تفاوت اندیکاتور و اسیلاتور

اعداد اعجاب انگيز فيبوناچي
۱۳۹۵-۱۱-۲۹
گام‌های ورود به بازار سرمایه
۱۳۹۵-۱۲-۰۸

تفاوت اندیکاتور و اسیلاتور

همه ما بارها از اصطلاح اسیلاتور و اندیكاتور استفاده كردیم حتی گاهی به اشتباه آن ها را مترادف فرض و به جای یکدیگر به كار برده ایم. همین اشتباه ساده و رایج باعث شد دایره كاربرد این دو ابزار در جامعه تكنیكال ایران محدود به گرفتن واگرایی ها شود و ما از درک بخش بزرگی از پتانسیل های اندیكاتور ها و اسیلاتور ها محروم شویم.
اوسيلاتورها  به ” نوسان کننده” و اندیکاتور را به “شاخص” یا “مقياس” می توان ترجمه کرد ولی از آنجا که بسياری از کلمات بازار فارکس و بازار مالی تا جائی که ما اطلاع داریم هنوز توسط فرهنگستان زبان فارسی استاندارد نشده اند و یا اگر هم شده هنوز چندان رایج نيستند ٬ در این مقاله با همان شکل رایج آنها به کار خواهيم برد.

اندیکاتورها:

مجموعه ای از توابع هستند که از انواع میانگین ها یا حجم معاملات برای گرفتن هشدارها ،تاییدها و از همه مهمتر سنجش قدرت روندها و یا حتی پیش بینی آینده روندها در کنار الگوها و یا سایر ابزارها در نمودارها مورد استفاده قرار می گیرند.
  • روندها(trend): شناخته شده ترین اعضای این خانواده ابرهای ایچیموكو انواع موینگ اوریج ها هستن. مهمترین ویژگی مشترک اعضای این خانواده قرار گرفتن اندیكاتور ها بر روی خود نمودار قیمتی(میله یا کندل) است.
  • حجم(volume): دسته ای از اندیكاتور ها كه صرفا حجم و ارزش معاملات را مورد آنالیز قرار می‌دهند. اندیكاتورهایی که تحلیل گران در زیر نمودارهایشان قرار می‌دهند از این خانواده هستند.
  • اندیکاتور بیل ویلیامز(bill wiliams): مجموعه ای از اندیكاتور های كه جناب بیل ویلیامز خالق آنها بوده و به احترام تلاش های ایشون در یک خانواده قرار گرفته اند شناخته شده ترین اندیكاتور این خانواده اندیكاتور aligator است.البته در این گروه دو اسیلاتور هم وجود دارد.
  • اسیلاتورها(oscillators)

تفاوت اول:

اسیلاتور چنانکه می بینید نه تنها به معنی اندیکاتور نیست بلکه جزیی از آن است.
اسیلاتورها ابزاری است که به معامله گر این امکان را می دهد که در دوره های تثبیت بازار و ثبات قیمت ها و زمانی که روندی در بازار مشاهده نمی شود بتواند همچنان سود کسب کند.
همچنین استفاده از اسیلاتورها در ارتباط با تحلیل نمودارهای قیمت در طی روندهای بازار یکی از کارکردهای ارزشمند آنهاست که اخطارهای مناسبی را درنقاط هیجانی بازار که غالبا خرید هیجانی و فروش هیجانی نامیده می شود به معامله گر اعلام می کند.

 

تفاوت دوم:

اسیلاتورها دارای دو محدوده هستند. اشباع خرید و اشباع فروش. در عموم اسیلاتورهای مشهور، اشباع خرید در محدوده بیش از 70 و اشباع فروش در محدوده کمتر از 30 قرار دارد. که نشان از اوج هیجان‌زدگی معامله گران در خرید و فروش است. در حالی‌که در سایر اندیکاتورها چنین چیزی وجود ندارد.
این نکته که همواره باید در جهت روند بازار معامله کرد مورد تاکید دایم است. باید در نظر داشته باشیم که در شروع یک روند بزرگ ، اسیلاتورها نه تنها مفید نیستند بلکه حتی می توانند باعث گمراهی نیز شوند.
اما در زمان رسیدن قیمت به نقاط بحرانی مانند سقف‌ها و کف‌ها اسیلاتورها کاربردهای با ارزشی دارند.

 

تفاوت سوم:

تنها اسیلاتورها برای گرفتن واگرایی کاربرد دارند. اسیلاتورهای MACD, RSI, CCI محبوبترین اسیلاتورها برای گرفتن واگرایی است. در سه زیر مجموعه دیگر اندیكاتور ها شامل اندیكاتور های حجم , اندیكاتور های روند , اندیكاتور های بیل ویلیامز واگرایی گرفتن متداول و صحیح نیست علت این امر به ماهیت و فرمول سایر اندیكاتور ها بر می‌گردد.

 

تفسیر کلی اوسیلاتورها:

به عنوان یک قانون کلی زمانیکه یک اسیلاتور به بالاترین و یا پایین‌ترین مقدار خود رسید اینطور تعبیر می شود که حرکت فعلی قیمت خیلی سریع بوده و لازم است که در آن تصحیحی و یا توقفی به وقوع بپیوندد.
قانون کلی دیگر این است که معامله گر در زمانی که اسیلاتور در پایین ترین وضعیت خود قرار دارد اقدام به خرید و زمانی‌که در بالاترین وضعیت خود قرار دارد اقدام به فروش نماید. عبور از نقطه میانی به عنوان سیگنال خرید یا فروش ارزیابی می شود.

 

 

 

 نویسنده: جواد فداییان

 

منابع:
  • فراچارت- امیرعلی قنبری
  • تحلیل تکنیکال بازار سرمایه- جان مورفی
  • آموزش تحلیل تکنیکال- ایمان صاحبدادی

 

 

 

 

دیدگاه ها بسته شده است