سه شنبه , ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
صفحه اصلی / روانشناسی بازار سرمایه / دو اشتباه کشنده در سرمایه گذاری

دو اشتباه کشنده در سرمایه گذاری

وارن بافت بزرگترین سرمایه‌گذار بورس، سرمایه‌گذاری را فرآیند برنامه ریزی برای پول می‌‌داند تا در آینده پول بیشتری نصیب شما بشود.  هدف از سرمایه‌گذاری این است که پولتان برای شما کار کند به امید اینکه پولتان در طول زمان رشد خواهد کرد.

 

دو اشتباه کشنده در سرمایه گذاری

 

در شروع راه سرمایه‌گذاری بسیار مهم است، سرمایه‌گذاری به این معناست که یک فرد دارایی مالی را خریداری می‌‌کند و میزان سود آوری آن را پیش بینی می‌‌کند و در هنگام فروش با قیمت بالاتر به سود خوبی  دست خواهد یافت.

رفتارهای غریزی و عمل بر اساس پیش فرض‌ها از بزرگترین موانع موفقیت در سرمایه‌گذاری است که در ویژگی های فرهنگی و فکری ما ریشه دارند و به صورت ناخودآگاه و براساس الگوهایی که از پیش تعیین شده اند صورت می‌‌گیرد.

ما به صورت آماده در زمان تصمیم‌گیری الگوی خاصی را در ذهن خود داریم که بدون هیچگونه تحلیل منطقی براساس این الگو عمل می‌کنیم و اینگونه رفتارهای مالی به ویژه در سرمایه‌گذاری بسیار زیان آور است و شاید به فاجعه منتهی شود.

بعضی از اشتباهات مشهود در زندگی به صورت مکرر تکرار می‌شوند که سرمایه‌گذاری هم از این موضوع مستثنی نیست و شامل افرادی می‌شود که دارای حافظه‌ی خوبی نیستند و اشتباهی را بارها در مورد مسائل اقتصادی تکرار می‌کنند. 

سرمایه‌گذاران بزرگ می‌گویند اعتماد کنید اما بررسی و تحقیق را هم فراموش نکنید. آگاهی نداشتن در مورد اصول اولیه اقتصادی باعث پیچیدگی در امر سرمایه‌گذاری می‌شود و یادگیری راه و روش صحیح سرمایه‌گذاری باعث بهره مندی از آینده ای روشن می‌شود.

 

دو اشتباه کشنده ی دنیای سرمایه‌گذاری

 

دو اشتباه کشنده در سرمایه گذاری

نداشتن یک برنامه مشخص سرمایه‌گذاری و یا حتی یک برنامه ریزی ضعیف باعث از دست رفتن سرمایه می‌شود. باید یک پلان مخصوص برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفت که شامل اهداف، جزئیات و ریسک‌ها می‌باشد تا از اشتباهات در دنیای سرمایه‌گذاری جلوگیری کرد.

علت شکست اکثر سرمایه‌گذاران گرفتار شدن در تله های ذهنی است که غالباً قابل پیش بینی هستند و علت نرسیدن به اهداف مورد نظر می‌شوند. این تله ها برای همه ی افرادی که وارد سرمایه‌گذاری می‌شوند وجود دارد به خصوص سرمایه‌گذارانی که در زمینه های عاطفی و روانی مساعدی برخوردار هستند.

 

اولین اشتباه کشنده: سپردن پول خود به دست شخص دیگر برای سرمایه‌گذاری

تقدیم پول خود برای سرمایه‌گذاری به فردی دیگر بزرگترین اشتباه یک شخص در دنیای سرمایه‌گذاری است. آن فرد هر چقدر هم قابل اعتماد باشد این حرکت شروعی است برای از دست دادن سرمایه.

با توجه به وضعیت مالی کشور و کم ارزش شدن اعتبار چک و سفته های بانکی و قوانین جدید مالی دادگاه به راحتی می‌توانند سرمایه شما را تصرف کرده و شما آن را از دست رفته بدانید.

سرمایه‌گذاری دارای چارچوب مشخصی است و کار خیلی پیچیده ای نیست. انجام تعدادی عمل درست و اجتناب از اشتباهات جدی باعث یک سرمایه‌گذاری موفق می‌شود. شما می‌توانید با کسب علم و تجربه به موفقیت دست پیدا کنید.

 

 

دومین اشتباه کشنده: سرمایه‌گذاری کردن با اعتماد به حرف دیگران

اعتماد به نظر دیگران یکی دیگر از بزرگترین اشتباهاتی ست که یک فرد در دنیای سرمایه‌گذاری می­تواند مرتکب شود. حتی اگر فرد مورد نظر شما فردی با تجربه و خبره در زمینه ی سرمایه‌گذاری باشد بازهم ممکن است این موضوع شروعی باشد برای شکست شما در سرمایه‌گذاری.

سرمایه‌گذار ریسک اصلی در سرمایه‌گذاری است؛ سرمایه‌گذاری به تنهایی ریسک ندارد. اگر بدون کسب علم و تجربه وارد یک سرمایه‌گذاری شوید مسلما باعث شکست و از دست رفتن سرمایه می‌شود. برای جلوگیری از شکست نیاز است که به مهارت کافی در سرمایه‌گذاری دست پیدا کنید و تنها راه کسب این مهارت آموزش صحیح و تمرین مکرر است و هیچ راه میانبری ندارد.

 

 

قدرت در دانش است، ذهن هر فرد قوی ترین و مهمترین دارای اوست ، ذهنی که آموزش دیده است و آماده ست از هر دارایی دیگر برای شما پول سازتر است. باید ذهن خود را به گونه ای پرورش دهید که باعث کسب درآمد برای شما شود.

ذهن هر چیز جدید و غیرعادی را به عنوان دشمن حساب می‌کند و ذهن تلاش می‌کند با آن مبارزه کند. در بعضی مسائل از کاربردهای خوب ذهن به حساب می آید ولی باعث مشکلاتی هم می‌شود. و مشکل اصلی دور کردن شما از آموختن و تجربه کردن است که باعث جلوگیری از رشد و پیشرفت شما می‌شود که عامل اصلی برای ثروتمند شدن است.

اگر افراد از اشتباهات خود درس بگیرند و آن را مجددا تکرار نکنند سرمایه‌گذاری موفقی خواهند داشت ولی اکثرا از این کار اجتناب می‌کنند و اشتباهات خود را تکرا می‌کنند. اگر هر سرمایه‌گذار به یادداشت کردن اشتباهات خود و تکرار نکردن آن بپردازد مسلما ثروتمند خواهد شد.

درباره ایمان صاحبدادی

ما شما را پولدار نمی کنیم، ما شما را موفق خواهیم کرد و ما باور داریم پول با موفقیت خواهد آمد.

این مطالب را نیز ببینید!

۱۴ مرحله هیجانات سرمایه گذار

بازارهای کارآمد بر پایه این فرضیه هستند که انسان های منطقی با هدف به حداکثر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *