شاخص چیست؟

پنج اتفاق تاثیرگذار بر اقتصاد جهانی
۱۳۹۵-۱۲-۱۰
شاخص اندازه‌ای آماری از تغییرات در پرتفویی از سهام است که تغییرات جزئی از کل بازار را نشان می‌دهد. ردیابی هر اوراق معاملاتی در بازار کار دشواری است به همین دلیل نمونه‌ای کوچک‌تر از بازار را به عنوان نمایش کلی از بازار در نظر می‌گیریم. روش اندازه‌گیری هر شاخص، منحصر به همان شاخص است و نمی‌توان رقم فعلی یک شاخص را با شاخصی دیگر مقایسه کرد بنابراین شاخص‌ها قابل قیاس با یکدیگر نیستند و منحصر به خود می‌شوند و تفسیری از تغییرات خود را نشان می‌دهند ؛ بنابراین برای مقایسه دو شاخص مختلف بهتر است درصد تغییرات شاخص‌ها را نسبت به‌روز یا ماه قبل باهم مقایسه کرد، نه عدد فعلی آن‌ها را. شاخص بازار سهام روشی برای اندازه‌گیری بخشی از بازار سهام است. این شاخص بیان‌گر روند عمومی قیمت سهام همه شرکت‌های پذیرفته دربورس اوراق بهادار است. طبق فرمول طراحی شده تغییر قیمت شرکت‌های بزرگ‌تر که در عین حال سرمایه بیشتری نیز دارند بر نوسان شاخص تاثیر بیشتری می‌گذارد. در هر بازار بورس اوراق بهاداری می‌توان بنا بر احتیاج و کارایی شاخص‌های زیادی را تعریف و محاسبه نمود. سرمایه گذاران باید به دو نکته توجه نمایند:
نکته ۱ – افزایش شاخص کل کلاً به معنی سودآوری کلیه سهام موجود در بورس نیست. و نیز این مسئله کاهش شاخص کل هم به معنی زیان در کل سهام موجود در بورس نیست.
نکته ۲ – یکی از مهمترین مسائل در سرمایه‌گذاری در بورس تشکیل سبد سهام است. سرمایه گذاران باید از هر صنعتی یک نوع از سهام آن صنعت را در سبد خود داشته باشند.
          برای درک بهتر نحوی محاسبه  شاخص قیمت به صورت زیر است.
تورم به عنوان افزایش در سطح کلی قیمت شناخته می‌شود، برای محاسبه دقیق تورم ابتدا باید سطح عمومی قیمت را ارزیابی کنیم. سطح عمومی قیمت با شاخص قیمت اندازه‌گیری می‌شود. شاخص قیمت میانگین وزنی قیمت‌ها از سبد انتخابی کالاها و خدمات مرتبط با قیمت‌های آنها در یک سال پایه است.
برای ساخت یک شاخص قیمت با انتخاب سال پایه شروع می‌کنیم سپس نمونه‌ای را به نمایندگی از کالاها و خدمات در نظر می‌گیریم و ارزش آنها را در سال پایه و قیمت‌های فعلی آن‌ها را محاسبه می‌کنیم.
نسبت هزینه‌های سبد کالا در قیمت‌های فعلی به هزینه در قیمت‌های سال پایه به عنوان شاخص قیمت در نظر گرفته می‌شود.
برای مثال فرض کنید سبدها شامل تنها سه مورد است: پیراهن، شلوار و نان با قیمت‌ها و مقادیر در سال 2006 و 2007.

 

حال به محاسبه ارزش بازار سبد برای سال 2006 و 2007 می‌پردازیم:

 

$250=$50+$100+$100=(100*$0.50)+ (5*$20)+ (10*$10)= سبد بازار برای سال 2006
$300=$55+$125+$120=(100*$0.55)+ (5*$25)+ (10*$12)= سبد بازار برای سال 2007
× توجه کنید که مقادیر مشابه برای هردو محاسبه استفاده شده است.
بی‌شک مقادیر کالا سال به سال تغییر خواهد کردف این مقادیر را ثابت نگه می‌داریم تا اثرات تغییرات قیمت را مشاهده کنیم.
برای محاسبه شاخص قیمت، قیمت سبد بازار، نرخ بهره سالانه تقسیم بر قیمت سبد بازار هر سال پایه است. سپس در صد ضرب می‌کنیم. در این مورد می‌خواهیم شاخص قیمت برای سال 2007 را به دست آوریم پس سال 2006 را به عنوان سال پایه در نظر می‌گیریم.
توجه کنید که شاخص قیمت برای سال پایه همواره 100 است زیرا سبد بازار در سال پایه به خودش تقسیم می‌کنید (بنابراین مقدار 1 را به شما خواهد داد.) و ضرب در صد که ارزش درصدی یا صد را ارائه می‌کند.

 

      به طور کلی می‌توان هشت شاخص‌های مهم در بازار بورس تهران را به صورت زیر معرفی کرد شناخت  و درک این شاخص‌ها تاثیر زیادی در نحوه سرمایه‌گذاری بهینه در بازار سهام دارد.

 

 

سایر شاخص‌های بازارهای فعال که آشنایی با آنها خال از لطف نیست در ادامه آمده است.
میانگین صنعتی داو جونز Dow Jones Industrial Average) DJIA)  یک شاخص اقتصادی بازار آزاد است که توسط وال استریت ژورن ال منتشر و تهیه می‌شود این شاخص فهرستی از 30 سهام برتر در بازار بورس سهام نیویورک است. این شاخص یک شاخص موزون قیمتی است. به این معنا که سهام‎‌هایی با قیمت بالاتر وزن بیشتری به شاخص می‌دهند. در شروع به کار داو، چالز داو میانگین را با اضافه کردن قیمت 12 سهم جزء داو و تقسیم آن بر 12 محاسبه کرد. با گذشت زمان، اضافات و کسوراتی به شاخص وارد شده، مانند ادغام و تجزیه سهم که در شاخص محاسبه شده است. هرگاه یکی از این وقایع اتفاق افتد، مقسوم علیه داو تنظیم می‌شود بنابراین ارزش شاخص تاثیر نمی‌پذیرد. به همین دلیل است که داو در 17000 پایدار مانده در حالی که مجموع کل قیمت سهم‌های جزء به هیچ وجه نزدیک آن تعداد نیست.
نزدک(NASDAQ) یک بازار بورس سهام در آمریکا است. نزدک مرکب یا کامپوزیت (NASDAQ Composite) یک شاخص بازار سهام مهم آمریکا است که شامل بیش از 4000 سهام آمریکایی و غیر آمریکایی معامله شده بر روی نزدک می‌شود.
اس اند پی 500 (S&P 500)فهرستی از 500 سهام برتر در بازار بورس نیویورک و نزدک است.
فرچون 500 (Fortune 500) لیستی از 500 تا از بزرگترین شرکت‌های آمریکایی از نظر درآمدزایی می‌باشد. این لیست هر ساله توسط نشریه فرچون تهیه و اعلام می‌شود.
نزدک-۱۰۰ (NASDAQ-100) شاخص بازار سهام است که شامل بزرگترین ۱۰۰ شرکت غیرمالی نزدک می‌شود. وزن شاخص هر شرکت بر اساس میزان سرمایهٔ آنها تعیین می‌شود. شرکت‌های مالی در این فهرست قرار ندارند و شرکت‌های خارج آمریکا در آن هستند.
منابع:
www.econport.org
www. wikipedia.org
www.investopedia.com

 

ترجمه و گردآوری: شمیم صارمی

دیدگاه ها بسته شده است