سه شنبه , ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
صفحه اصلی / بورس را استارت بزن / ۱۰ نکته که هر سهامداری باید بداند

۱۰ نکته که هر سهامداری باید بداند

برای سرمایه گذاری در بورس توجه به برخی نکات می تواند مفید باشد و به ما در رسیدن به اهدافمان کمک کند. ۱۰ مورد زیر از جمله نکات مهمی هستند که برخی از آنها از اصول مهم و پایه ای سرمایه گذاری محسوب می شوند:

 

۱انتخاب صنعت برتر

در میان صنایع مختلف، صنایعی هستند که میانگین بازده آنها از میانگین بازده بازار بیشتر است. پس چرا آنها را انتخاب نکنیم؟!!!!

 

۲ انتخاب شرکت برتر

پس از انتخاب صنعت برتر حالا به سراغ شرکتهایی بروید که بازده آنها از میانگین بازده صنعت مورد نظر بالاتر است . منظور از بازده، کلیه سودهای منتفع از شرکت اعم از  EPS، اختلاف قیمت، سهام جایزه و… در یک مدت معین است.

۱۰ نکته که هر سهامداری باید بداند

 

۳میزان نقد شوندگی

هیچگاه سهمی نخرید که در فروش آن دچار مشکل شوید. نقد شوندگی عامل بسیار مهمی است که هرگز نباید مورد غفلت قرار گیرد. این فاکتور متاثر از پارامترهایی مثل حجم معاملات شرکت، تعداد سهام معامله شده، دفعات معامله، تعداد خریدار و… است.

۱۰ نکته که هر سهامداری باید بداند

 

نقد شوندگی به صورت رتبه ای مطرح می شود و رتبه ۱ به معنای بالاترین میزان نقد شوندگی است و رتبه های ۲ و ۳ و ۴ و ….. به ترتیب نقد شوندگی کمتری دارند.
برخی از افراد تا رتبه ۱۰۰ را قابل قبول می دانند. بعضی ها بیشتر از ۵۰ پیش نمیروند و عده ای هم به بیشتر از ۲۰ رضایت نمی دهند. به هرحال بنابر استراتژی و هدف سرمایه گذاری تان، ملاکی را برای خودتان انتخاب کنید.
لازم به ذکر است که رتبه نقد شوندگی در یک محدوده زمانی قابل محاسبه است مثلا یکساله، شش ماهه، یکماهه و… اما در بیشتر موارد از نقد شوندگی ۳ ماهه استفاده می شود.

 

۴میزان سهام در دست سهامداران عمده

هر چه میزان سهام سهامداران عمده کمتر باشد و سهم یک شرکت بیشتر در دست مردم و سهامداران جز باشد، بهتر است. چرا که در اینصورت میزان قیمت را عرضه و تقاضای و اقعی تعیین می کند. اما اگر قسمت اعظمی از سهام یک شرکت در دست سهامداران عمده باشد به همان نسبت آنها می توانند کنترل بیشتری را بر آن سهم اعمال کنند. و در این بین سهامدار جز است که ضرر می کند.

 

۵اخبار اقتصادی و سیاسی

همواره به اخبار داخلی و خارجی توجه داشته باشید. فکر نمی کنم روزانه ۱۵ دقیقه گوش دادن به اخبار یا مطالعه روزنامه ها وقت زیادی از شما بگیرد بلکه حتی در برخی موارد کمک بزرگی در پیش بینی روند بازار و توجه به برخی صنایع خاص خواهد کرد.

۱۰ نکته که هر سهامداری باید بداند

 

۶P/E

این شاخص مطالب بسیار زیادی را به ما خاطرنشان میکند. مثلا به ما می گوید که جو بازار از یک سهم بخصوص چه انتظاری دارد. میزان بالای این شاخص می تواند نشان دهنده این واقعیت باشد که سهامداران چشم امید به آن سهم بسته اند و باور دارند که پیشرفت قابل ملاحظه ای خواهد داشت. به میزان رشد P/E دقت کنید، سالهای مختلف را با هم مقایسه کنید، شرکتهای یک صنعت را نیز با یکدیگر مقایسه کنید.

 

۷اخبار طرح و توسعه شرکت

به دنبال اخبار و اطلاعات شرکت مورد نظرتان باشید. آیا شرکت طرح تو سعه، افزایش سرمایه و پروژه های آتی دارد یا خیر؟ مسلما انتخاب شرکتی که موارد ذکر شده را دارد به جای شرکتی که مدتها است افزایش سرمایه نداده، پروژه جدیدی اجرا نکرده و طرحی برای آینده ندارد عاقلانه تر است. مخصوصا سرمایه گذاری که تصمیم به استمرار و ادامه سرمایه گذاری دارد حتما باید به این مطلب توجه کند.

 

۸میزان رشد

 EPS  کدام شرکتها رشد EPS بیشتری داشته اند؟ کدام شرکتها معمولا در اول سال مالی EPS پایین تری اعلام کرده و در طول سال مرتبا آنرا تعدیل مثبت می کنند؟ حتما آنها را مد نظر داشته باشید.

۱۰ نکته که هر سهامداری باید بداند

 

۹سبد سهام

همیشه سبد سهام درست کنید. با این کار ریسک سرمایه گذاری خود را پایین می آورید. به قول یک مثل قدیمی همه تخم مرغها را داخل یک سبد نگذارید. در تشکیل سبد، تعدد و تنوع شرکت و صنعت را فراموش نکنید.

 

۱۰استراتژی

همواره یک استراتژی داشته باشید و خود را مقید به پیروی از آن بدانید. متاسفانه اکثر ما بدون اینکه خودمان برنامه مشخصی داشته باشیم دنباله رو دیگران هستیم و فقط با تقلید از دیگران به دنبال آنها میرویم .

۱۰ نکته که هر سهامداری باید بداند

 

 البته تا حدی تقصیر ما نیست چون اطلاعات کافی وجود ندارد و بطور تخصصی به سهامداری، که در خیلی از جاها یک شغل است و یک تخصص پیچیده ( و البته پر سود ) ، نپرداخته ایم.

قبل از اینکه سرمایه و پول خود را به خطر بیاندازید، روی کاغذ (البته در دنیای تکنو لوژیکی امروز کامپیوتر ) روشها و استراتژی های مختلف را در طول زمان امتحان کنید و آنها را با یکدیگر مقایسه کرده و عیب هایشان را رفع کنید و سیستم خاص خودتان را پیدا کنید.  اگر مدت زیادی روی این کار ( خرید و فروش فرضی ) وقت صرف کنید یقینا با آمادگی بیشتری وارد بازار واقعی بورس می شوید. شما با این کار بهتر و موفق تر از فردی خواهید بود که سالیان سال در بازار بورس است و بدون هیچ استراتژی چشم به دهان دیگران دوخته تا ببیند آنها چه می گویند و کاری را میکند که دیگران انجام می دهند.

خاطر نشان می کنم که هرگز از یک تکنیک به تنهایی استفاده نکنید چون بازار به آن اندازه ساده نیست که متاثر از یک یا چند عامل ساده باشد، بلکه عوامل مختلف و متعدد و گاهی پیچیده و غیر قابل پیش بینی و جود دارند که علاوه بر آن که خودشان به تنهایی یک فاکتور تاثیر گذار هستند، تعامل آنها با یکدیگر نیز منجر به نتایج متفاوتی  می شود.

نویسنده مرضیه محمدی

درباره ایمان صاحبدادی

ما شما را پولدار نمی کنیم، ما شما را موفق خواهیم کرد و ما باور داریم پول با موفقیت خواهد آمد.

این مطالب را نیز ببینید!

گروه بندی ابزارها و شاخص ها

در لیست زیر گروه های مختلف اندیکاتورها و نمودارها گروه بندی شده است. نمودارهای مقدماتی:  …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *