جمعه , ۲۹ تیر ۱۳۹۷
صفحه اصلی / تحلیل تکنیکال / نمودار های قیمت

نمودار های قیمت

نمودارها

هر نمودار به جای هزاران واژه ارزش دارد. همه کارهایی که در تحلیل تکنیکی انجام می دهیم به نمودارها وابسته است، با اینحال نمودارها تنها برای تحلیل گران تکنیکی کاربرد ندارند. اقتصاددانان، کارشناسان آمار و تحلیلگران بازارهای مالی به وفور از نمودارها استفاده می کنند. هدف از خواندن نمودارهای قیمت یافتن حرکت بعدی قیمت در زمان است و برای این کار باید بدانیم که قیمت پیش از این چه کار کرده و اکنون در مقایسه با قبل در کجا قرار گرفته است.

از جمله نمودارهای شناخته شده بین معامله گران میتوان به نمودار خطی، نمودار میله ای، نمودار شمعی، نمودار نقطه- شکل(رقم)، نمودار کاگی، نمودار رنکو، شکست سه خط و قیمت – حجم  اشاره کرده که در اینجا به توضیح مهمترین آنها خواهیم پرداخت.

نمودار خطی

با یک نگاه در نمودار خطی به آسانی تغیرات قیمت دیده می شود، زیرا تنها به حرکت قیمت های پایانی در آن توجه شده است. یک نمودار خطی به سادگی با وصل کردن قیمت های پایانی دوره های زمانی مختلف بدست می آید.

ویژگی منحصر به فرد نمودار خطی سادگی آن است، یعنی می توانید نوسانات و تغیرات قیمت را در طی زمان به صورت ساده و آسان درک کنید. کاربرد نمودارهای خطی در بررسی تغیرات قیمت های پایانی است و تحلیل گر قیمت هایی را مورد بررسی قرار می دهد که بازار پیش از این بر روی آنها به تعادل رسیده و توافق عمومی در آن لحاظ شده است. میدانیم قیمت پایانی اطلاعات مهمی درباره ی تغیر انتظارات و تایید حرکت های آینده در اختیار قرار می دهد. با این وجود محدوده نوسانات بازار که بوسیله قیمت های بالا، پایین و باز قابل درک است، دی نمودار خطی دیده نمی شود.

نمودار میله ای

نمودار میله ای علاوه بر قیمت پایانی توانایی نمایش قیمت باز، پایین و بالا را در هر دوره زمانی دارد. نوک هر میله عمودی بالاترین و ته آن پایین ترین قیمت را برای هر چهارچوب زمانی نشان می دهد. قیمت پایانی به وسیله خط کوچکی در سمت راست میله و به همین شکل قیمت باز با یک زبانه دیگر در سمت چپ نمایش داده می شود.

میله افزایشی زمانی شکل می گیرد که قیمت پایانی از قیمت باز بیشتر باشدو به معنی آن است که در جریان معاملات بازار، قیمت افزایش یافته است. اگر در شرایط بازار کاهشی قرار داشته باشیم، قیمت پایانی در سطح پایین تری نسبت به قیمت بازار خواهد بود.

نمودار شمعی

بیش از دویست سال است که ژاپنی ها نمودار های شمعی را می شناسند، اما پس از گسترش بازارهای مالی، محبوبیت آن در سراسر جهان افزایش یافت. در ابتدا ژاپنی ها نمودارهای شمعی را برای بررسی میزان تغییرات قیمت کالاها به ویژه برنج بکار می بردند.  به مانند نمودار میله ای، بالاترین قیمت به ترتیب در سر و ته هر شمع نشان داده می شود. هر نمودار شمعی دارای یک بدنه است که قیمت های باز و پایانی بوسیله آن مشخص می گردد. در واقع هر شمع از دو بخش یکی بدنه و دیگری سایه ساخته شده است.دامنه نوسانات قیمت برای هر دوره زمانی مشخص، به وسیله سایه ها قابل تشخیص است و بدنه شمع فاصله بین قیمت باز و پایانی را روشن می کند.

اگر قیمت پایانی از قیمت باز کمتر باشد (شمع کاهشی), بدنه شمع معمولا توپر یا سیاه نمایش داده می شود، اما اگر قیمت پایانی از قیمت باز بیشتر باشد(شمع افزایشی)،  بدنه شمع معمولا سفید رنگ یا تو خالی دیده می شود. بدنه شمع نقش مهمی در برداشت معامله گران از وضعیت بازار دارد. زیرا هرچه بدنه شمع نسبت به سایه ها بلند تر باشد، فشار خرید یا فروش را نشان می دهد. اندازه سایه و بدنه معیار مهمی برای تعیین انتظارات و قدرت یا ضعف بازار است. اگر شمع بدنه بلند توخالی ( سفید رنگ) و به طور نسبی سایه های کوتاه تری داشته باشد، بیانگر شدت تقاضای بازار است.

نویسنده: پروتیم ، بهروز باقری، عضو ارشد پروتیم

درباره ایمان صاحبدادی

ما شما را پولدار نمی کنیم، ما شما را موفق خواهیم کرد و ما باور داریم پول با موفقیت خواهد آمد.

این مطالب را نیز ببینید!

سه عنصر اساسی برای معامله موفق

سه عنصر اساسی برای معامله موفق

2 دیدگاه‌ها

  1. عااااالی بود ،مرسی از تی بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *