جمعه , ۲۹ تیر ۱۳۹۷
صفحه اصلی / تحلیل بنیادی / نسبت مالی ROA  و ROE

نسبت مالی ROA  و ROE

در ظاهر این دو نسبت مشابه یکدیگرند اما چیزی که در این دو نسبت مشترک است،این است که هر دو شاخص توانایی شرکتها را در ایجاد سود و بازده از سرمایه گذاری ها و فعالیت هایش نشان میدهد.

اما قصد داریم آنها را مفصل تر بررسی کنیم و به بیان تفاوت های آنها بپردازیم.

ROE یا بازده ارزش سهام سهامداران:

در میان تمام نسبت های مالی که توانایی سودآوری و کارایی شرکت را بخوبی نشان میدهد، نسبت بازده دارایی هاست که بیان میکند مدیریت شرکت و کلا آن مجموعه تا چه حد توانسته اند با پولی که سرمایه گذارانبابت خرید سهام شرکت پرداختند در جهت ایجاد سود استفاده کنند و به بیان

ی دیگر ROE نشان میدهد مدیریت شرکت با چه سرعت و نرخی در حال افزایش(کاهش) ارزش شرکت است.

فرمول محاسبه نسبت ROE:

ارزش سهام در اختیار سهامداران/درآمد خالص سالانه= بازده دارایی

به عنوان مثال پس از بررسی اطلاعات و صورتهای مالی میاندوره ای ۶ ماهه سال ۹۶ شرکت داروسازی عبیدی نشان میدهد ارزش سهام در اختیار سهامداران در این بازه زمانی ۱۶۹۲۷۹۰ میلیون ریال و درآمد خالص این شرکت دارویی ۳۵۱۵۲۱ میلیون ریال بوده است که با محاسبه در فرمول مذکور، نسبت ROE برابر ۲۰٫۷ میباشد.

اغلب تحلیلگران و سرمایه گذاران حرفه ای بازار حداقل ROE را که مطلوب میدانند ۱۵ درصد است.

ROA یا بازده کل دارایی ها:

حال قصد داریم به بررسی شاخص بازده کل دارایی ها که معیاری دقیق تر از کارآیی عملکرد مدیران است، بپردازیم. این شاخص نشان دهنده میزان سودی است که شرکت از هر واحد از دارایی هایش بوجود می آورد.

دارایی شرکت شامل اقلامی نظیر پول نقد،حسابهای دریافتنی،تجهیزات و… میباشد.

فرمول محاسبه ROA:

کل دارایی ها / درآمد خالص سالانه= بازده دارایی

بررسی نسبت های ROA و ROE شرکت داروسازی عبیدی:

به عنوان نمونه نسبت ROA برای داروسازی عبیدی اینگونه بررسی میکنیم. درآمد خالص شرکت در دوره ۶ ماهه ۹۶ برابر ۳۵۱۵۲۱ میلیون ریال و کل دارایی های شرکت برابر ۴۴۵۸۸۷۹ میلیون ریال میباشد.

با محاسبه این نسبت در فرمول مذکور ROA سهم دعبید برابر ۷٫۸ درصد میباشد که اغلب سرمایه گذاران حرفه ای بازار بر روی سهامی سرمایه گذاری میکنند که نسبت ROA آن کمتر از ۵% یا نزدیک به آن باشد.

لازم به ذکر است اطلاعاتی نظیر ارزش کل دارایی ها، درآمد خالص سالانه شرکت،ارزش سهام در دست سهامداران تماما در اطلاعات و صورتهای مالی شرکتها در بخش صورت سود و زیان و ترازنامه آن موجود است.

نویسنده مطلب: مهندس بهروز باقری / عضو ارشد پروتیم تی بورس

درباره ایمان صاحبدادی

ما شما را پولدار نمی کنیم، ما شما را موفق خواهیم کرد و ما باور داریم پول با موفقیت خواهد آمد.

این مطالب را نیز ببینید!

آموزش تحلیل بنیادی

کانسلیم / یک سیستم تحلیل به روش بنیادی

بدون شک روش تحلیل سهم کانسلیم یکی از بهترین سیستم های تحلیل و خرید سهام با دیدگاه بنیادی است که ویلیام اونیل ابداع کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *