سه شنبه , ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
صفحه اصلی / بورس را استارت بزن / بنیادی‌ترین اصل سرمایه‌گذاری در بورس سهام

بنیادی‌ترین اصل سرمایه‌گذاری در بورس سهام

هر سرمایه گذاری درست، نیازمند تحلیل هایی است. یکی از مهم‌ترین آن‌ها، تحلیل بنیادی است. تیم محتوا کالج تی بورس در این مقاله مهم ترین اصول بنیادی را به شما گوشزد خواهد کرد. با ما همراه باشید.

حتی سهام‌داران حرفه‌ای هم همه سهامشان سودآور نیست و ممکن است در هر سبد سهام، یک‌، دو یا حتی بیشتر، سهام منفی و در ضرر پیدا شود. نکته‌ای که ما تماماً به آن اشاره می‌کنیم این است که طوری حرکت کنید که زیان نکنید و در صورت گرفتار شدن در شرایط منفی کمترین زیان ممکن را بکنید.

هر فرد بعد از هر خرید وفروش باید از خود این سؤال را بکند که من کمترین ضرر را کرده‌ام؟ یا بیشترین سود رو برده‌ام؟

پس می‌توان گفت بنیادی‌ترین fundamental اصل سرمایه‌گذاری در بورس سهام، حفاظت از سرمایه است.

تعدادی از خریداران سهم با روش خریدی به اسم مارتینگل کار می‌کنند. بدین ترتیب که بعد از خرید سهامی که در زیان است و منفی است با زیادتر شدن زیان آن شرکت، دوباره شروع به خرید می‌کنند البته با مبالغ بیشتر.

با این کار میانگین قیمت خریداری ‌شده سهام خود را پایین میاورند و با هر افت قیمت دوباره این کار را انجام می‌دهند و اقدام به خرید می‌کنند با مبالغ بالاتر. اما این رویکرد چه مقدار با استراتژی‌های سرمایه‌گذاران موفق شباهت دارد؟

ما در ۴ بخش به شما بنیادی ترین اصل سرمایه گذاری را خواهیم گفت. با ما همراه باشید.

 

بخش اول: سخن بزرگان

به صحبت‌های چندی از افراد موفق در بازار سرمایه می‌پردازیم که به بنیادی‌ترین اصل سرمایه‌گذاری اشاره می‌کنند.

 

وارن بافت

قانون شماره ۱ بافت می‌گوید هرگز پول خود را از دست ندهید و قانون شماره ۲ بافت می‌گوید هرگز قانون دوم را فراموش نکنید؛ که خود یکی از بنیادی‌ترین اصل‌های سرمایه‌گذاری در بورس هست.

جورجی شوارتز

ابتدا از بقای سرمایه خود مطمئن شوید، سپس به کسب پول بپردازید.

لری‌هایت

اگر همه ژتون‌های خود را نگه ‌دارید، نمی‌توانید برنده شوید؛ اما یادتان باشد اگر تمام ژتون‌های خود را از دست بدهید، دیگر نمی‌توانید بازی کنید. با این حال دیدگاه اصلی یک سرمایه‌ گذار حرفه‌ای در بورس، حفظ سرمایه است و این دیدگاه را زیربنای سرمایه‌گذاری خود قرار می‌دهد.

ولی دیدگاه یک سرمایه‌گذار مبتدی، فقط به دست آوردن پول زیاد است و با این طرز فکر سرمایه خود را از دست می‌دهد.

 

بخش دوم: وارن بافت کیست و چه کرد؟

وارن بافت یکی از ثروتمندترین افراد جهان است حتی در سال ۲۰۰۸ به صدر این لیست هم رسید. بافت دریکی از کتاب‌های خود این‌گونه زندگی خود را تعریف می‌کند.

 وارن بافت، کودک سال‌های بحران بزرگ ایالات‌متحده بود. شخصیت دوران جوانی او با تمایل بسیار شدید به ثروتمند شدن آمیخته‌شده بود. در دبستان، همچون دبیرستان، به همکلاسی‌هایش می‌گفت که در پیش از سی ‌وپنج‌ سالگی، میلیونر خواهد شد.

هنگامی‌که به سن سی ‌وپنج ‌سالگی رسید، ثروت خالص او از شش میلیون دلار فراتر رفته بود.

وقتی از او پرسیدند چرا این‌همه تلاش برای به دست آوردن پول می‌کند بافت جواب داد: این کار به این دلیل نیست که من طالب پول باشم بلکه لذت به دست آوردن پول و مشاهده آن، دلیل اصلی این امر است.

سرمایه‌گذاری در بورس سهام

او نگاهی آینده محور دارد، هنگام از دست دادن یک دلار به این فکر می‌کند که با آن‌ یک دلار می‌توانست چه‌ کارهایی انجام داد.

این نگرش در سرمایه‌گذاری او تأثیر خودش را گذاشت.

به ‌طور مثال بافت دریکی از مجمع‌های شرکت سالانه در سال ۱۹۹۲ گفت: فکر می‌کنم بزرگ‌ ترین اشتباه من این بود که هنگامی‌که بیست ‌ساله بودم برای خرید ماشین ۲۰ درصد از سرمایه خود را از دست دادم.

حالا تصور می‌کنم که هزینه آن ماشین به پول امروز برای من چیزی در حدود ۸۰۰ میلیون دلار است!

 

بخش سوم: حفظ سرمایه در بورس به چه معناست؟

شاید یک سرمایه‌گذار معمولی وقتی دچار زیان مالی شود میزان پولی که ازدست ‌داده است محاسبه کند ولی بافت این کار را نمی‌کند.

 زیان او آن چیزی است که پول ازدست‌ رفته می‌توانست به آن تبدیل شود. برای او از دست دادن پول به معنی انحراف زیاد از هدف اصلی او یعنی مشاهده رشد سرمایه است.

سرمایه‌گذاری در بورس سهام

این بخش را نیز مطالعه کنید: کانسلیم/یک سیستم تحلیل به روش بنیادی

حفظ سرمایه بنیادی‌ترین fundamental اصل سرمایه‌گذاری در بورس است که تعداد زیادی از افراد موفق آن را بیان کرده‌اند ولی تعداد سرمایه‌گذاران کمی آن را رعایت می‌کنند دلیل آن چیست؟

وقتی از سرمایه‌گذاران پرسیده شود اگر اولویت اصلی شما حفظ سرمایه در بورس باشد دقیقاً چه‌کاری انجام می‌دهید، اکثر آن‌ها خواهند گفت کاری انجام نمی‌دهیم چون ممکن است متحمل ضرر شویم.

این عقیده به معنی یک اشتباه بزرگ و رعایت نکردن اصل بنیادی در سرمایه‌گذاری است. این افراد عقیده دارند برای به دست آوردن سودهای بزرگ باید ریسک کرد هر چه ریسک بیشتر باشد سود بیشتر است. بنابراین بدون کم ریسک کردن شما هیچ‌وقت سود زیادی نمی‌برید.

به عقیده این افراد شما برای بدست آوردن ۱ میلیون باید ریسک از دست دادن ۱ میلیون یا بیشتر را داشته باشید که این عقیده بیشتر شبیه شرط‌ بندی است تا سرمایه‌گذاری در بازار بورس سهام.

 

عقیده سرمایه گذاران موفق در بورس چیست؟

در نگاه رایج، هدف از حفظ سرمایه، از دست ندادن پول است؛ این دیدگاه البته که انتخاب‌های شما را محدود خواهد کرد.
اما سرمایه‌ گذار بنیادی و خبره توجه خود را بر افق بلندمدت متمرکز می‌کند. او به هر یک از سرمایه‌گذاری‌های خود به‌ عنوان رویدادی مجزا و جداگانه نمی‌نگرد.

تمرکز او بر فرآیند سرمایه‌گذاری است. حفظ سرمایه، اصل اساسی و بنیادی فرآیند سرمایه‌گذاری او در بورس به شمار می‌رود. حفظ سرمایه به‌عنوان بخشی از روش سرمایه‌گذاری او قرارگرفته است و زیر‌بنای تمام فعالیت‌هایی است که او انجام می‌دهد.

سرمایه‌گذاری در بورس سهام

این اصل به آن معنا نیست که هرگاه سرمایه‌ گذار فاندامنتال ماهر قصد سرمایه ‌گذاری دارد، اولین پرسش او این است که چگونه دارایی‌ام را حفظ کنم. در واقع حتی در لحظه تصمیم‌گیری برای انجام یک سرمایه‌گذاری، ممکن است این پرسش به ذهن او خطور نکند.

به ‌طور مثال یک اسب ‌سوار در یک مسابقه هدف اصلی او رد شدن از خط پایان و برنده شدن مسابقه است، نه آسیب ندیدن و زنده ماندن!

در حقیقت زنده ماندن یا آسیب ندیدن مبنای اصلی سوارکاری او می‌شود. به این منظور که فاصله خود را با دیگر اسب‌سواران رعایت کند تا در مواقع لزوم بتواند واکنش مناسب انجام دهد و از برخورد با دیگر اسب ‌سواران جلوگیری کند یا در حالت کلی تمام موارد ایمنی موردنیاز را رعایت می‌کند.

ولی در حین مسابقه به زنده ماندن فکر نمی‌کند فقط موارد ایمنی را رعایت می‌کند و فقط به گذشتن از خط فکر می‌کند. یک سرمایه‌گذار بنیادی و موفق هم به ‌مانند یک سوارکار ماهر در حین انجام معاملات به از دست دادن پول یا از دست ندادن آن فکر نمی‌کند.

تمام ذهن او متمرکز بر معاملاتش است و فقط قوانین را رعایت می‌کند که این قوانین به ‌صورت خودکار باعث حفظ سرمایه او می‌شود.

آنچه بافت در سرمایه‌گذاری بنیادی نقل می‌کند فرصت سود با احتمال زیاد و زیان با احتمال ناچیز است که بیان‌گر این موضوع است که درخرید و فروش سهام در مواقع سود بیشترین سود را ببرم و در مواقع ضرر کمترین ضرر که این اصل را تمام سرمایه‌گذاران موفق رعایت می‌کند.

 

مسئولیت تصمیمان خود را بپذیرید

مسئولیت هر خرید وفروش و در کل تمام تصمیمات یک سرمایه‌گذار با خود اوست. او باید توان تحمل اشتباهت خود را داشته باشد و بپذیرد و اشتباهات خود را به عواملی مانند کم‌رمقی بازار و… نسبت ندهد.

یک سرمایه‌گذار باید اشتباه خود را بپذیرد و از اتهام زدن به دیگران خودداری کند. باید این نتیجه را قبول کند و بعد از پذیرفتن این نتیجه کارهایی انجام داده خود را تحلیل کند و اشتباهات خود را یادداشت کند که از این اشتباهات درس بگیرد و دیگران را انجام ندهد.

بیشتر بخوانید: یکی دیگر از مقاله‌هایی که به تحلیل فاندامنتال می‌پردازد، مقاله تحلیل فاندامنتال یا بنیادی چیست، می‌باشد که شما را به خواندن این مقاله دعوت می‌کنیم.

 

بخش چهارم: چرا میگوییم جبران زیان بسیار دشوار است؟

یک سرمایه‌گذار معمولی زیان زیادی متحمل می‌شود و وقتی از آن بپرسی زیان خود را جبران کرده‌ای یا نه جواب آن خیر است.

برای این نوع سرمایه‌گذارها، سرمایه‌گذاری کار فرعی آن‌هاست و ممکن است از دیگر درامدها و سرمایه‌های زندگی هم برای جبران ضررها وارد بازار سرمایه کنند که هیچ‌گاه این ضرر جبران نمی‌شود.

ولی موضوع برای سرمایه‌گذاران بنیادی fundamental ماهر متفاوت است. آن‌ها کار اصلی‌شان سرمایه‌گذاری است و درصورتی‌که آن را از دست بدهند زندگی خود را ازدست‌داده‌اند و باید چند برابر سود کنند تا به پول اولیه خود برسند.

به ‌طور مثال یک سرمایه‌گذار که مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان در سرمایه‌گذاری داشته است با ضرر این پول به مبلغ ۵۰ میلیون تومان رسیده است. حال سرمایه‌گذار باید دو برابر سرمایه خود را کسب کند تا به پول اولیه برسد.

این کار با سود ۱۲ درصد در هرسال، چیزی حدود ۶ سال طول می‌کشد. این کار برای بافت با سود حدود ۲۵ درصد حدود سه سال و ۲ ماه به طول انجامید درحالی‌که شوارتز با میانگین سود سالانه حدود ۲۸ درصد این کار را دو سال و نه ماه انجام داد.

اما آیا آسان‌تر نیست که در ابتدا از متحمل شدن زیان اجتناب کرد؟ می‌توانید مشاهده کنید که بافت و شوارتز با قاطعیت به این سؤال پاسخ مثبت می‌دهند. آن‌ها می‌دانند که اجتناب از زیان بسیار آسان‌تر از به دست آوردن مجدد پول است.

سرمایه‌گذاری در بورس سهام

این بخش را نیز مطالعه کنید: اصول سرمایه گذاری بلند مدت

 

اساس و بنای ثروت

یکی از دلایلی که وارن بافت و جورجی شوارتز از موفق‌ترین سرمایه‌گذاران فاندامنتال تاریخ شدند این است که هردوی آن‌ها در اجتناب از زیان‌ها تلاش بسیار کردند.

وارن بافت می‌گوید، بسیار آسان‌تر است که هم‌اکنون دچار مشکل نشویم تا اینکه بخواهیم از شر آن خلاص شویم.

حفظ سرمایه با اینکه بنیادی‌ترین اصل سرمایه‌گذاری در بورس نیز است، اساس تمامی فعالیت‌های یک سرمایه‌گذار خبره و همچنین زیربنای استراتژی کلی سرمایه‌گذاری به‌حساب میاید.

تمام روش‌های دیگر، ناگزیر به قانون اول وارن بافت برمی‌گردد که هرگز پول خود را از دست ندهید و از دست دادن پول بسیار آسان است و دوباره به دست آوردن آن بسیار دشوار که به اصل تحلیل فاندامنتال اشاره می‌کند.

سرمایه‌گذاری در بورس سهام

 

نتیجه‌گیری:

اینکه بخواهید یک مسیری را طی کنید که از آن تجربه کسب کنید ممکن است سال‌ها طول بکشد و همچنین سرمایه بسیار زیادی از دست بدهید. ولی با الگوبرداری از افرادی که این مسیر را طی کرده‌اند و تجربیاتشان را در اختیار ما می‌دهند می‌تواند زمان رسیدن به هدف را خیلی نزدیک‌تر کند.

داشتن یک برنامه‌ریزی دقیق برای حفظ سرمایه بنیادی‌ترین اصل سرمایه‌گذاری است همچنین با داشتن یک حد ضرر مشخص شما هم می‌توانید جلوی ضرر بیشتر را بگیرید هم اینکه نگذارید سود خود از بین برود.

باید چه اقداماتی انجام داد تا بتوانیم به دقیق سرمایه خود بپردازیم؟ منظور قاعده و قانونی که از آن صحبت شد که باید رعایت شود چیست؟

 

نویسنده: محمدعلی نوبخت

درباره ایمان صاحبدادی

ما شما را پولدار نمی کنیم، ما شما را موفق خواهیم کرد و ما باور داریم پول با موفقیت خواهد آمد.

این مطالب را نیز ببینید!

گروه بندی ابزارها و شاخص ها

در لیست زیر گروه های مختلف اندیکاتورها و نمودارها گروه بندی شده است. نمودارهای مقدماتی:  …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *