحلیل گران  متفاوت است شکستن خط ۷۰ رو به بالا نشان دهنده هیجان در خرید میباشد و موقع فروش است همچینی شکستن خط ۳۰  رو به بالا نشان دهنده هیجان فروش و سیگنال خرید صادر میکند همچنین از خط ۵۰ برای قطعیت بیشتر میتوان استفاده کرد.

جان مورفی

اکثر معامله گران از نمودار های ۹ یا ۱۴ روزه برای شاخصrsi  استفاده مبیکنند.از سیگنال های هفتگی میتوان به عنوان فیلتر هایی برای سیگنال های روزانه استفاده کرد و از سیگنال های روزانه به عنوان فیلتر برای سیگنال های طی روز

 

 

۸-علائم هشدار دهنده را بشناسید

یکی از مواردی که جان مورفی (  johm.j.mirphy) به ان تاکید دارد معامله بر اساس میانگین متحرک همگرا/ واگرا است که توسط جرالد اپل اختراع شد  و با نام macd  شناخته میشود.

یک سیگنال خرید زمانی به وجود می آید که خط سریعتر از خط کندتر عبور کرده فراتر رود و هر دو خط زیر صفر باشند. یک سیگنال فروش زمانی به وجود می آید که خط سریعتر از خط کندتر عبور کرده پایین تر رود و هر دو خط بالای صفر باشند.

فاصله بین این دو خط را هیستو گرام میگویند و هشدار سریع تری در مورد تغییر روند میدهد و برای این به این دو اسم گفته میشود که از خط های عمودی برای ان استفاده میشود. سیگنال های هفتگی بر سیگنال های روزانه برتری دارند جان مورفی یکی از ۱۰ قانون برتر خود را به استفاده از این روش اختصاص داده است.

 

 

۹-وجود یا عدم وجود یک روند در تحلیل تکنیکال ( technical)

از ADX استفاده کنید. خط شاخص میانگین هدایتی (ADX) به تعیین اینکه یک بازار از روند خاصی پیروی می کند یا در یک دوران تجاری قرار دارد، کمک می کند.

این شاخص درجه و یا جهت روند بازار را اندازه گیری می کند. یک خط صعودی ADX بیانگر وجود یک روند قوی است. یک خط نزولی ADX بیانگر وجود یک بازار تجاری بدون روند است. یک خط صعودی ADX با میانگین های متحرک سازگار است و یک خط نزولی ADX با نوسانگرها سازگار است که هر دو در تحلیل تکنیکال(technical )کاربرد دارد.

با رسم جهت خط ADX ، تاجر می تواند تعیین کند چه سبک تجاری و چه مجموعه ای از شاخصها برای محیط جاری بازار مناسب و برتر هستند.

 

 

۱۰- علایم تایید کننده را بشناسید

این علائم شامل سفارش های دادوستد قبل از شروع بازار و حجم هستند. سفارش های داد ستد قبل از شروع بازا و حجم ها مهم ترین شاخص ها در معاملات اتی هستند وقتی یک سهم حجم روزانه ان بیشتر از حجم میانگین همان ماه باشد و همچنین در ان روز قیمت مثبتی داشته باشد نشان ار ورود پول به سهم است .

اگر یک سهم  قیمتی منفی داشته باشد نشان از خروج پول از سهم و سومین حالت ، حالت خنثی است که نه ورود پول را نشان میدهد نه خروج پول را.

سفارش های دادوستد قبل از شروع بازار معمولا یک هشدار است که روند در حال تکمیل و توقف است. یک روند رو به بالا و صحیح قیمت باید با حجم صعودی و سفارش های دادوستد قبل از شروع بازار همراه باشد.

 

 

نتیجه گیری:

جان مورفی ۱۰ قانون برتر در تحلیل تکنیکال (technical) که از مهم ترین تجربه های خود  است را در اختیار ما گذاشته که برای این تجربیات ۳۰ سال زحمت کشیده است و نشان میدهد برای معامله کردن باید از سیگنال های زیادی استفاده کرد.

 هر سیگنال ریسک کار را به شدت کاهش میدهد. استفاده کردن به تنهایی از یک سیگنال نمیتواند یک معامله گر را به سمت سود سوق دهد و قطعا با خطا و اشتباهات فوق القاده زیادی همراه میکند.

از کدام سیگنال های یا سیستم های جام مورفی بهترین . بیشتربن استفاده رو برد و کدام سیگنال ها به ما تایید قوی تر و برتری را میدهد؟

درباره ایمان صاحبدادی

ما شما را پولدار نمی کنیم، ما شما را موفق خواهیم کرد و ما باور داریم پول با موفقیت خواهد آمد.

این مطالب را نیز ببینید!

نمودار های قیمت

هر نمودار به جای هزاران واژه ارزش دارد. همه کارهایی که در تحلیل تکنیکی انجام می دهیم به نمودارها وابسته است هدف از خواندن نمودارهای قیمت یافتن حرکت بعدی قیمت در زمان است و برای این کار باید بدانیم که قیمت پیش از این چه کار کرده و اکنون در مقایسه با قبل در کجا قرار گرفته است. جمله نمودارهای شناخته شده بین معامله گران میتوان به نمودار خطی، نمودار میله ای، نمودار شمعی، نمودار نقطه- شکل(رقم)، نمودار کاگی، نمودار رنکو، شکست سه خط و قیمت - حجم  اشاره کرده که در اینجا به توضیح مهمترین آنها خواهیم پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *