دو اشتباه کشنده در سرمایه گذاری

و چهار اصل مهم معامله گری در بورس
چهار اسطوره دنیای بورس و چهار اصل مهم معامله گری در بورس
۱۳۹۵-۰۸-۰۲
آموزش روانشناسی بازار بورس
14 مرحله هیجانات سرمایه گذار
۱۳۹۵-۱۱-۰۶
دو اشتباه کشنده در سرمایه گذاری
سرمایه گذاری در شروع راه می­تواند بسیار مهم باشد، برخی از افراد نسنجیده کارهای بسیار نادرستی را انجام می­ دهند. یکی از بزرگ­ترین موانع موفقیت در سرمایه­ گذاری رفتارهای غریزی و عمل بر اساس پیش­ فرض­ ها است. این گونه رفتارها که در ویژگی­ های فرهنگی و فکری ما ریشه دارند، ناخودآگاه و براساس الگوهای از پیش تعیین شده صورت می­ گیرند. به این ترتیب که در زمان تصمیم­ گیری الگوی خاصی را به صورت آماده در ذهن خود داریم و بدون تحلیل منطقی براساس این الگو عمل می­ کنیم. این در حالی است که چنین شیوه­ های رفتار مالی به ویژه در سرمایه­ گذاری، بسیار زیان­ آور است و شاید به فاجعه منتهی شود.
گاهي اوقات اشتباهات کاملاً مشهودي را در زندگي براي بارها و بارها تکرار مي­ کنیم. سرمايه­ گذاري نيز از اين امر مستثني نيست. افرادي که معمولاً داراي حافظه­ ي خوبي نيستند، يک اشتباه را به کرات در مورد مسائل اقتصادي تکرار مي­ کنند. اگر شما در مورد اصول ابتدايي علوم اقتصادي آگاهي کاملي نداشته باشيد، سرمايه گذاري براي شما تبديل به يک امر پيچيده مي­ شود. هر کس براي بهره­ مندي از آينده­اي روشن­ تر مي­ بايست از همين حالا راه و روش صحيح سرمايه­ گذاري را بياموزد. دو مورد از این اشتباهات پایه­ ی همه اشتباهات مربوط به سرمایه­ گذاری است و می­ تواند بسیار کشنده باشد. این دو اشتباه کشنده­ ی دنیای سرمایه­ گذاری عبارتند از:

اشتباه کشنده اول: پول خود را برای سرمایه­ گذاری به دست شخص دیگری بدهید!

بزرگترین اشتباه یک فرد در دنیای سرمایه­ گذاری می­ تواند تقدیم پول به فردی دیگر برای سرمایه­ گذاری باشد. هر چقد که آن فرد قابل اعتماد هم باشد این حرکت شروع از دست دادن سرمایه شماست. در وضعیت کنونی کشور و با توجه به کم ارزش بودن اعتبار چک و سفته­ های بانکی و قوانین مالی دادگاه، به راحتی هرچه تمام­ تر می­ توان سرمایه شما را از چنگ شما درآورد.
سرمایه­ گذاری کار خیلی پیچیده­ای نیست. به طور خلاصه یک سرمایه­ گذاری موفق شامل انجام تعدادی کار درست و پرهیز از اشتباهات جدی است. پس شما می­ توانید در هر نوع سرمایه­ گذاری خودتان علم و تجربه کسب کنید و به موفقیت دست پیدا کنید.

اشتباه کشنده دوم: با اعتماد به حرف شخص دیگر، دست به سرمایه­ گذاری بزنید!

یکی دیگر از بزرگترین اشتباهاتی که یک فرد در دنیای سرمایه­ گذاری می­تواند مرتکب شود، اعتماد به نظر دیگران است. هر چقد که فرد مورد نظر خبره و با تجربه هم که باشد، این موضوع می­تواند شروع شکست شما در سرمایه­گذاری پیش­رویتان باشد.
هیچ مدل سرمایه­ گذاری­ ریسک ندارد، ریسک اصلی خود سرمایه­ گذار است. زمانی که بدون علم و تجربه لازم وارد یک سرمایه­ گذاری شوید، جز شکست چیزی عاید شما نخواهد شد. اما اگر بخواهید جلوی این شکست را بگیرید نیاز به مهارت در آن سرمایه­گذاری دارید و مهارت شما در سرمایه­ گذاری تنها توسط آموزش صحیح و تمرین بسیار به ­دست خواهد آمد و هیچ راه میانبری ندارد.
دانش قدرت است، شما باید بدانید که مهمترین و قوی­ترین دارایی هر فردی ذهن اوست، یک ذهن آموزش دیده و آماده بیش از هر دارایی دیگری می ­تواند برای شما پول بسازد. اما متاسفانه اغلب افراد از اشتباهات گذشته خود درس نمی­ گیرند و آن را مجددا تکرار می­ کنند. اگر یک سرمایه­ گذار تنها اشتباهاتی که در گذشته در سرمایه­ گذاری مرتکب شده است را یادداشت کند و آنها را تکرار نکند، به یقین ثروتمند خواهد شد.

دیدگاه ها بسته شده است